
Számoljon a szármaradványokkal!
Növénytermesztés - 2020.04.24
Okszerű talajerő-gazdálkodás A magas szintű talajerő-gazdálkodást nemcsak a modern talajművelő gépek okszerű használatával érhetjük el, hanem olyan mikrobiológiai készítmények segítségével is, mint például a szárbontó baktériumtörzsek. Manapság azok a termelők, akik nemcsak növény-, hanem talajszemléletű gazdálkodást is folytatnak, nem kerülhetik meg az ilyesfajta mikrobiológiai inputanyagok alkalmazását a technológiájukban.
A Malagrow portfóliójában is megtalál-ható egy cellulózbontó készítmény, a Cell’Buster. Használatával a kultúrnövény betakarítása után kezelhető a tarló, felgyorsítva ezzel a szármaradványok egyébként igencsak lassú (2–3 éves) lebontását, valamint elősegítve a fontos növényi tápanyagok feltáródását. Vizsgálatok igazolják, hogy a Cell’Buster akár néhány hónap alatt képes a szármaradványok lebontására, melyek így várhatóan a kezelést követő év tavaszára lebomlanak, tehát nem gátolják a tavaszi kultúrák magágyának elkészítését. A vetésforgóban soron következő növénykultúrának ezáltal értékes tápelemek válnak hozzáférhetővé, mindez természetesen szerves formában. A növényi forrásból felszabaduló tápanyagokon kívül a Cell’Buster-ben lévő és a talajban található mikroorganizmusok a kijutatott műtrágyák hasznosulását is pozitívan befolyásolják. Ennek köszönhetően növelni tudjuk a műtrágyázás hatékonyságát, hozzájárulva ezzel a magasabb termésszint eléréséhez.
Jótékony „mellékhatás”
Azáltal, hogy a növényi maradványok gyorsabban bomlanak le a talajban, rövidebb ideig biztosítanak táplálékforrást a talajban áttelelő patogén szervezetek számára is. A talajból támadó kórokozó gombák fertőzési erősségét leginkább
a visszamaradt tarlómaradványok mennyisége és minősége, valamint a talaj, és annak művelési módja határozza meg.
A Cell’Buster készítmény alkalmazása és
a talajművelési mód helyes megválasztása jelentősen csökkentheti pl. a Fusari-um -fertőzés mértékét. A forgatás nélküli (no-till) művelésnél a talajfelszínen ottmaradó szármaradványok jelentik a legjelentősebb fertőzési forrást, s ezen szántással is csak néhány százalékot lehet javítani. A Cell’Buster hatékonyan bontja a szármaradványokat és ezáltal korlátozza
a kórokozók szaporodóképességét, csökkentve a fertőzési nyomást. Forgatásos talajművelési mód esetében tehát erősen javasolt, forgatás nélkülinél szinte elengedhetetlen a Cell’Buster technológiába való beillesztése.
Miért válassza a Cell’Buster-t?
A Cell’Buster szilárd, porállagú cellulózbontó baktériumkészítmény, melyben a baktériumok tokozott állapotban találhatók meg és a termék tartalmazza a felszaporodásukhoz szükséges tápanyagot (Calkonutrium) is. Szilárd halmazállapotának köszönhetően eltarthatósága 24 hónap, ebből adódóan meglehetősen széles a termék felhasználásának a lehetősége (a maradék később is felhasználható) és az eltarthatósága is. A Cell’Buster könnyedén beilleszthető bármilyen technológiába, plusz gépesítést nem igényel.
A készítmény kétféle Lactobacillus törzset tartalmaz, s ez nagy fokú stabilitást biztosít, ugyanis az egyik a szárazabb, le-vegősebb körülményeket kedveli, a másik pedig a nedvesebb, levegőtlenebb körülmények között aktív. Ennek következtében a készítmény igen széles talajhőmérsékleti tartományban (10°C–50°C) és tág pH értékek között (pH 5,5–7) is alkalmazható.

Jön az európai húsadó? – Miért ne dőljünk be ennek a ...

Jövő évi vetési tervek – életbe lépő új vetésváltási és ...

Jövő év elején indulnak az új agrár- és vidékfejlesztési ...

Hírek, információk a szántóföldről - Állítások és tények a mezei ...

Januártól jönnek a kötelező visszaváltási díjas termékek

Jogi útra terelve igyekeznek megmenteni a Nitrogénműveket

Agritechnica múltja és jelene - programáttekintés és jegyárak

Az olcsó import áruk kiszorítják a boltok polcairól a magyar ...

Traktor útmutató: a legkedveltebb traktormárkák ...

Hírek, információk a szántóföldről - Kártevők és kórokozók az ...