„Tavaszváró” a Gabonakutatóban
Február végén a Gabonakutató Nonprofit Kft. és az Agrova Kft. tavaszi dél-alföldi fórumán látta vendégül a gazdákat. A szegedi rendezvényen szó esett a nagy múltú nemesítőintézet legújabb eredményeiről, fajtakínálatáról és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokról. Emellett az érdeklődők megismerkedhettek a talaj termőképességének, értékének megőrzését szolgáló Phylazonit termékekkel, felhasználásuk alapelveivel.
A fenntarthatóság biztonság
A fórum nyitóelőadásában Szépe Ferenc, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezetője a mezőgazdasági termelés környezeti és gazdasági fenntarthatóságának jelentőségére hívta fel a figyelmet. A termőföld és a víz olyan értékek, amelyekkel valóban gazdálkodni kell, hiszen ezek mint erőforrások egyre jobban felértékelődnek a jövőben. Látnunk kell: megújuló, de véges erőforrásokról van szó.
A hazai mezőgazdaság hosszú távú célja nem lehet más, mint a fenntarthatóság és a minőségi termelés. Hangsúlyozta: hazánk mérete, adottságai a minőségi termelésre predesztinálnak minket – tömegtermeléssel csak követői lehetünk a világnak.
A minőségi termelés egyik alapja a tudatos fajtahasználat, a fémzárolt és ellenőrzött vetőmagok használata. Ez egybeesik a szakpolitika törekvéseivel, így ahol lehetett, ezt beépítették a támogatási rendszerbe is.
Felelős és hatékony állami szerepvállalásra törekednek, amelynek egyik fontos eszköze a kutatás, fejlesztés támogatása, majd az eredmények hasznosulásának segítése. Ebből az FM is kiveszi a részét: az MTA után a legnagyobb kutatói hálózatot tartja fenn. A kutatásoknak pedig a minőségi termelést és a fenntarthatóságot kell szolgálniuk, mert a fenntarthatóság jelent biztonságot – nemcsak a jelenben, hanem a jövő generációknak is.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: AgrárUnió