
Aprómag vetése forgóboronás vetőgéppel
Vető- és talajművelő gépek - 2019.01.19
Horsch Express KR vagy Pronto KR Magyarországon manapság igen kevés üzemben találkozunk forgóboronás vetőgéppel.
A forgóboronás vetőgépek nagy energiaigényűek, és az elmúlt tíz-tizenöt évben a mulcsos talajművelés térhódításának következtében a mulcsba vető kombivetőgépek kerültek előtérbe. Ilyen például a Horsch Pronto DC vagy AS vagy a Sprinter vetőgépek. A Pronto DC/AS-ben rövid tárcsa műveli a talajt, ezt követi a gumikerekes henger, amely tömöríti a felszínt, plusz magágyat készít, és ebbe vet a TurboDisc vetőcsoroszlya, amelynek végén a mélységtartó kerék egyben lehengereli a vetést. A Sprinter vetőgép egy különleges Duett csoroszlyával van szerelve, amely a vetőmagot ikersávba helyezi le, és akár műtrágyázni is tud.
Mi történik akkor, ha szárazabb az ősz, és nem sikerült a magágy készítése? Az igen rögös magágyból többszöri kompaktorozással, hengerezéssel próbálnak meg aprómorzsás talajt előállítani a termelők. Ez hol sikeres, hol nem, de még akkor is, ha sikerült valamennyire összetörni a rögöket, a traktor jól megtaposta előtte a talajt, és ezenfelül még ki is szárította az extraintenzív művelés. Az elmúlt ősz folyamán is találkoztunk nagyon sok ilyen területtel.
Mit lehet csinálni, hogy minél kevésbé szárítsuk ki a földet, vagy a másik extrém eset, amikor csapadékos az ősz, és a felszántott kukorica helyére búzát szeretnénk vetni? Úgy hiszem, mindenki előtt felvillan most az a kép, amikor a nyers hantos föld ott áll előttünk, és tűnődünk, hogy most akkor mi a kevésbé rossz, mit tehetünk azért, hogy magágyat készítsünk.
A sokféle művelet közül az egymenetes vagy csökkentett menetszámú talajművelés, magágykészítés és vetés tűnik a legjobb megoldásnak.
Ezen műveletek egyike a forgóborona–vetőgép kombináció.
A Horsch palettáján nagyon rég óta megtalálható a Pronto 6 KR vetőgéptípus, amelyen két 3 méteres forgóboronát találunk ingaként felfüggesztve, amelyek egymástól függetlenek, lekövetik a talaj egyenlőtlenségét, így könnyebben vontathatók. A vetésről a TurboDisc vetőcsoroszlya gondoskodik.
A kisebb termelőkre is gondolva a palettán megtaláljuk az Express KR függesztett forgóboronás vetőgépet is.
A vetőgépet nagyon egyszerű beállítani. A hengerhez viszonyítva állítjuk a forgóboronát csapszegek segítségével, ezenfelül a mélység- és a csoroszlyanyomás-állítás is hidraulikus úton történik, az első klipszek segítségével, a második pedig csapszeghatárolókkal.
A leforgatás az összes vetőgépnél egyforma és nagyon egyszerű. Az Expres 3, 3,5, 4 KR vetőgépeket akár osztott tartállyal is lehet kérni.
Az Express KR, Pronto KR vetőgépekre a legújabb Horsch-fejlesztést, a szemenkénti adagolót is fel tudjuk szerelni, így a repce és a búza szemenkénti vetését is a legnagyobb precizitással el tudjuk végezni.
Mindamellett, hogy a forgóborona igényli a lóerőt, ha jól összerakjuk a talajművelési és vetési technológiát, akkor nem jövünk ki jelentősen nagyobb üzemanyagköltséggel, ráadásul tökéletes lesz a magágy!
Ha megoldhatatlannak tűnő helyzettel állunk szemben a vetésnél – válaszunk az Express KR, nagyobb területekre a Pronto KR!
Szász Zoltán
30-7430302

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től