
Vállalatirányítás a mezőgazdaságban
Egyéb - 2017.01.05
AMS (Agricultural Management Solutions), magyarul modern vállalatirányítás a mezőgazdaságban. Hatékony gazdálkodás ma már nem képzelhető el adatbányászat és elemzés nélkül. A KITE Zrt. megoldásai ehhez adnak hardvert és szoftvert, és ami a legfontosabb, tudást, szemléletmódot az értelmezéshez és a gyakorlati alkalmazáshoz.
GPS- és RTK-jeles navigáció
A gazdálkodás áttekintését szántóföldi növénytermesztés esetén érdemes a betakarításnál kezdeni. A modern kombájnok többféle szenzorral kaphatók már alapfelszereltségben is, később pedig az igényeknek megfelelően további, az adatgyűjtést, hatékonyságjavítást szolgáló hardverrel és szoftverrel kiegészíthetők. A John Deere-nél alapfelszereltség a navigáció, amelynek az egyik alapeleme a John Deere StarFire műholdvevő antenna. Az újStarFire 6000 antenna beépített domborzatkompenzációs modullal rendelkezik, továbbá a GPS- és GLONASS-műholdakkal is kompatibilis. A beépített hardveres és szoftveres fejlesztéseknek köszönhetően lényegesen gyorsabban üzemképes és találja meg a navigációs vezérléshez szükséges műholdakat. A precizitás és hatékonyság viszont akkor maximális, ha a navigációs rendszerünk ± 2cm pontosságú, bármikor megismételhető RTK-korrekciós jellel dolgozik. Ezt a KITE Zrt. saját, országos lefedettséget biztosító RTK-hálózata használatával érheti el.
AutoTrac kormányzás
A pontos és a nyomvonalak rögzítésére alkalmas eszközökkel felszerelt gép hatékonysága tovább fejleszthető az AutoTrac elnevezésű, automata kormányzást biztosító rendszerrel, amely a művelés során csökkenti vagy teljesen megszünteti az átfedéseket, pontosítja a csatlakozósorokat. Ezzel mintegy 5-10 százalékkal növelhető a gép teljesítménye, és megspórolható a felesleges üzemanyag- és inputanyag-felhasználás is, ráadásul a járművezető így jobban koncentrálhat az egyéb gépbeállításokra. A munka rossz látási viszonyok mellett is maximális produktivitással végezhető.
A nagy sortávolságú kultúrákban – mint a kukorica, napraforgó – az AutoTrac kiegészíthető sorérzékelő szenzorral is. Az AutoTrac RowSense lényegében a kombájn adapterére szerelhető csápos érzékelő, amely a sorok irányát érzékelve automatikusan irányítja a gépet, pontos sortartást biztosítva akkor is, ha a vezető épp a magtartályürítéssel van elfoglalva.
Utóbbit persze megkönnyítheti a MaschineSync rendszer telepítése, amellyel a kombájn és a szemhordó jármű működése szinkronizálható és automatizálható.
Mind a kombájn, mind a szemhordó traktor felszerelhető a John Deere márka esetében a JD Link távdiagnosztikai rendszerrel. Ez egyrészt a munkaszervezésnél és a logisztika megtervezésénél hasznos, másrészt a szervizelést is megkönnyíti az adatok ismerete. A JD Link révén – ha a tulajdonos engedélyezi – a gépek folyamatos kapcsolatban lehetnek a KITE Zrt. szervizközpontjával, lehetőséget adva a kisebb problémák vagy szoftverbeállítási változások távolról történő változtatására. Emellett a partnerek a gépdiagnosztikai adatokat akár a saját telefonjukra is lekérhetik, és ellenőrizhetik a gépkezelők munkáját is.
Szinte minden adat rögzíthető
Mind a kombájn, mind a szemhordó traktor érzékelői által begyűjtött adatok rögzíthetők. A kombájn gyárilag vagy akár utólagosan is kiegészíthető hozam- és nedvességmérővel (Harvest Monitor), amit egy GreenStar 2630 célszámítógéppel és egy StarFire antennával párosítva, a mért értékeket egzakt pozíciókhoz rendelve hozam- és nedvességtérképeket készíthetünk a tábláinkról (HarvestDoc). Ezzel rávilágíthatunk a táblán belüli terméseltérésekre, továbbá a termény víztartalmának értékeire. Az így elkészített hozamtérkép később a differenciált inputanyag-kijuttatás megtervezéséhez használható. A KITE Zrt. már évek óta foglalkozik precíziós talajminta-vételi és szaktanácsadási szolgáltatással. Az N2005 típusú, fúrórendszerű talajmintavevő berendezés lehetővé teszi, hogy nagy pontossággal és a jogszabály által előírt gyakorisággal (20 leszúrás mintánként) történjen meg a szántóföldi mintavétel.
A precíziós gazdálkodás alapfeltétele a táblák talaj- és domborzati adottságainak pontos ismerete, mivel ez alapján tervezhető az inputanyag-gazdálkodás, a szükséges művelési mód megválasztása, és a tábla vízrendezése is. A belvizesedésre hajlamos tábláknál a belső szintmagasságok ismeretében például az átjárható vízelvezető árkok nyomvonalának és lejtésének megtervezésére, kialakítására is módot ad a 3D-térkép. A vápák szélesek, és maximálisan 40 centiméter mélyek, vagyis átjárhatók traktorral is.
A betakarítást követő tarlóhántásnál, alapművelésnél és magágykészítésnél ugyancsak hasznosak lehetnek az automata kormányzással felszerelt traktorok. A munka hatékonysága tovább fokozható a munkagépre szerelt úgynevezett munkagép-azonosító rendszerrel. Ez a termék gyakorlatilag a munkagép – tárcsa, lazító stb. – alapbeállításait tartalmazza, s egyúttal monitorozza az eszközzel végzett tevékenységet is.
Precíziós gazdálkodás
A rendelkezésre álló külső- és belső adatforrásokra alapozva lehetőség van a változtatható tőszámmal történő vetésre is. Ezzel a precíziós gazdálkodási megoldással egy táblán belül eltérő tőtávolsággal, sűrűséggel bevetett zónákat alakíthatnak ki a gazdák, amelyeknél a műtrágya-kijuttatás dózis szerinti differenciálására is lehetőség van az intelligens munkagépek és az automata kormányzás RTK-pontossággal történő navigálása révén. Az inputanyag-kijuttatási térképeket a betakarítás utáni hozamtérképpel, illetve a művelési költségekkel, esetleges támogatási összegekkel összevetve táblaszintű jövedelmezőségi térkép készíthető, amely révén a termelés gazdaságossági információinak megismerése mellett például az is eldönthető, hogy adott növénykultúrát érdemes-e a táblában termelni.
Miután a vetést – a megfelelő szaktanácsadás mellett – megtervezte a gazda, és elkészültek az előírástérképek, a munka elvégzését megkönnyítendő az automata kormányzású traktorra szerelt intelligens vetőgép alkalmazása is szükséges. A John Deere intelligens vetőgépek alkalmasak az előre megtervezett kijuttatási térképek pontos lekövetésére, így a differenciált és szakaszvezérelt vetésre.
Az automata kormányzással felszerelt traktorok célszámítógépeire feltöltött előírástérképekben meghatározott a kijuttatandó vetőmag mennyisége, a vetési zónák helye és mérete, az automatikus szakaszvezérlés lehetősége pedig megkönnyíti ezek gazdaságos végrehajtását, mivel a fedélzeti célszámítógép lefedési térképével nyomon követhető, hol járt már a gép, s így elkerülhető a kihagyás, dupla vetés és az átfedés a tápanyag-kijuttatásban és növényvédelemben.
Címkék:
Mi várható kukorica és cirok fronton?

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban