TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 82.297,22 Ft (tonna)
Napraforgómag: 214.014,24 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 73.379,66 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 71.220,72 Ft (tonna)
Repcemag: 208.842,99 Ft (tonna)
Full-fat szója: 209.587,18 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 628 Ft
Benzin ára: 619 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 409,84000
USD: 389,95000
CHF: 439,83000
GBP: 497,58000
Hirdetés
Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Gépesítés - 2024.03.15

Milyen technikai újítások jellemzik összességében a jövő betakarítógépeit?

A mezőgazdasági gépek gyártásában érdekelt vállalatok szinte mindegyike – kisebb-nagyobb mértékben – foglalkozik kombájnok innovatív fejlesztésével. Ebből következően a kombájnpiacon is komoly verseny folyik a vevők megnyeréséért. Ez a versenykényszer és a folyamatosan változó igények és lehetőségek azt eredményezik, hogy egyre korszerűbb, a felhasználói igényeket egyre inkább szem előtt tartó konstrukciós megoldások születnek és kerülnek alkalmazásra.

Az előző számunkban megjelent cikk folytatásaként két további világmárka kombájnjainak innovációit mutatjuk be, majd összefoglaljuk, milyen tendenciákat tapasztaltunk, illetve milyen megoldásokat figyeltünk meg, és felsoroljuk a fejlesztések közös pontjait.

„Nagy hármas” a Massey Fergusontól

Az MF Activa egy hatékony és megbízható kombájn, amelyet a közepes méretű gazdaságok számára terveztek. Az MF Activa S kombájnok nagyobb teljesítményt, jobb vezetési és kezelési kényelmet kínálnak és számos termény betakarítására alkalmasak. Az MF Beta kombájnok ugyancsak több növény betakarítására használhatók, az előzőeknél nagyobb motorral és megnövelt betakarítási teljesítménnyel.

Az említett típusok legfontosabb jellemzői

Az MF Activia modellcsalád 3 típust kínál. Ezek teljesítménye 185 és 265 LE között van. A cséplőszerkezet lelke a szekcionálisan kialakított dobkosár, amely könnyen és gyorsan igazítható a betakarítandó növényhez. Az elöl és hátul is elektronikusan állítható dobhézag a vezetőfülkéből szabályozható. A 8 léces cséplődob 600 mm átmérőjű és 1340 mm szélességű.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A tökéletes leválasztást elősegítő, opcionális Multi Crop Separator (MCS) a teljes leválasztófelületet modellenként akár 20%-kal is megnövelheti, ami a szalma minősége szempontjából is előnyös lehet. Az MCS egy harmadik cséplődobból és a hozzá tartozó dobkosárból áll, amelyet elektronikusan a fülkéből fel és lehet mozgatni. A dobkosár mozgatásával eldönthető, hogy szükség van-e extra leválasztófelületre vagy nincs.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Az 5,5 és 6,2 m munkaszélességű behordószalagos vágóasztalok előnye, hogy a betakarítás során kalásszal előre továbbítják a terményt, illetve sokkal jobb eredményeket érnek el a földön fekvő termények felszedésekor, mint a hagyományos vágóasztalok. Opcionálisan minden kombájnra felszerelhető a piacvezető PowerFlow vágóasztal is, ami az MF ACTIVA S modellekhez 6,8 m szélességig és az MF BETA 7370-hez 7,7 m szélességig kapható. A tarlómagasság automatikus szabályozása szériafelszereltség, míg a keresztirányú szintezés opcionálisan rendelhető.

A behordószalagos vágóasztal kalásszal előre továbbítja a terményt, a tarlómagasság pedig állítható.

A Massey Ferguson az MF Activa hidrosztatikus hajtóműveit teljesen átdolgozta. Mostantól a legújabb generációs elektronikus vezérlésű szivattyú található a gépekben, ami precíz és kíméletes váltást tesz lehetővé.

A vezetőfülke fejlesztése során a vezető kényelme és a könnyebb kezelhetőség kapott kiemelt figyelmet. A módosult légrugózású vezetőülés minden berendezés szériatartozéka. Az új üléshez rögzített kartámla jelentősen megkönnyíti a kombájn kezelését. A multifunkciós vezérlőkar mostantól kiemelkedő precizitást és elektronikus vezérlésű hidrosztatikus hajtóműkezelést biztosít.

Több, gyakran használt kapcsoló, amelyek mindegyike elektrohidraulikusan működtethető, az új kartámasz oldalán található. Minden modell alapfelszereltségként Agritronic terminállal van felszerelve s gabonaveszteség folyamatos nyomon követésére. A kiemelkedő menetkényelem érdekében további praktikus opciók érhetők el, mint például a rosták elektronikus állítása, a visszahordott anyag kijelzése, vadonatúj hűtődoboz, illetve hátulnézeti kamera.

Az új MF ACTIVA S modellek a teljesen új, Proline vezetőfülkével vannak felszerelve. Ezt speciálisan ezekhez a gépekhez fejlesztették ki és olyan felszereltségi jellemzőket kínál, amilyeneket egyébként csak a nagyobb teljesítményosztályú kombájnokhoz biztosítottak. Ilyen például a legújabb TechTouch-2 terminál, ami minden munkavégzést felügyel és automatikus beállítási lehetőségeket nyújt a legkülönfélébb terményekhez. Optimális helyen, az új kartámla elülső részén helyezték el, amelyen még a PowerGrip kar, illetve a mutatóujj és a hüvelykujj által kezelt nyomógombok is találhatók a gyakran használt funkciók működtetéséhez.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A szalmarázó ládák száma a két MF Activia típusnál eltérő: a 7345-höz (243 LE) öt, míg a 7347-hez (276 LE) hat láda tartozik. A két MF Activia S típushoz rotációs leválasztó (MCS) is kapható, ami kíméletes szalmakezelés mellett biztosítja a szemek jobb leválasztását.

A Massey Ferguson megújította a felszereltséget az 5 ládás MF BETA 7360 és a 6 ládás MF BETA 7370 kombájnoknál is, ami azok teljesítőképességét tovább növeli.

Az új MF BETA 7300 sorozatú kombájnokat modern, 6 hengeres AGCO POWER motorok hajtják meg, amelyek 8,4 literes változatban az MF 7370-ben és a PL modellekben 360 LE-t biztosítanak. Az MF 7360 és a PL modellek 7,4 literes motorja 276 LE-s, és Boost üzemmódban a gépeknek kiegészítő 30 LE többletteljesítményt nyújt. Egy további opció a legújabb MF BETA kombájnokhoz az automatikus Auto-Guide XLS kormányrendszer, amely akár 5 cm-es pontosságot nyújt, és biztosítja, hogy a kombájn minden menetben a teljes vágási szélességet kihasználja. Minden hatládás MF BETA kombájn profitál az új hatsoros szalmaszecskázóból, ami állandó szecskázási teljesítményt és szélességi elosztást biztosít, ez szükséges azon üzemek számára, amelyek előnyben részesítik a minimális talajművelést.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A két MF BETA 7360 és MF 7370 kombájn innovativ Massey Ferguson ParaLevel (PL) mellsőhíd-rendszerrel kapható, amely akár 20%-os lejtőkön is automatikusan gondoskodik az oldalirányú kiegyenlítésről. A PL-modellek mindegyike összkerékhajtású.

A TechTouch-2 terminál automatikus beállítási lehetőségeket kínál a különféle terményekhez.

Köztudott, és ezt az itt leírtak is igazolják, hogy Massey Fergusonra jellemző a szakadatlan fejlesztés. Az itt leírt kombájnokra vonatkozó legújabb eredményekre a 2023-as Agrotechnicán derült fény. A legismertebb MF Activia, MF Activia S és MF BETA kombájnok új modelljei felszerelhetők AutoTilt rendszerrel, amely segíti a vágóasztal keresztirányú flexibilitását, kijelzős kamerakészlettel és – gyári opcióként – a gumiabroncsok szélesebb választékával.

Nem esik szó a cég „fekete kombájnjáról” az MF IDEAL 7-ről, amely egy új, héthengeres, 9,8 literes AGCO Power motort használ, akár 476 lóerővel. Ezenkívül 4 új opcióval is felszerelhető: ezek az új szállítószalag-porelszívó rendszer, az MF AutoTurn automatizált fordulókezelés, az állítható csúszdavég és a megerősített aprító kések.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Mindezeken túl – az új MF 9S traktorhoz – minden kombájn az új Massey Ferguson logóval kerül forgalomba.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A John Deere klasszikusai

A John Deere a kombájnpiacon is meghatározó szereplő. Jelenlegi kínálatában az S, a T és az X9 család típusai találhatók meg. A felhasználók számára az egyik különbséget a típusok között a teljesítmény jelenti. A hagyományos cséplődobos T típusok 50 t/h, az egyrotoros S típusok 75 t/h, míg az ikerrotoros X9 típusok 100 t/h betakarítási teljesítményt ígérnek.

A John Deere S sorozatú kombájnjai a világ számos pontján népszerűek, köszönhetően egyszerű kezelhetőségüknek és számos automatizált funkciójuknak. A betakarítási teljesítményük akár 75 t/h is lehet, miközben a szemtörés mértéke 1% alatt marad. A viszonylagos egyszerűséggel jár a gépkezelő számára biztosított kényelem.

Az S sorozathoz jelenleg 4 teljesítményfokozatú típus tartozik: Az S770 455 LE, az S780 547 LE, az S785 579 LE és az S790 625 LE. A rotorhossz mind a négy típusnál 3124 mm. A magtartály alapméretben 10 600 literes, a magasabb teljesítménykategóriájú gépek esetében 14 100 liter. A teljes rostafelület területe egységesen előrostával 5,90 m2, míg előrosta nélkül 5,20 m2.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A sorozathoz tartozó behordóhevederes vágóasztal kiváló talajkopírozó képességű és az egyedi, „szupermély” magmentő szíjak a behordásnál kipergő szemek jelentős hányadát felfogják és továbbítják a cséplőszerkezethez. A precíziós gazdálkodás elősegítésére alkalmazzák az AutoTrac™ automatizált kormányrendszert, továbbá a Machine Sync gépek közötti kommunikációs alkalmazást, amely biztosítja több gép valós idejű összekapcsolását. Az automatizált vezérlés jó példája a Combine Advisor, ami a kombájn interaktív beállítását segíti, míg a Harvest Smart funkció egyenletes teljesítményt és kevesebb szemtörést biztosít.

A CombineAdvisorTM három JD technológiát ötvöz:

  • AutoMaintin: A magtartályban és a kalászvisszahordóban elhelyezett ActiveVisionTM kamerák adatait használja, és a körülmények változásaihoz igazodva automatikusan módosítja a beállításokat a termény minőségének megőrzése érdekében.
  • Active Terrain Adjust: A betakarítandó terület lejtési viszonyainak függvényében automatikusan szabályozza a szemrosta, illetve a törekrosta nyílásainak méretét, továbbá a ventilátor fordulatszámát. Mindezek következtében csökken a szemveszteség és a kalászvisszahordó terhelése.
  • HarvestSmartTM: A betakarítás beállított célértékeinek megtartása érdekében szabályozza a kombájn optimális haladási sebességét, elősegítve ezzel a gépterhelés és szemveszteség kívánt szinten tartását.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A John Deere HarvestLabTM a termények beltartalmi értékének mérését és valós időben történő továbbítását biztosítja. Az adatok birtokában késedelem nélkül kaphat a felhasználó információkat a betakarított termény minőségi jellemzőiről. A nyert adatok kiegészítik a hozamtérképeket és segíthetik a jobb tápanyag-gazdálkodást, illetve vetőmag-kiválasztást. A gazdálkodó ezen információk alapján dönthet értékesítési és/vagy tárolási taktikájáról.

A sorozat kombájnjait korszerű fülkékkel szállítják. A csendes és tágas fülke a vezető kényelmén túl könnyűvé teszi a kezelést az intuitív kijelzőn található átlátható, ikonvezérelt menükkel és programozható beavatkozási lehetőségekkel.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Említést érdemel még, hogy az egyrotoros kivitelű kombájnok kevesebb alkatrésszel rendelkeznek, mint a hibrid és ikerrotoros gépek. Ezáltal csökkenhet a karbantartás, illetve javítás idő- és költségigénye.

A T sorozat a nevét a szabadalmaztatott Tangential Plus leválasztódobról kapta. A 800 mm átmérőjű dob extra nagy átfogási szöggel és lazítóujjakkal rendelkezik, amelyek fésülő mozgást végeznek. A nagyméretű leválasztódob meggyorsítja az anyagáramot. A lekerekített szélű kosárlécek és a nagyméretű rácsnyílások növelik a leválasztás eredményességét a szalma kímélése mellett. A sorozathoz 4 típus tartozik: T550 (305 LE), T560 (387 LE), T660 (387 LE) és T770 (455 LE). A legfontosabb különbség az, hogy az első két típus 5, míg a 3. és 4. típus 6 szalmarázó ládával rendelkezik.

A T kombájnok leválasztófelülete a legnagyobb a hasonló konstrukciójú gépek piacán. Az 5 ládás felülete 5,2 m2, míg a 6 ládásé 6,3 m2.

Hozzáférhető információk szerint a T kombájnok leválasztófelülete a legnagyobb a hasonló konstrukciójú gépek piacán. Az 5 ládás felülete 5,2 m2, míg a 6 ládásé 6,3 m2. A ládák kellően merevek és viszonylag könnyűek, köszönhetően anyaguknak, a speciális alumíniumötvözetnek.

A leválasztó dobkosarat elhagyva a termény a hátsó utóverődob segítségével a szalmarázó ládákra kerül. Az eredményes tisztítás érdekében a szalmarázó ládák alacsony, 150 fordulat/perc fordulatszámmal és 150 mm függőleges mozgástartományban működnek. Mindezeknek és a ládák kialakításának köszönhetően a termény több időt tölt a szalmarázó ládákon, ami elősegíti a szemek leválasztását. A kalászvisszahordó hagyományos kialakítású. A kicsépeletlen kalászokat egy elosztócsiga juttatja vissza a dobhoz, annak teljes szélességében. A visszahordott termény mennyiségéről a fülkében elhelyezett kijelző ad információt, illetve egy kémlelőnyíláson keresztül is ellenőrizhető. Az egész tisztítórendszer kevés beállítást igényel. A betakarítási körülmények változásakor nem szükséges a beállított értéket a kezelőnek megváltoztatnia.

A John Deere kombájnok alapfelszereltségéhez tartozik a GSPlus monitor, amely méretének és felbontásának köszönhetően kiváló segítője a gépkezelőnek. Az infokommunikációs rendszerhez kiegészítő monitor csatlakoztatható, ami további információkat és alkalmazásokat biztosíthat. Az is előnyös, hogy a kibővített szoftverkészlet számos alkalmazási lehetőséget kínál a betakarítás hatékonyságának növelésére.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Forrás: X sorozat | Kombájnok | John Deere HU

Az X9 család kombájnjai a csúcsteljesítményt képviselik a John Deere kombájnok között. A 100 t/h betakarítási teljesítményt korszerű kialakításának és gigantikus méreteinek köszönheti. A „család” jelenleg két típusból áll: az X9 1000 13,6 literes motorja 639 LE-s, míg a nagyobb testvér, az X9 1100 jelű 700 LE maximális teljesítményre képes. Az egyéb konstrukciós jellemzők lényegében megegyeznek: a vágóasztal szélessége: 13,7 m, a cséplőcsatorna 1720 mm széles, a hatékony cséplési felület 4 m2, a rotor tényleges leválasztási felülete 22,5 m2. A rosta tisztítófelülete 7 m2-es.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Opcionális lehetőség van gumihevederes járószerkezet használatára is, ami kiváló tapadást és kedvező talajnyomást biztosít.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

Az X9 sorozatú kombájnokon található LED-világítás segítségével az éjszakai munkavégzés is lehetséges, ha ehhez egyébként a körülmények megfelelőek.

A fejlesztők szándéka szerint a gépkezelő mentesül egy sor olyan teendőtől, amit korábban manuálisan kellett elvégezni. A Setting Manager funkció segítségével elmenthetők a korábbi munkavégzések során használt beállítások, ide értve a dobhézagot és a rotorfordulatszámot is. A munkavégzést irányítók a kombájn által folyamatosan gyűjtött információkat valós időben elérhetik. A fülkében található képernyőkön 4 különböző külső kamera képei tekinthetők meg. Hasonlóan más típusokhoz itt is lehetőség van kiegészítő monitor beszerelésére.

Ezúttal is nagy gondot fordítottak a fülke kialakítására, amely 3,68 m3-es, 25,5 literes hűtőrekesszel és 10 USB-, illetve 12 V feszültségű csatlakozóval rendelkezik. A fejlesztők szerint az X9-es fülkéje ma a legcsendesebb és legkényelmesebb a cég kombájnjai között.

Kombájnfejlesztések a világban 2. rész

A 2023. évi Agritechnicán a John Deere is bemutatott néhány olyan innovatív megoldást, amelyek már most is vagy a nem túl távoli jövőben lesznek elérhetők.

A T és az S sorozat típusainál már most használható a HarvestLab, amely a termény nedvesség-, fehérje- és olajtartalmáról informálja a felhasználót. Nagy várakozás előzi meg a John Deere Active Slope Adjustment nevű megoldást, amely a vágóasztal keresztirányú szabályozását végzi különböző lejtésű területeken. A keresztirányú szállítószalag forgásirányát és sebességét a lejtőnek megfelelően a Starfire 7500 antenna vezérli. A vállalat 2024-ben több aktív lejtőbeállító rendszert fog tesztelni a kombájnokban, és 2025-ben várhatóan korlátozott termékbevezetésre kerül sor.

Összegző megállapítások

A nemzetközi kombájnpiacról önkényesen kiválasztott öt típus mindegyike olyan gyártó cégtől származik, melyek hosszabb idő óta meghatározó szereplői a kombájnok fejlesztésének, gyártásának és forgalmazásának. Ebből eredően érdemes megfigyelni, hogy melyik cég hol tart az innovációk termékekben történő megjelenítésében. Az újdonságok szemléltetésére és a potenciális vevők számára történő megmutatására jó alkalmat kínált az Agritechica 2023 is.

Egyre magasabb teljesítmény, nagyobb és pontosabb részletmegoldások jellemzik a kombájnokat.

A már ma is érzékelhető fejlesztési irányok és eredmények – szinte típusoktól függetlenül – a következőkben foglalhatók össze:

  • Mivel a szántóföldi növények betakarítására rendelkezésre álló, „biológiailag és agrotechnikailag optimális” időtartam mindig korlátozott, a betakarítást ugyan optimális időben, de mindig minél gyorsabban kell elvégezni. Ennek elősegítésére a gyártók folyamatosan kutatják a kapacitásnövelés lehetőségeit. A traktorokhoz hasonlóan ez itt is abban jelenik meg. hogy a kombájnlépcsőn belül a magasabb teljesítményszintek egyre feljebb tolódnak. Ezzel együtt megmarad a „lépcső”, azaz a gazdálkodó saját igényei és lehetőségei szerint választhat a különböző teljesítménykategóriák közül.
  • A kombájnok teljesítőképességének fokozása igényli a meghatározó szerkezeti elemek tudatos fejlesztését. Ez figyelhető meg a vágóasztaloknál, a behordó- és cséplőszerkezeteknél, továbbá a tisztítórendszereknél is.
  • A vágóasztaloknál az egyre kifinomultabb talajkopírozó képesség további javítása és a behordási szempergés által okozott veszteség csökkentése jelentik a fejlesztések fő területeit. Mindezekkel együtt jár a vágóasztalok szélességének növelése, ami például a talajkopírozás szempontjából egyre komolyabb kihívást jelent, a legtöbb gyártó azonban sikeresen megbirkózik a nehézségekkel.
  • A cséplőszerkezetek esetében a klasszikus cséplődobos megoldások mellett a gyártók egy része a rotoros szerkezetek mellett kötelezte el magát. (Vannak persze olyan gyártók is, amelyek mindkét megoldást kínálják.) A dob-, illetve rotorméretek növelése mellett fokozott figyelem irányul a kicséplés eredményességére és a szemtörés mértékének minimalizálására.
  • A tisztítórendszerek méretezésénél és kialakításánál döntő szempont a rostafelület mérete, illetve a leválasztás hatásosságának fokozása. Fontos még a cséplőszerkezetből kiáramló nagy tömegű anyagmennyiség tisztítófelületen történő egyenletes terítését biztosító szerkezeti megoldás, amely a leválasztás eredményessége szempontjából bír jelentőséggel.
  • A betakarításra rendelkezésre álló időtartam minél jobb kihasználása érdekében az egyre növekvő űrtartalmú magtartályok gyors kiürítésére egyre korszerűbb és nagyobb kapacitású kihordócsigákat alkalmaznak. Ugyancsak az időtakarékosságot szolgálja a karbantartási feladatokra fordítandó időszükséglet leszorítása is. Ezt segíthetik a mozgó alkatrészek számának csökkentésére irányuló fejlesztői törekvések.
  • A talajtömörítő hatás csökkentésére több gyártó a gumiméretek növelését, illetve a hevederes járószerkezet alkalmazását részesíti előnyben.
  • Tovább folyik a különböző érzékelőszenzorok, illetve elektronikai eszközök és technológiák alkalmazásba vétele. Szinte megszámlálhatatlan ponton építik be ezeket, amelyek mérnek/jeleznek és továbbítanak olyan adatokat, amelyek valós idejű információkat jelentve segítik a felhasználót a munkavégzés során. Tapasztalható az automatizált szabályozás terjedése, amikor egy-egy észlelt jel esetén az esetlegesen szükséges korrekciót maga a rendszer végzi el, a gépkezelő beavatkozása nélkül. Az is fontos, hogy a sokféle adat tárolható és elemzés után felhasználható tervezési, döntés-előkészítési feladatok ellátásához. A precíziós gazdálkodást lehetővé tevő eszközrendszer és annak korszerű megoldásai minden kombájngyártó számára kiemelt jelentőségű feladatnak számítanak.
  • Nem meglepő módon a kombájnfülkék egyre tágasabbak, világosabbak és komfortosabbak. Hasonlóan a korszerű traktorokhoz a kombájnfülkékben az infokommunikációs eszközök soha nem látott mértékben szaporodnak. Ezzel a vezető munkája nemcsak pontosabbá, de megbízhatóbbá, biztonságosabbá is válhat. Itt említhető, hogy a legtöbb kombájn éjszakai munkavégzésre is alkalmas, köszönhetően a szinte nappali fényt biztosító világítórendszerének.
  • A potenciális kombájnvásárlók számára nem jó hír, hogy ezek a berendezések egyre drágábbak. Ennek számos oka lehet, azonban a vevőt az okok többsége nem érdekli. Számára az a fontos, hogy minél olcsóbban minél jobb gépet kapjon. Az észszerű kompromisszumkeresés gondolkodásra, mérlegelésre kell hogy kényszerítse mindazokat, akik kombájnbeszerzést terveznek.



Címkék: kombájn, massey ferguson, john deere
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára

A műtrágya-forgalmazók 1,044 ezer tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére ...