
Köztesnövények sikeres bedolgozása
Vető- és talajművelő gépek - 2017.03.27
A tavaszi vetésű növények sikeres termelésének egyik titka a jó magágykészítés, amikor a télről visszamaradt köztes növényeket is be kell keverni a talajba. Ezek felaprítására és bedolgozására célszerűen kultivátort vagy tárcsás boronát használunk – ennek specialistája az osztrák Pöttinger cég.
Európa nagy területeit sújtotta ezen a télen erős fagy, ezért a köztes növények és a télen máskor egyébként áttelelő zöld növények mind elfagytak. Ahhoz azonban, hogy a jó talajszerkezet és a talajélet fennmaradjon, a magágykészítésre érdemes kiemelt figyelmet fordítani. Az elfagyott növényi maradványokat lehetőleg sekélyen kell bedolgozni, nem pedig mélyen bekeverni annak érdekében, hogy a kikelő állománynak is maradjon kellő védelme az erózió ellen.
A sekély műveléshez Pöttinger egy sor magágykészítő gépet kínál, amelyek közül kiemelkednek a TERRADISC rövid tárcsás boronák vagy a SYNKRO kultivátorok.
TERRADISC – a sekély talajművelés specialistája
A TERRADISC tárcsás boronákkal eltömődésmentes, gyors munka garantálható nagyobb mennyiségű növényi maradvány esetén is. Az egyenletes, sekély munkamélységgel és az optimális visszatömörítéssel tökéletes magágy készíthető.
Kompakt kivitele, agresszív tárcsaszöge valamint a munkavégző elemek egymáshoz képest eltolt elrendezése révén jól behúz a talajba, és jól átkeveri akár a betakarításnál visszamaradt növényi részeket is. A rövid kivitel a Pöttinger-féle tárcsás boronák különösen előnyös jellemzője. A TERRADISC tárcsával 3 és 12 cm közötti munkamélység tartható.
TERRADISC 6001 T sekély művelésre, mulcs bekeverésére alkalmas rövid tárcsás borona
A SYNKRO grubber nem mindig művel mélyen
Alternativaként grubberrel – vagy általánosabb nevén: kultivátorral – is jól bedolgozható a köztes növény munkaszintet képeznek a lándzsák és a szárnyak között. Ezzel megteremthetők a soronkövetkező vetéshez az egyenletes kelés és az optimális vízháztartás feltételei. A grubberjellegű kultivátor alkalmazásának további előnye az, hogy a gyom és az árvakelés mechanikusan leküzdhető. A kultivátor tavaszi használatával költséghatékony módon fenntartható talajállapot hozható létre a gazdaság egész területén, nagyfokú rugalmassággal.
SYNKRO 6030 T kultivátor lándzsa és szárnyas kapa garnitúrával, háromféleképpen állítható kapaszárral, oldalsó terelőlemezzel, ékgyűrűs hengerrel

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

RSzKF-vírus: biztos, hogy meg kell semmisíteni a teljes ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Bizonytalan időre halasztják a 32. Alföldi Állattenyésztési és ...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...

Lássuk, mi történik azután, ha száj- és körömfájás tüneteit ...

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...