Vetőburgonya-vásárláskor kizárólag fémzárolt vetőgumók közül érdemes választani
Hírek - 2024.04.22
Jó minőségű, biztos termést hozó, egészséges vetőgumók ültetéséhez csak fémzárolt tételt érdemes vásárolni, melyek elsősorban gazdaboltokban, nagyobb áruházakban, szakáruházakban érhetőek el. A Nébih összefoglalta, mire érdemes vásárláskor ügyelni, valamint a hatósági címke bemutatásával is segítséget kíván nyújtani a burgonyát ültetők számára a magas minőségű, egészséges termés elérése érdekében.
Hatósági címke a zárt csomagoláson
Fontos tudni, hogy Magyarországon vetőgumó kizárólag fémzároltan kerülhet forgalomba – áll a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján közreadott hírben. – Ezen tételek minőségét az a teljes hatósági minősítési folyamat biztosítja, amin a fémzárolt vetőgumóknak kötelező végigmenniük. Ennek jelzésére szolgál a zárt csomagoláson elhelyezett hatósági címke, amely utal az adott tétel szaporítási fokára és osztályára:
- fehér színű, lila csíkkal áthúzott (szuperelit)
- (fehér színű (elit - „S”, „SE”, „E” uniós osztály)
- kék színű (I.fok, „A” vagy „B” uniós osztály)
- nemzeti színű csíkkal ellátott, fehér színű hatósági címke is lehet a vetőburgonya csomagolásán.
A hatósági címke a fémzárolt tétel azonosító adatait és hiteles zárását bizonyító okmány, amely egyedi azonosító jelként a tétel minden göngyölegegységén rajta van, tartalmazva az egyes címkéket megkülönböztető hatósági sorszámot. A címkén kötelezően feltüntetendő adatokat rendelet szabályozza: (48/2004. (IV. 21.) „A szántóföldi növényfajok vetőmagvai előállításáról és forgalomba hozataláról” FVM rendelet
2003. évi LII. törvény a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporító anyagok előállításáról és forgalomba hozataláról)
Fontos, hogy a hatósági címke ‒ a növény-egészségügyi jogszabályokkal összhangban ‒ a burgonya esetében egyúttal növényútlevélként is szolgál.
Megtévesztő hívószavak
Érdemes tudni, hogy a piaci vagy internetes értékesítésnél az alábbi megtévesztő hívószavakat használva biztosan nem fémzárolt vetőgumót kínálnak a fogyasztók részére:
- apróméretű
- tavalyi címkés
- vetőméretű
- tarló
- rakó krumpli
- UT-1,2 (után termesztett)
A piaci ellenőrzések tapasztalatai
A Nébih a vármegyei kormányhivatalok munkatársainak bevonásával folyamatosan ellenőrzéseket végez az illegális vetőburgonya- és szaporítóanyag-kereskedelem felszámolása érdekében. A piaci ellenőrzések során legjellemzőbb problémaként a fajta és a származás igazolásának hiányát tapasztalták a szakemberek. Nem minősített, kis méretű burgonyát kínáltak ládákból ültetési célra, ezeken a tételeken azonban nem végzett növény-egészségügyi vizsgálatot a hatóság. Ültetésükkel a kertek termőrétege könnyebben megfertőződhet kórokozókkal, így nemkívánatos vírust, baktériumot vagy gombát szaporíthatnak fel a termelni vágyók. A vásárokon kirakott, saját termésből megmaradt burgonya kizárólag étkezési burgonya lehet, azokat vetőburgonyaként árusítani tilos.
Címkék: burgonyaA köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...