TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 85.393,76 Ft (tonna)
Napraforgómag: 215.090,65 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.592,82 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 80.251,50 Ft (tonna)
Repcemag: 207.187,88 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.009,72 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 660 Ft
Benzin ára: 641 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 411,92
USD: 394,3
CHF: 436,03
GBP: 487,51
Hirdetés
Félelmetes önállósággal rendelkezik a robot, amit az állattartó telepekre találtak ki

Félelmetes önállósággal rendelkezik a robot, amit az állattartó telepekre találtak ki

Gépesítés - 2023.03.18

Az állattartó telepeken lehet majd nagy segítség az a robot, amelyet a közelmúltban mutattak be a párizsi SIMA szakkiállításon. Az önállósága minden korábbinál nagyobb.

A robotizálás villámgyorsan terjed a mezőgazdaságban is, ahol egyre több területen jelennek meg az intelligens, önálló munkavégzésre képes gépek. Egy új fejlesztés az állattartó telepek számára lesz óriási segítség.

A Future Farming szaklap a novemberi párizsi SIMA kiállításon szúrta ki azt a fekete-fehér gépet, amely aztán a rendezvény egyik igazi szenzációjává vált. A Loadix nevű autonóm teleszkópos rakodóról van szó, amely tehát emberi beavatkozás nélkül (de természetesen egyelőre még felügyelettel) végzi a feladatait.

A ManuRob nevű francia start-up fejlesztette ki a mesterséges intelligenciával foglalkozó Dilepix céggel közösen, és a Loadix egyelőre csak prototípus formájában létezik. Tisztán elektromos hajtású, akkumulátorok szolgáltatják az energiáját, és a csendes működésű masina többféle technológia kombinált alkalmazásával navigál.

Félelmetes önállósággal rendelkezik a robot, amit az állattartó telepekre találtak ki

Fotó: ManuRob

A gyártó szerint is óriási volt irántuk az érdeklődés a SIMA szakkiállításon, de nemcsak újságírói részről, hanem a gazdák is szívesen vizslatták körbe a robotot. A Loadix eléggé meggyőző képességekkel rendelkezik, például önállóan kiválasztja a feladatnak megfelelő munkaeszközt, vagyis a felcsatolást is automata módon végzi el.

A gyártó ManuRob elsősorban azért kérte a gép „agyát” előállító Dilepix segítségét, mert korábban nem léteztek olyan szenzorok, amelyek pontosan érzékelték volna, hogy például egy kanalat mikor, milyen magasságban, pozícióban kell ürítenie egy robotnak. A Dilepix kamera- és érzékelőrendszerével azonban ez a probléma is megoldódott.



Címkék: manurob, francia, start-up, robot, önálló, állattartó telep, autonóm, teleszkópos rakodó, loadix
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Hatályba lépett az agrárgazdaságok generációs átadását ...

Január 15-től hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely fontos ...