
Talajművelés és műtrágyázás egy menetben – Horsch Terrano GX
Vető- és talajművelő gépek - 2018.07.14
A termesztési költségek egyik legnagyobb hányadát a műtrágyázás teszi ki. El sem tudnánk képzelni a kapás növényeket vetéssel egy menetben történő műtrágyázás nélkül.
Nagyon sokan már az apró magvakat is olyan vetőgéppel vetik, amely egy menetben tud műtrágyázni is, ilyen például a Horsch Sprinter, Pronto vagy Focus.
Mi a helyzet az alapműtrágyázással? Hagyományosan a föld felszínére kerül és leszántják. Azon termelők, akik nem szántanak vagy csak részben, kultivátorral dolgozzák be.
Mi történik a műtrágyával? Optimális körülmények mellett, pH-semleges talajokon mindegy, hogy milyen formában juttatjuk ki az alapműtrágyát (PK). Azonban igen savanyú talajokon nagyon hamar az a helyzet állhat elő, hogy különböző tápanyagok nagyon nehezen felvehető vagy teljesen felvehetetlen állapotba kerülnek. Kiszórtuk a műtrágyát a kukorica alá, és a nagy része lehet, hogy csak a következő kultúrában fog hasznosulni.
A szánóföldi kultivátorral elvégezzük a tarlóhántást, abban az esetben, ha igen nagy a szalma tömege, kijuttathatunk szárbontó baktériumot vagy kevés N-t, amivel serkenthetjük a lebomlást, mindezt sekélyen bekeverve a talajba.
Az alapművelésnél a traktor három pontjára feltesszük a Partner HT 2800 l-es osztott tartályt és ebből adagoljuk a műtrágyát. Mivel a tartály osztott, így kétféle műtrágyát is kijuttathatunk egyszerre, olyan mennyiségben, amilyenben éppen szeretnénk. Az adagolás a már jól bevált Horsch adagolóval történik, amelyeket táblatörzskönyv szerinti kijuttatással is lehet vezérelni, így tényleg minden négyzetméterre a kívánt mennyiség kerül kijuttatásra.
A három- vagy négygerendelyes Terrano GX minden körülmény között tud dolgozni. Ezt a kitűnő tulajdonságát a legújabb fejlesztésű SteelFlex hengernek köszönheti. Ez a dupla henger egy sor SteelDisc (SD) és egy sor RingFlex (laprugós) hengerből áll. A száraz talajt az SD henger mélyre tömöríti, és a RingFlex a felszínen képez apró morzsás talajt. Igen nedves körülmények közepette az SD hengert ki tudjuk hagyni, és csak a nagyobb osztású RingFlex hengeren támaszkodik a Terrano. Igen nedves körülmények között a RingFlex minden második elemét ki tudjuk venni, így már csak a traktor a szűk keresztmetszet a késő őszi talajművelésben.
Az alapműtrágya a kapára felszerelt kijuttatón keresztül háromféleképpen jut a talajba. Lehet csak sekélyre (5–10 cm), mélyre (25 cm) vagy fele-fele osztásban.
A tapasztalat azt mutatja, hogy repce előtt akkor van a legnagyobb hatása az így kijuttatott műtrágyának, ha fele-fele arányban kerül mélyre és sekélyre, tavaszi kapás növények elé a mély kijuttatás bizonyult a legjobbnak, az őszi kalászosok esetében pedig a sekély kijuttatás a legjobb.
A Partner és Terrano kombinációval a műtrágyát a növények számára legoptimálisabb helyre tudjuk kijuttatni, és ezenfelül ha két monoműtrágyát keverünk össze még költséget is tudunk spórolni!
Azon termelők részére, akik AKG-ban vállalták a szántás nélküli talajművelést, nagyon jó lehetőség ez a technológia, hogy a műtrágyát minél nagyobb mennyiségben a növények gyökérzónájába depózzák le!
Szerző: Szász
Címkék: talajművelés, műtrágyázás, Horsch, Pronto , Terrano GX, Sprinter, Focus, RingFlex, SteelFlex, SteelDisc
Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

A csemezpusztai környezeti katasztrófa - további lépések ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Talaj- és növényvédelem a HORSCH gépeivel – Talajműveléstől a ...

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Bizonytalan időre halasztják a 32. Alföldi Állattenyésztési és ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?