Visszatekintés, avagy növényvédelmi kihívások 2020 – Kukorica
Növényvédelem - 2021.05.21
Értetlenül álltunk a jelenség előtt, de ahogy telik az idő, úgy a szakmai vélemények egyre inkább az egyes fajták nagyarányú szórását gyanítják a kukorica árvakelés hátterében.
Visszatekintve a megelőző év kukoricatermesztésére, talán csendben bólogatunk, még több ilyen évet, de soha rosszabbat. Ennél a fontos növénykultúránknál minden esetben az a meghatározó, hogyan alakul a tenyészidőszak csapadékellátása, milyen annak eloszlása. Bár az április és május kevés csapadékot hozott, a Medárd utáni esők végül jó terméshez segítettek minket.
Ízlelgessük kicsit: kukorica árvakelés
Éves visszatekintésünket kezdjük egy egyáltalán nem szokványos jelenséggel, az országban sokfelé nagy vagy igen nagy tömegben jelentkező kukorica árvakeléssel (1–2. kép).
1. kép: Szokatlan látvány, kukorica árvakelés
Az is lehet, hogy értetlenül álltunk a jelenség előtt, de ahogy telik az idő, úgy a szakmai vélemények egyre inkább az egyes fajták nagyarányú szórását gyanítják a háttérben. Nem arról van tehát szó, hogy a kombájn tisztítóberendezésének rossz beállítása okozta ezt a nagyarányú veszteséget, hanem a vágóasztal „szórt”, egyes csövek szinte felrobbantak, belőlük a magok szerteszét pattogtak, amikor a törőhengerek lehúzták a kukoricaszárat, és a csövek elérték a törőléceket.
2. kép: Ilyen tömegű árvakelés jelentős szemveszteségre utal
Sokan talán a túlérés hatásának tudják be ezt, de 14%-os nedvességtartalom mellett a csövek ugyanúgy szórtak, mint 19% mellett. A sok, földbe kerülő mag a csapadékosan alakuló, kellő nedvességet, egyben megfelelő talajhőmérsékletet, valamint kései fagyot hozó időjárási körülmények között kicsírázott és – talán – soha nem látott árvakelést okozott.
Drótféreg, a vártnál kisebb kártétellel
Ahogyan az előző lapszámban megjelent, a megelőző év napraforgó-termesztésével foglalkozó visszatekintő cikkünkben is írtuk, a drótférgek jelen voltak a kelési időszakban, így a kukorica kelésekor és kezdeti fejlődésekor is (3. kép), azonban a környezeti körülmények számukra kedvezőtlen változása miatt végül a komolyabb kártételük elmaradt.
3. kép: Drótféregkártételt mutató kukoricasorok
A kártevő számára ugyanis fontos a talaj megfelelő nedvességtartalma, fontosabb, mint annak hőmérséklete, így követve az áprilisban–májusban megmutatkozó csapadékhiány miatt egyre mélyebbre húzódó nedves talajrétegeket, végül elhagyták a gyökérzónát.
Azonban az, hogy az előző szezonban nem találkoztunk a kártétellel, nem azt jelenti, hogy ne lenne jelen a drótféreg a területen. Mivel nagyon veszélyes kártevőről van szó, minden majdani kukoricaterületet kötelező fertőzöttként kezelnünk, és ennek megfelelően tervezni annak növényvédelmét.
Fiatalkori kártevők, a barkók
A kukoricát számos barkófaj képes károsítani, ezek közül országosan leginkább a kukoricabarkó (4. kép) fordul elő.
4. kép: Barkó a fiatal kukoricán
A szegállapotú vagy néhány leveles kukoricát igen látványosan képes károsítani, azonban a megrágott, karéjozott, időnként akár el is törő leveleket a kukorica kiheveri, így tőpusztulásra, esetleges újravetésre ritkán van szükség. A hatóanyag-kivonások miatt csökken azon készítmények száma, amelyek tartósan képesek lennének kontrollálni e kártevők számát, így hosszabb távon erősödő kártételükkel kell számolnunk. Az előző évben több területen tapasztalhatták már a gazdálkodók a barkók növekvő egyedszámát, helyenként célzott védekezést is végre kellett hajtani ellenük, azonban komolyabb bajt egyelőre nem okoztak.
Szokatlanul erős levéltetű-fertőzés
A megelőző év kukoricatermesztésének egyik meglepetése volt a helyenként igen komoly levéltetű-fertőzés (5–6. kép) kialakulása.
5. kép: Kiugróan erős levéltetű-fertőzés
A címert, de akár az egész növényt is ellephették a különböző levéltetűfajok egyedei, amelyek a legtöbbször a fekete répalevéltetű, a zselnicemeggy-levéltetű, a zöld kukorica-levéltetű vagy a zöld gabona-levéltetű lehettek.
6. kép: A levéltetű-fertőzés által érintett címerek
Kártételük a növény szívogatásán, valamint a kukorica vírusos megbetegedéseinek terjesztésében merül ki, de ritkán okoz látványos tüneteket.
A molyokról beszélni kötelező
A kukorica molykártevőiről akkor is kötelező beszélnünk, ha éppen a kártételük nem bizonyult kiugrónak az elmúlt évben. A párásabb, csapadékosabb évjárat általában a kukoricamoly (7. kép) számára kedvező, így felszaporodására, kártételére számítani lehetett a tavalyi évben is.
7. kép: Fiatal kukoricamoly-lárvák a fejlődő címeren
Azonban jelen volt a gyapottok-bagolylepke (8. kép) is, amely inkább a száraz, hőségnapokkal tarkított, meleg időjárást kedveli. Kártétele nem volt kiugró, de az ország déli, délkeleti részén jelentős egyedszámával találkozhattunk.
8. kép: Gyapottokbagolylepke-hernyók a kukoricacsövön
Az ok, amiért mindenképpen beszélnünk kell ezekről a kártevőkről, a kártételük nyomán fellépő gombás eredetű csőfertőzések és a betakarított termés esetleges káros toxinszennyeződése. Ezek a humán- és állategészségügyi szempontból fontos, de akár a bioetanol-gyártás kihozatalát is befolyásoló veszélyes szennyeződések egyre nagyobb figyelmet kapnak, így a gombafertőzéseknek kaput nyitó molykártétellel szemben elvárt a védekezés, akár áru-, akár silókukoricát termesztünk.
Visszatekintés sorozatunk következő, utolsó részében a cukorrépa-termesztés tavalyi, növényvédelmi szempontból fontos történéseit dolgozzuk fel.
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Szerző: AgrárUnió
Címkék: levéltetű, kukoricamoly, drótféreg, kukorcia, kukoricabarkóA szőke szépség (2. rész) – Haflingi ló felvezetésben, ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Mákja van! – Telephelylátogatáson a Fine-Seed-nél, ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
Pöttinger Plano VT 6060 – A teljes keresztmetszetű ...
A KWS nem csak zsákban méri a kukoricahibridjeit
Ahol hisznek az ésszel végzett forgatásos talajművelésben, ott ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...