Mángoldnak is helye van!
Hírek - 2023.07.20
Hol? Akár a kiskertedben, akár a balkonládában az erkélyen. Mindjárt sorra vesszük, hogy miért is…
Ennek, a méltatlanul mellőzött növénynek az őshazája, a Földközi-tenger környéke. Az, hogy mennyire is kedvelt volt az ókorban más nem is mutatja jobban, mint az, hogy Arisztotelész is megemlíti hasznos tulajdonságait.
Az egészségre gyakorolt előnyös tulajdonságai miatt ugyanis a görögök, mind pedig a rómaiak nagyra tartották. Dél- és Nyugat-Európában azóta is termesztik és használják: úgy, mint a spenótot vagy a sóskát, hazánkban azonban igen kevéssé ismert.
Nézzük hát azokat a az egészségre gyakorolt előnyös tulajdonságokat!
Különösen gazdag A-, C- és E-vitaminban, magnéziumban, mangánban, káliumban, vasban és élelmi rostban. A felsoroltakon kívül figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz rezet, kalciumot, foszfort és cinket, illetve sokféle B-vitamint.
Kiemelkedő K-vitamin tartalmánál fogva erősíti a csontállományt. Már egyetlen tányérnyi mángoldból készült ételben megtalálható a napi K-vitamin szükségletünk háromszorosa.
Bővelkedik antioxidánsokban. C- és E-vitamin tartalma mellett karotinoidjai is elősegítik a szervezet rákbetegség elleni védekezését. A kutatások elsősorban a tüdő-, hasnyálmirigy-, húgyhólyag- és prosztatarák esetén számoltak be jótékony hatásáról.
Vastartalma miatt fogyasztása kifejezetten javasolt fejlődésben levő gyermekek, kismamák, idősek és betegségből felgyógyulók számára.
Forrás: tudatosvasarlo.hu, Fotó: Pixabay
Címkék: mángold
Paci® a gyompusztító
Ősszel elvetni, tavasszal (nem) elrontani – Néhány gondolat a ...
Tiszta tábla, biztos alapok: kalászos gyomirtás a gyakorlatban
Növeljük a folyamatos erdőborítással kezelt állami erdők ...
Tavaszi hagyomány zaja szólt a legelőkért és a pásztorokért
Komplex gyomhelyzetekre komplex válasz: így működik a PIRATES ...
Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg ...
A korai gyommentes kukorica kulcsa – a pre-poszt technológiában ...
Az európai parlamenti képviselők új uniós intézkedéseket ...
Gyomirtási tapasztalatok egy változó technológiai ...