Időzített nitrogénforrás – jól oldódó Gramix NPK-val
A talaj nedvességtartalmán, hőmérsékletén és biológiai aktivitásán kívül a műtrágyát alkotó nitrogénformák is nagymértékben befolyásolják, hogy a kijuttatott műtrágya-hatóanyagok hány százaléka válik felvehetővé a növény számára.
A leggyakrabban használt ammónium-nitrát alapú (MAS, AN, SAN) műtrágyák átalakulása például egy-két nap alatt is végbemehet. A növénykultúrák tápanyag-felvételi dinamikája azonban a vegetációs periódus alatt eltérő. A kukorica nitrogénigényének 85%-át nem a fejlődés kezdetén, hanem 8–10 leveles fenológiai fázisa után veszi fel.
A fentiek alapján látjuk, hogy ideális az lenne, ha a termesztett növény számára akkor állna rendelkezésre a nitrogénforrás, amikor a legnagyobb mennyiségre van belőle szükség.
De vajon lehetséges ez? A válasz: igen!
A Fertilia 2016. tavaszi szezonjának újdonsága az olyan jól oldódó, magas nitrogén hatóanyagú Gramix NPK összetett műtrágya, amely hosszabb hatástartammal rendelkezik, így „időzíthető” a nitrogén elérhetősége a növény gyökérzetén keresztül.
A műtrágyában a nitrogén hatóanyagot a karbamid adja. Termékünk előnyös tulajdonsága, hogy a karbamid amid nitrogénje kétlépéses biokémiai folyamat során alakul át a gyökér által felvehető nitrátformává, így egy része a kiszórás és a talajba bedolgozás után nagyon gyorsan oldódik, másik része pedig később is hozzáférhető, a kultúrák aktív fejlődési időszakában.
Mivel a keletkező ammóniumion a talajkolloidokon hosszabb ideig tárolódik, nincs gyors nitrátkimosódás, csökkentve ezzel a környezet terheltségét.
Gazdaságossági szempontból is ideális választás, hisz a legalacsonyabb nitrogénhatóanyag-költségű termékek sorába tartozik.
A nitrogén mellett a foszfor is nélkülözhetetlen tápelem a megfelelő méretű gyökérzet kialakulásához, ami meghatározza a későbbiek során a jó tápanyag- és vízfelvételt, az aszálytűrő képességet, valamint befolyásolja a végső termésmennyiséget is.
A jól oldódó, nitrogéntúlsúlyos Gramix NPK műtrágyáink optimális kálium- és foszfortartalma biztosítja a kezdeti fejlődéshez szükséges friss hatóanyagot.
Ennek azért van jelentősége, mert az ősszel kijuttatott és a talaj alapellátottságából származó foszfor és kálium egy része a talajkolloidokon különböző kémiai folyamatok révén megkötődhet, s tavasszal már nem felvehető. Különösen nagy jelentőségű ezért, hogy a talajban nagyon lassan mozgó foszfor már a kezdeti fejlődés szakaszában ott legyen a mag, az induló gyökérképződmények közelében, mert csak ily módon válik elérhetővé a növény számára.
A Gramix NPK 39-5-5 és Gramix NP 43-5 műtrágyáinkat a tavaszi vetésű kukorica és napraforgó alap- és kiegészítő trágyázására ajánljuk, a talajba a vetés előtt egy-két héttel bedolgozva, a szaktanácsnak megfelelően 100–400 kg/ha dózisban.