Kukoricazsizsik irtása házilag
Kertészet - 2024.08.23
Kevés annál bosszantóbb jelenség van a konyhában, mint mikor épp főzés során derül ki, hogy a száraz alapanyagokat kártevők fertőzték meg. Az egyik leggyakoribb kártevő, a zsizsik, amely a kukoricát, a babot, a tésztát egyaránt megfertőzheti. Az alábbiakban a zsizsik egyik konkrét fajtájának, a kukorica zsizsik fertőzésének megelőzéséről, kezeléséről ejtünk néhány szót. Bár témánk a kukorica zsizsik irtása házilag, a lentebb bemutatott praktikák a legtöbb zsizsikfajta esetén hatékonyak lehetnek, így érdemes megismerkednünk velük.
Mi az a zsizsik, zsuzsok?
A köznyelvben csak zsizsiknek nevezett gabonazsuzsok egy rendkívül apró, 1-3,5 mm hosszú, fekete, esetenként sötétbarna színű bogár. A zsizsik lárvái a gabonafélékben fejlődnek, majd a bábozódás is ott történik meg. A magokból kikelő imágók rövid időn belül újabb szemekbe petéznek és rendkívüli gyorsasággal a teljes élelmiszer raktárat megfertőzik. A zsizsik előszeretettel bújik meg a búzában, kölesben, árpában, zabban, vagy a kukoricában. De hogy mégis hogyan kerül a zsizsik a konyhánkba? Ne keresd otthon a hibát, ezek a kis rovarok már az élelmiszerboltban vásárolt alapanyagokban is benne vannak, tehát az üzletekből viszed egyenesen haza őket.
A zsizsiknek temérdek fajtája van, melyek többnyire csupán annyiban különböznek egymástól, hogy melyik az elsődleges gazdanövényük. Így például a borsózsizsik jellemzően a hüvelyeseket, a babzsizsik a babféléket, a rizszsizsik a rizsszemeket, míg a kukoricazsizsik a kukoricát támadja elsődlegesen. A különféle zsizsikek azonban a gazdanövényen túl más száraz élelmiszereket is előszeretettel károsítanak meg.
A zsizsik lárvái bár igen aprók, szabad szemmel is jól láthatók. Ha valamelyik tárolóedényünkben zsizsiket látunk, a gyors szaporodása miatt mindenképp ajánlott átnézni az összes azonos szekrényben, de akár az egész konyhában tárolt száraz élelmiszert, még a bontatlan csomagolásúakat is, hogy azonosítsuk és megszüntessük az invázió forrását. A zsizsikes élelmiszert ne használjuk fel főzéshez, sütéshez. A kidobás után pedig gondoskodjunk róla, hogy a szemetest is rövid időn belül eltávolítsuk a lakásból, hogy megelőzzük a fertőzés továbbterjedését.
Kukoricazsizsik elleni védekezés
Tárolás
Az első és legfontosabb lépés a zsizsik elleni védekezésben a megfelelő tárolási körülmények biztosítása. A zsizsikek elsősorban meleg, nedves környezetben szaporodnak, ezért a gabonát száraz, hűvös helyen érdemes tárolni. Ideális esetben a tárolási hőmérséklet 15°C alatt van, a páratartalom pedig nem haladja meg a 12%-ot. Az ilyen körülmények jelentősen csökkentik a zsizsikek elszaporodásának esélyét. Ezek a körülmények persze a legtöbb háztartásban nehezen biztosíthatók. Amit viszont tehetünk és ami egyben a legfontosabb is a zsizsik elleni védekezés során: lehetőség szerint tároljuk a száraz élelmiszereket jól záródó, szigeteléssel bíró tárolóedényekben, műanyag dobozokban, befőttes üvegekben. Ezekbe ugyanis nem tud bejutni a kártevő, vagy, ha az élelmiszer esetleg korábban már megfertőződött, nem tud kijutni és átterjedni onnan a fertőzés.
Ecetes tisztítás
Az ecet erős szaga taszítja a kártevőket. Törölgessük át rendszeresen a polcokat ecetes vízzel. Nyúljunk be a polcok leghátsó zugába is, a kártevők szeretik a szekrények eldugott szegleteit, melyeket ritkán zargatunk meg.
Rendszeres szellőztetés
Mivel a zsizsik rendkívül kedveli a párás levegőt, érdemes időnként megmozgatni a tárolóedényeket, a polcok tartalmait, egy rövid időre nyitva hagyni a fiókokat, ajtókat és átszellőztetni a tárolót.
Fagyasztás
A fagyasztás egy másik hatékony módszer a kukorica zsizsik ellen. A gabonát, vagy a fertőzött tételeket helyezzük mélyhűtőbe legalább 72 órára. Ez a módszer különösen hatékony, mivel a zsizsikek minden fejlődési szakaszát (tojás, lárva, báb és kifejlett bogár) elpusztítja. A boltból hazaérve a frissen vásárolt gabonát is érdemes azonnal a fagyasztóba tenni néhány napra így biztosan megelőzhetjük az otthoni rovarinváziót.
Hőkezelés
A hőkezelés szintén hatékony módszer a zsizsikek elpusztítására. Ezt a technikát gyakran alkalmazzák kisebb mennyiségű gabona esetén. A gabonát forró vízbe lehet áztatni néhány percre (körülbelül 60°C-on), vagy sütőben lehet hőkezelni 60-70°C-on, 15-30 percig. Fontos, hogy a hőkezelés során ne károsodjon a gabona, ezért ügyelni kell a megfelelő hőmérséklet betartására.
Természetes riasztószerek alkalmazása
Számos természetes anyag létezik, amelyek távol tarthatják a zsizsikeket a gabonától. Ilyen például a babérlevél, a szegfűszeg vagy a levendula, amelyek illóolajai riasztó hatással bírnak. Ezeket a növényeket érdemes a gabona közelében elhelyezni, hogy megakadályozzák a zsizsikek betelepedését. 1-1 babérlevelet akár közvetlenül az élelmiszerek csomagolásába is elrejthetsz, biztosítva ezzel a fertőzések megelőzését. Az illóolajokat használjuk a bútorokon, az élelmiszerekkel közvetlenül ne érintkezzenek!
Mechanikai védekezés
A gabonát tárolás előtt alaposan át kell szitálni, hogy eltávolítsuk a már fertőzött szemeket. Ezáltal csökkenthető a zsizsikek elszaporodásának esélye. Továbbá a tárolóedényeket is érdemes rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni, hogy minimalizáljuk a zsizsikek számára kedvező körülmények kialakulását.
Feromoncsapdák
A feromoncsapdák kifinomult, hatékony módszert kínálnak a zsizsikek ellen. Ezek a csapdák olyan kémiai anyagokat tartalmaznak, amelyek vonzzák a zsizsikek hím egyedeit, ezzel gátolva meg a szaporodási folyamatot. Bár ezek a csapdák nem pusztítják el az összes kártevőt, hatékonyan csökkenthetik a populációt és korai figyelmeztetést adhatnak a fertőzésről. Feromoncsapdákat készen vásárolhatunk szupermarketek, gazdaboltok polcairól.
A kukoricazsizsik elleni védekezés több lépcsős művelet, a sikerhez pedig a legtöbbször elengedhetetlen a különböző módszerek kombinált alkalmazása. A megfelelő tárolási körülmények kialakítása, a hőkezelés, a fagyasztás, a természetes riasztószerek és a mechanikai védekezés együttesen biztosíthatják, hogy a gabona és a konyha egyéb száraz élelmiszerei mentesek maradjanak a zsizsikektől.
Kép forrása: bugspray.com
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Öröklési szabályok változásai
Más megoldást már el sem tudnak képzelni! – Szemrevételezzük a ...
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Repülőgépről vagy helikopterről is végezhető a napraforgó ...
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
A sikeres ÁTK-pályázat alapja a körültekintő felkészülés