TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 80.871,84 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.529,28 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.673,12 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 77.181,38 Ft (tonna)
Repcemag: 197.911,28 Ft (tonna)
Full-fat szója: 205.273,00 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 632 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 412,7
USD: 391,97
CHF: 442,95
GBP: 498,66
Hirdetés
A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai

A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai

Növénytermesztés - 2024.11.18

A magyar búzatermesztésnek piaci zavarok és átalakuló termesztési viszonyok közepette kell megtalálnia a kiutat a jelenlegi kedvezőtlen, sok gazdálkodót sújtó helyzetéből. A megoldást a magas minőségű termény előállítása jelentheti, amely sok egyéb tényezőn túl a toxintartalomra vonatkozó előírások szigorodása miatt sem könnyű feladat. E témának szentelte október végén, Celldömölkön megtartott rendezvényét a BASF Hungária Kft.

Búzatermesztésünk jelene

Búzatermesztésünk jelenét, ahogy számos egyéb szántóföldi növénykultúránkét is, egyszerre befolyásolják negatívan a piaci történések, valamit az éghajlatunk átalakulása miatt változó környezeti körülmények. Az alacsony minőségű terményből európai szinten kialakult túlkínálat az értékesítési lehetőségeket jelentősen szűkítette, a felvásárlási árakat alacsony szintre szorította. E hatások várhatóan hosszabb távon is fennállnak, ezért a hazai búzatermesztési stratégiának a nagy mennyiségű, magas minőségű búza előállítására kell koncentrálnia. Ezt nehezíti a mikotoxin-tartalomra vonatkozó előírások szigorodása, amely tudatos, a teljes értékesítési láncra vonatkozó felkészülést igényel a toxinfelhalmozódás megelőzésére, kezelésére, valamint hatékony védekezési lehetőséget a toxintermelő kórokozókkal szemben. A BASF Celldömölki Malomban megtartott rendezvénye e témát járta körül, megszólaltatva az irányító hatóság (NÉBIH), a szakmai érdekképviselet (GOSZ), valamint az értékesítési lánc szereplőinek (Celldömölki Malom, Nestlé Purina, Axereal) képviselőit, egyben szakmai megoldást kínálva a kalászt fertőző kórokozókkal szembeni védekezésre.

A minőségi búzatermesztés lehetőségei és kihívásai

A kalászfuzáriózis elleni védekezés

A kalász fuzáriumos megbetegedéssel szembeni védelme komplex feladat, amely agrotechnikai, valamint növényvédelmi elemekből áll. A helyes vetésváltásból, a fertőzött szármaradványok leforgatásából, valamint a kalászfertőzésre kevésbé fogékony fajták termesztéséből álló agrotechnikai megoldások csökkenthetik a fertőzés mértékét. Azonban az annak nyomán fellépő toxinszennyeződés csupán okszerű növényvédelemmel, jól megválasztott készítménnyel, a kezelés optimális időzítésével, valamint megfelelő permetezéstechnika alkalmazásával előzhető meg. A termény toxintartalmára vonatkozó előírások szigorítása a gyakorló növényvédelem számára azt jelenti, hogy az eddigieknél is hatékonyabb készítményeket kell alkalmaznia ahhoz, hogy a szennyezés mértéke határérték alatt legyen tartható. Alapvető elvárás, hogy az alkalmazott készítmény a termésmennyiség növelésével, a minőségi paraméterek javításával megtérülő beruházást jelentsen. A BASF új terméke, az Osiris® Revy e kihívásoknak minden tekintetben megfelel!

Osiris® Revy, újdonság a kalászvédelemben

A piaci bevezetés alatt álló Osiris® Revy gombaölő készítmény két azol-típusú hatóanyag kombinációját tartalmazza. Ezek egyike a kalászfuzáriózissal szemben jelenleg legjobb hatékonysággal bíró protiokonazol, valamint a Revycare® készítményből már jól ismert mefentriflukonazol. A két hatóanyag egymás hatását erősíti, a gyári kombinációban történő együttes alkalmazásuk a hatékonyságot javítja. A készítmény kijuttatásának optimális időpontja a teljes virágzás időszaka, ugyanis a BASF számtalan, ezzel kapcsolatos kísérlete bizonyította, hogy a toxintartalmat a leghatékonyabban az ebben az állapotban elvégzett védekezés csökkenti. Formulációja a permetlécseppek kalászon való megtapadásának fokozásával segíti a hatékony védekezés szempontjából fontos optimális fedettség elérését, amivel nagyobb mennyiségű hatóanyag felszívódását teszi lehetővé, egyúttal javítja az esőállóságot és mérsékli az UV-sugárzás káros hatását. A formázásnak köszönhetően a protiokonazolból rövid időn belül kialakul az a metabolit, amelyen a kalászfuzáriózis kórokozóival szembeni tényleges gombaölő hatás alapul, így a kalász védelme gyorsabban valósul meg, mint más készítmények esetében.

Az Osiris® Revy jól időzített kijuttatásával a termény toxinszennyezése jelentősen, akár 80%-os mértékben is csökkenthető, ami kiemelkedő teljesítményt jelent a jelenleg piacon lévő termékekkel való összehasonlításban. Ráadásul ez független a toxinszennyezés szintjétől, e hatásra még magas toxintartalom mellett is biztosan számíthatnak a termék használói. Mindez elérhetővé teszi, hogy a kalászfuzáriózis járványszerű fellépését hozó évjáratokban is határérték alatt maradjon a termésben a vizsgált mikotoxinok szintje.

Az Osiris® Revy a kalászfuzáriózison túl eredményesen alkalmazható a termés mennyiségét veszélyeztető levélbetegségekkel, így az árpát fenyegető ramuláriás megbetegedés, vagy a búzát betegítő vörös- és sárgarozsdával szemben is. Hatékonyságával, valamint hosszan tartó hatásával megakadályozza a lombozat késői időszakban történő elvesztését, így a szem kitelése zavartalanul történhet meg, ami elengedhetetlen a jó termésmennyiség eléréséhez.

A jövedelmező búzatermesztéshez magas minőséggel párosuló magas termésmennyiségre van szükség. Ennek elérése elképzelhetetlen a kalász betegségekkel szembeni hatékony védelme, valamint a toxintartalom csökkentésére irányló növényvédelmi beavatkozás nélkül. Az új Osiris® Revy gombaölő szerrel olyan hatékony eszközt kapnak a kezükbe a gabonatermesztők, amelynek alkalmazásával mindkét cél egyszerre válik elérhetővé.




Szerző: AgrárUnió

Címkék: búza, búzatermesztés, kalászfuzáriózis, gombaölő szer, BASF Hungária Kft.
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Agtech SUMMIT – fókuszban az agrárdigitalizáció

A mezőgazdaság újjászületése a generációk küzdelmeiben, globális agrárrobotikai forradalom, átjárás a ...