TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 75.620,78 Ft (tonna)
Napraforgómag: 162.823,90 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 74.874,06 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 65.410,06 Ft (tonna)
Repcemag: 181.172,59 Ft (tonna)
Full-fat szója: 217.332,28 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 589 Ft
Benzin ára: 584 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 400,07000
USD: 362,45000
CHF: 426,01000
GBP: 475,43000
Hirdetés
„HŐKEZELÉSI ÉS FELÜLET BEVONATOLÁSI ELJÁRÁSOK FEJLESZTÉSE A RÁBAKERT KFT-NÉL” CÍMŰ PROJEKT PUBLIKÁLÁSA

„HŐKEZELÉSI ÉS FELÜLET BEVONATOLÁSI ELJÁRÁSOK FEJLESZTÉSE A RÁBAKERT KFT-NÉL” CÍMŰ PROJEKT PUBLIKÁLÁSA

Gépesítés - 2024.09.06

Projekt azonosítóJA: GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2018-00623

„HŐKEZELÉSI ÉS FELÜLET BEVONATOLÁSI ELJÁRÁSOK FEJLESZTÉSE A RÁBAKERT KFT-NÉL” CÍMŰ PROJEKT PUBLIKÁLÁSA

A Rábakert Kft. támogatást nyert a GINOP -2.1.2-8-1-4-16 Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében elnevezésű pályázaton. A projekthez elnyert vissza nem térítendő támogatás összege: 49.401.710 Forint. A támogatás intenzitása a Projekt elszámolható összköltségének 50 %-a.

A Rábakert projektjének eredményeként a különlegesen ötvözött acélok vonatkozásában felület bevonatolási eljárások kerülnek fejlesztésre, anyagtulajdonság-módósító technológiák kerülnek bevezetésre, és ezek hatékony és megfelelő minőségű használatához szükséges ellenőrzési technikák alkalmazása része lesz vállalati működésünknek.

A Rábakert Kft a magyar családi vállalkozások azon képviselője, amely sikeresen lépett export piacra. Gépgyári beszállítóként és után-gyártóként is több, 15 évnél is hosszabb múltú partnerkapcsolatot működtet, továbbá a termékfejlesztést is mindinkább előtérbe helyezi, ezáltal is hozzájárulva az ágazat eredményességének javításához és az üzleti viszonyok erősödéséhez. Jelen projekt célja is olyan megoldások eljárásba ültetése volt, amelyek a partnerek számára megtakarításokat eredményeznek, a talajba kopás/elhasználódás során bekerülő anyagok mennyiségét mérséklik, a termék hozzáadott értékét növelik és a dolgozók szaktudásának színvonalat emelik. Projektünk eredményeként létrehozott technológiai folyamatok szerint gyártott termékek él- és élettartama legalább duplájára növekedett. Az eredmények igazolására termékfejlesztési együttműködések jöttek létre az agráriumban dolgozó kistérségi szereplőkkel. A laborban végezhető vizsgálatokhoz szoros kapcsolatot alakítottunk ki a Győri Széchenyi Egyetemmel és a hozaganyag gyártójával a Castolin Zrt-vel. A kifejlesztett eljárásokat dokumentumokban rögzítettük és elérhetővé tettük cégünk minden szakembere számára egy elektronikus belső tudásbázison keresztül. A kialakított technológiai folyamatok, a termékfejlesztési együttműködések cégünk működésének részévé váltak. A sikeres kutatásfejlesztési projekt érezhető morális javulást eredményezett és növelte a dolgozók elhivatottságát és vezetésbe vetett bizalmát is. A termékfejlesztési együttműködések útján a kistérségi gazdák növekvő megkeresései egyértelműen mutatják a vállalat iránti nagyobb bizalmat.

„HŐKEZELÉSI ÉS FELÜLET BEVONATOLÁSI ELJÁRÁSOK FEJLESZTÉSE A RÁBAKERT KFT-NÉL” CÍMŰ PROJEKT PUBLIKÁLÁSA

 A szuperkemény anyagok alkalmazása olyan területen, ahol az alkatrész intenzív abrazív kopásnak van kitéve, járatos megoldás az iparban, ugyanakkor a jelen fejlesztés esetében ezeknek az anyagoknak a felhasználása teljesen más célú, nem pusztán egy alkatrész megóvása a cél, hanem a létrejövő kopás kontrollálása és irányítása úgy, hogy a folyamatos kopás mellett az alkatrész ne tompuljon le, hanem az él mindvégig éles maradjon. Ezzel konzisztens vágásminőség és üzemanyagfogyasztás, továbbá karbantartás-mentesség (újra élezés miatti állásidő megtakarítás) érhető el. Az efféle önélező szerkezetek létrehozásához rendelkezésre állnak ugyan piacon elérhető eszközök, berendezések, de a szükséges eljárások kifejlesztésre szorulnak. Termékről termékre egyedi elemeket tartalmaznak, egyedi megoldásokat igényelhetnek. Célunk olyan megmunkálási és ellenőrző eljárások kifejlesztése volt, amelyek garantálják a bevonatolt élek gyors önélezővé alakulását és hosszan fenntartják a kialakult szerkezetet. A felhasználási területtől függően a kifejlesztett előnyös tulajdonságokat az iparági felhasználás a vágási körülmények javulásában, a felhasznált energiák (5-10%) csökkenésében, a javításokra fordított idők és költségek javulásában érzékeli. Az éltartósság növekedésével kevesebb állásidő és beszerzésre fordított költségcsökkenés történt. Az elő és utómegmunkálás műveletei, eszközigénye meghatározásra került és a szükséges ellenőrzési eljárások is kidolgozásra kerültek. A fő megmunkálási lépések és az ezek során felhasznált anyagok szintén meghatározásra kerültek. A meleg fémporszórási eljárás fejlesztése ezen célterületre speciális bevonatolási és hőkezeléstechnológia kifejlesztését jelenti. Meleg fémporszóráskor az előmelegített munkadarab megfelelően érdesített felületére porlasztott állapotban szórjuk fel a 35%-ban Wolfram-Karbid tartalmú hozaganyagot. Az izzó fémrészecskék becsapódásakor nem olvadnak össze, csak deformálódnak, és az alapanyaghoz diffúziós kötésseltapadnak. A felvitt bevonatot 1000C fok feletti hőfokon, védőgáz (nitrogén) alkalmazása mellett megolvasztjuk majd visszahűtjük 850 C fokra, ahonnét nemesítést végzünk az acél alapanyagon. A létrehozott kapcsolat a bevonat és alapfém között kellően tartós egy önélező szerkezet kialakulásához. Ugyan, a keményfém-bevonatolt kések nagyobb beruházást igényelnek a felhasználótól, mint a pusztán nemesítéssel készített változatok, ámde az előnyös tulajdonságok akár többszörösen is megtérülhetnek, amennyiben értékeléskor a kések teljes élettartamát vesszük figyelembe.

A kapott eredményeket tudományos területeken az oktatásban is hasznosítani kívánjuk a duális gépészmérnök képzésben, illetve partnereink számára tartott tudásmegosztásban.

A tudományos sajtóközlemény szerzője Koch Barnabás

Jelen cikk lektorálását Dr. Pálinkás Sándor főiskolai docens végezte el.

 

A Debreceni Egyetem Műszaki Karának Gépészmérnöki Tanszékén 2015 óta foglalkoznak a meleg fémporszórás mezőgazdasági alkalmazásával a talajművelő elemek kopási tulajdonságainak javítása céljából. Legutóbbi kísérletük során a felvitt réteget lézersugár segítségével megolvasztották, ezzel a hőkezeléssel a bevonat és az alapanyag kopási tulajdonságai jelentős mértékben javultak. A kutatás vezetője: dr. Pálinkás Sándor főiskolai docens.

Címkék: támogatás, Rábakert Kft
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

KRONE GX 360 PLUS – a kompakt univerzális szállítókocsi

Az új, kompakt, univerzális GX 360 PLUS szállítókocsi, amely 36 m3 hasznos térfogattal rendelkezik, rendkívül ...