TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
Simba, a nélkülözhetetlen

Simba, a nélkülözhetetlen

Egyéb - 2016.11.26

Bő 4000 hektárnyi szántón folytat gazdálkodást és végez bérmunkát a Jászapáti 2000 Mezőgazdasági Zrt., amely a Great Plains Simba gépek segítségével már évek óta próbálkozik újfajta és igen eredményes vetéstechnológiával a repcetermesztésben.

A gazdaságban alkalmazott vetésszerkezet a „kordivatnak” megfelelő, az őszi gabonák (búza és árpa) dominálnak benne, és ezek vetőmagjait is előállítják, míg állati takarmányként rozst termesztenek, illetve olaszperjét, amelyet tavasszal szenázsként takarítanak be. Az őszi káposztarepce mellett van silókukorica, napraforgó, valamint szántóföldi paradicsom, zöldborsó és zöld fejtőbab is.

Megőrzi a nedvességet

A legelső Great Plains Simba eszköz 2011-ben jelent meg náluk, majd sorra a többi, és a kezdeti ismerkedés után gyorsan nélkülözhetetlenné váltak a Valkon Kft.-től vásárolt munkagépek – tudtuk meg Nagy Miklós üzemeltetési és növénytermesztési igazgatótól. A 4 méter munkaszélességű, 10 kapával, két sor tárcsával és lezáróhengerrel felszerelt SL 400-as szántóföldi tárcsás kultivátor próbadarabként érkezett a jászapáti céghez öt éve. A repce elé dolgoztak vele, és úgy alakult, hogy fagyás és egyéb károk miatt abban az évben csupán a Simbával művelt táblán maradt meg a termés. Rögtön el is kezdtek kutakodni a talajban, vajon mivel tudott többet ez a gép a versenytársaknál. Kiderült, hogy jól „megropogtatva” a földet éppen a repcének szükséges mélységben nyitott utat a gyökérzónának, a mögötte lévő DD hengerek pedig tökéletes lezárást biztosítottak. A felső réteg így csupán minimálisan száradt ki, s az átdolgozott zónában a legnagyobb szárazság idején is nyirkos maradt a föld.

Ideális talajviszonyok

„2013. augusztus végén nagy aszály volt, és mindenki azon gondolkozott, hogy vessen-e vagy ne vessen repcét – emlékezett vissza Nagy Miklós. – Ekkor mondtam a Valkon erőgép-kereskedelmi vezetőjének, Jócsák Attilának, hogy egy rendezvényen mutassuk meg, mire képesek a gépeik, így a saját szemükkel láthatták az eredményt. Beleástunk a földbe, és ha voltak is benne rögök, a repedéseknek köszönhetően szétestek, nem lehetett őket épségben kiemelni.” A Jászapáti 2000 Mezőgazdasági Zrt. nem sokkal a meggyőző demonstráció után vásárolt egy 5 méter munkaszélességű SL 500-ast egy erősebb gépük elé, majd néhány 6 méteres (vagyis 600-as jelű), 15 kapával felszerelt Great Plains Simba Solo X tárcsát lazítókapákkal és tömörítőhengerrel. Ez a takarékos és talajkímélő eszköz nemcsak megfelelő minőségű és mélységű, jól lezárt felszíni magágyat készít egy menetben, de a víz- és levegőháztartás szempontjából optimális állapotú mélyebb réteget is képes kialakítani.

Csökkentett menetszám

Nagy Miklós elmondása szerint az őszi káposztarepce vetését eleinte ők is hagyományos gabonavető géppel végezték, ám a műveletszám-csökkentés érdekében néhány éve áttértek az SL tárcsás kultivátor használatára. Ehhez csupán egy OSR aprómagvető egységet és egy elektromotort kellett a gépre szerelni, s így a vetést a talajműveléssel egy menetben lehetett végrehajtani, mégpedig a lazítókapák sorain levezetve a magokat. A DD henger mögé hulló aprómagokat elvileg a hengerről felverődő talaj terítené be, ám ez a jászapátiak számára nem volt elegendő, ezért ráakasztottak a gépre egy azonos szélességű lezáróhengert is, amely a megfelelő, 3-4 cm-es mélységbe süllyesztette a vetőmagot. Az új technológiával nem kell külön vetőgépet és lezáróhengert használni a vetés során, ami hektáronként 13–16 ezer forintos megtakarítást jelent. A bérmunkák során pedig egyre több környékbeli gazda kéri a talaj-előkészítéshez, illetve vetéshez a „sárga gépek” munkáját.

A jászapátiak a felsorolt eszközök mellett egy 7 késes, 4,2 m munkaszélességű Simba Flatliner 500 lazítóval is rendelkeznek, amely szintén praktikus és hasznos munkagép, hiszen egyenes kapaszárainak és a lezáróhengernek köszönhetően száraz időben is remekül lazíthatnak vele. A maximum 50 cm mélységben dolgozó lazítókések nem hoznak fel elmunkálhatatlan rögöket, és teljes keresztmetszetében végigrepesztik a talajt, így biztosítják benne a megfelelő víz- és levegőmozgást.




Szerző: AgrárUnió

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...

A hazai növénytermesztésünk főbb jellemzői és problémát okozó tényezői a következők. A szántóföldünk mérete 4,3 ...