Újabb intézkedéssel segíti a kormány a tejhasznú tehéntartókat
Támogatások - 2026.02.20
A kormány a tejtermelő gazdaságok működési feltételeinek javítása és a tejpiaci válság hatásainak mérséklése érdekében nemcsak az uniós és nemzeti támogatások gyorsított kifizetésével, hanem a szabályozási környezet alakításával is igyekszik segítséget nyújtani az ágazatnak. Ennek keretében az ágazati szereplők kérésének megfelelően a termeléshez kötött tejhasznú tehéntartás támogatásának fordulónapja a korábbi március 31-ről február 28-ra változik – jelentette be Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az évi mintegy 26 milliárd forintos keretösszeggel működő termeléshez kötött támogatás módosításának célja a gazdálkodók költségeinek mérséklése. A kérelmezők ugyanis jellemzően a fordulónapot követően selejtezik az idősebb állatokat. A fordulónap és az állománycsökkentés előrehozatalával a tartási, takarmányozási és egyéb fenntartási költségek így rövidebb időszakra nézve terhelik a gazdálkodókat, ami részben ellensúlyozhatja a felvásárlási árak csökkenéséből eredő veszteségeiket.
Nagy István ismertette, hogy ezt az intézkedést az Európai Unióban és hazánkban egyaránt tapasztalható tejpiaci válság indokolja. Magyarországon 2025. végétől különösen érezhetők a piaci zavar hatásai, amelyek – többek között a ragadós száj- és körömfájás járvány gazdasági utóhatásai következtében – abban nyilvánultak meg, hogy eladatlan készletek halmozódtak fel, valamint egyes esetekben a tejfelvásárlási szerződések megújítása nem történt meg vagy a termelők számára kedvezőtlenebb feltételek mellett jött létre.
Fontos, hogy az ellési és életkori feltételek nem változnak. Ez azt jelenti, hogy a kérelmezett állatoknak az ellésre és a legalább 23 hónapos életkorra vonatkozó feltételeknek március 31-ig meg kell felelniük. A szükséges rendeletmódosítás már meg is jelent a Magyar Közlönyben – tette hozzá a miniszter.
A kormány célja továbbra is a hazai tejtermelők működőképességének megőrzése, a tejágazat stabilizálása, illetve elkötelezett a magyar élelmiszer-ellátás biztonságának fenntartása iránt, ebben a kihívásokkal terhelt európai piaci környezetben is. Mint ismeretes, ennek érdekében felgyorsította az egységes kérelemben igényelhető uniós források végkifizetését, valamint több mint 2,4 milliárd forintos nemzeti támogatást biztosított a tejtermelők részére a közelmúltban.
Forrás: AM Sajtóiroda
Címkék: szarvasmarha, tej, támogatás
Áfonyatermesztés házikertben: Útmutató lépésről lépésre
Csak precízen! – Terepszemlén: Valtra N155e Direct
Nemzeti parki programajánló július 3–5.
Döntött a minisztérium – visszaáll a megszokott működési rendre ...
A Bizottság kijelöli a virágzó állattenyésztési ágazat és az ...
12 százalékkal csökkent a takarmánykukorica ára
A csalánlé ereje a biokertben: Készítsünk ingyen csodaszert a ...
Strip-till művelés Hajdúböszörményben
A málna metszése szüret után: Így készítsd fel a bokrokat a jövő ...
Az Európai Bizottság 540 millió eurós támogatást nyújt a ...