
Perspektívák: lehetséges a mikotoxinok kötését tovább fokozni?
Állattenyésztés - 2020.04.09
A Biochem azt mondja: igen! Napjainkban jelentős előrehaladást értünk el az ágazatot érintő, a mikotoxinokkal kapcsolatos költségtudatosság tekintetében, illetve többféle szervetlen és szerves összetevő került kipróbálásra a költségek csökkentése érdekében. Mindezek ellenére úgy tapasztaltuk, hogy bár a már meglévő termékek megbirkóznak egyes mikotoxinokkal, például a DON-toxinnal szemben továbbra is nehézkes felvenni a harcot.
A Biochem a mikotoxinszektorban szerzett 15 éves tapasztalatával felvértezve készen áll a további, mikotoxinok elleni harcra a B.I.O.Tox® Activ8 segítségével, amely egy új toxinkötő, széles abszorpciós felülettel és természetes detoxikáló anyagokkal, és februárban érkezett az európai piacra. Dr. Heiko Greimann ügyvezető igazgatót, illetve Maik Hinrichs K+F menedzsert kérdezte a Feedinfo, hogy mitől olyan egyedülálló és innovatív a termék.
Példátlan abszorpciós kapacitás
Dr. Greimann szerint a B.I.O.Tox® Activ8 egyik lenyűgöző képessége széles abszorpciós profilja, amibe beletartozik, hogy még a deoxinivalenolt (DON), egy igen nehezen köthető mikotoxint is képes megkötni.
Elmondása szerint a Biochem a mikotoxinokat az abszorbenseken keresztül közelíti meg. Ezek olyan összetevők, amelyek irreverzibilis módon kötődnek a mikotoxinokhoz az állatok bélrendszerében, ami az optimális módja a toxinok semlegesítésének. „A Biochem leginkább abszorbenseket alkalmaz, mivel ezek gyorsan hatnak, és a takarmányok további feldolgozását lehetővé tevő tulajdonságokkal bírnak. A mikotoxin-menedzsment során alkalmazott más megoldásokkal, mint a
specifikus mikroorganizmusokkal vagy enzimekkel ellen-
tétben az abszorbensek hőstabilak, ellenállnak a nyomásnak és hosszú ideig eltarthatók.”
Az abszorbensek rendelkeznek azonban negatív tulajdonságokkal is: míg bizonyos agyagásványok adott kötőképességgel bírnak az aflatoxin B1-gyel szemben, dr. Greimann szerint ez a kötőképesség nem elegendő más toxinok eliminálásához. Ez volt az a limitáló tényező, amelyet a Biochem egy új technológiával, az abszorbensek aktiválásával megoldott.
Röviden, az aktivált abszorbens a feldolgozás során „tapadósabbá” válik, egészen pontosan a mikotoxinnal kapcsolatba kerülve azzal véglegesen összekapcsolódik. Dr Greimann elmondása szerint „ebben a kontextusban az aktiválás a felület fizikai és/vagy kémiai kezelésére utal; a nyersanyagok mechanikai vagy hővel történő feldolgozása azok felületének megnöveléséhez vezet, illetve optimalizált pórushálóhoz és a pórusok megfelelő téreloszlásához, így tehát az abszorbens megfelelő méretűvé válik a különböző mikotoxinok megkötéséhez. Mivel a mikotoxin és az agyagásvány felülete közötti interakció a természetben elektrosztatikus, egy másik jelentős paraméter a töltési sűrűség: az adott felület és a rajta mérhető töltés közötti kapcsolat.”
Ez elsőre egyszerűnek tűnhet, ugyanakkor a valóságban ez az ismeret megannyi arra irányuló kísérlet eredménye, hogy minden kezelésnek meghatározzák az abszorbensek kötőképességére gyakorolt pontos hatását. „Az efféle optimalizálás nem végezhető el elméletileg – állítja Mr. Greimann. – Emiatt minden kezelést követően gyakorlati vizsgálatra van szükség.” Ami tehát az abszorpciós kapacitás folyamatos növekedésének tűnik, az valójában a Biochem intenzív kutatásának és feldolgozásának eredménye. „Az aktivált nyersanyagok szigorú tesztelése évekig lekötötte a céget.”
Cél a szövetek természetes támogatása
Természetesen a mikotoxin elleni tökéletes, hibamentes megoldás továbbra sem elérhe1tő. Reálisan gondolkodva mindig lesz a takarmányokban bizonyos mennyiségű mikotoxin; a talajállapot, páratartalom, tárolás, folyamatos felmelegedés mind elősegíti a gombák növekedését. Emellett még azoknak a toxinkötőknek is, amelyek fizikai és kémiai tulajdonságait megerősítették, abszorpciós lehetőségei limitáltak, tette hozzá Maik Hinrichs, a Biochem K+F menedzsere. „Elmondható, hogy kis mennyiségű mikotoxin az állat bélrendszerében felszívódik, és belép a vérkeringésébe.”
Fontos tehát ennek megfelelően tervezni. Itt jön a képbe a B.I.O.Tox® Activ8 másik újdonsága. Az új termék tartalmaz fitogén összetevőket, mint például polifenolokat és máriatövist, amelyek feladata azon szövetek támogatása, amelyek a mikotoxinok nyomásának a leginkább ki vannak téve. Ezen szövetek közül az első a bél epitel rétege. „Ez a fontos határ, amelynek a nemkívánatos anyagok miatt – mint amilyenek az endotoxinok – extrém mértékű citotoxikus hatást kell elviselnie. Ennek eredménye a »szivárgó bél«, amely további toxinfelszívódást okoz, illetve egyéb másodlagos patogén rendellenességhez, mint például az edotoxinhoz köthető betegségekhez vezet” – állítja Maik Hinrichs.
A termék fitogén támogatását élvező másik célpont a máj. „A mikotoxinok metabolikus méregtelenítésének javát a máj végzi. Ebben a folyamatban roppant reaktív oxigéngyökök jönnek létre. Ezek a reaktív köztes termékek képesek reakcióba lépni a fehérjékkel vagy lipidekkel, és ezzel végleges sérüléseket okoznak rajtuk – mondja a K+F menedzser. – A fitogén összetevők (polifenolok) egyik fontos szerepe a B.I.O.Tox® Activ8-ban, hogy reakcióba lépnek a szabad gyökökkel és ezzel hatástalanítják őket. Speciális kémiai és elektronikus felépítésüknek köszönhetően ezeket az alkotóelemeket szabadgyök-sepregetőnek vagy membránvédőnek is nevezik.”
Egyedi megoldás különleges igényekre
A Biochem termékkínálatának ez utóbbi összetevője bizonyítja a vállalat mikotoxin-menedzsmenttel kapcsolatos filozófiáját: a piaci szükséglet vezeti a növekvő specializációt. „Toxinkötő portfóliónk annak megfelelően bővült, ahogy a piac új igényeket támasztott egyes területeken, mint amilyen például a genetika (a nagy termelésű állatok elterjedése), a klímaváltozás vagy a speciális hatósági elvárások (mint például az ásványi kiegészítők nehézfémtartalmának mérséklése)” – mutatott rá dr. Greimann.
Így az elmúlt 15 évben a vállalat termékpalettája folyamatosan fejlődött az eredeti „többfunkciós” toxinkötőből, a B.I.O.Tox®-ból (amely máig hatásos, nagyon sikeres termék, mondja dr. Greimann), és sokkal specifikusabb termékek jöttek létre, egyedi igényekre. E portfólió tagja a B.I.O.Tox® Z, amely kimondottan a zearalenon által a tenyészállatoknál és szülőpároknál okozott szaporodásbiológiai zavarok megelőzésére fókuszál, a Mybind, egy biotoxinkötő az ökológiai termelést folytatóknak, valamint a B.I.O.Tox® Farm, amely alkalmas az EU-n belül a telepeken történő közvetlen felhasználásra. E termékekkel egyidejűleg a Biochem többféle toxinvizsgálati lehetőséget is kínál MycService szolgáltatása alatt. Ez a szolgáltatás tartalmazza a MycService Teszt Kitet, amely egy gyors átfolyású kvantitatív teszt, melynek segítségével a partner maga tud néhány perc alatt mérést végezni. A precízebb mérésekhez a cég rendelkezik egy Multi-Mikotoxin Analízis szolgáltatással, amely folyadékkromatográfia-tandem tömegspektrometrián alapszik (LC-MS/MS). Ennk igénybevételekor a felhasználó kérhet általános mikotoxin-analízist vagy akár speciális toxin- és metabolitvizsgálatot is. Szerepel a Biochem kínálatában továbbá egy szolgáltatás, amellyel a vásárló által használt toxinkötő hatékonyságának vizsgálatára van lehetőség a megkötött és kötetlen gombatoxinok mérése segítségével.
Immáron egy új termékkel felvértezve, amely megbízhatóan képes kötni a fuzáriumtoxinokat, mint amilyen a deoxinivalenol (és amely képes támogatni az állat szervezetét, növelve a védekező és méregtelenítő folyamatait), a cég terve, hogy először az EU-n belül piacon mutatja be termékét, majd 2021–2022-ben Ázsiában, a Közel-Keleten, Afrikában, Oroszországban és Dél-Amerikában, aszerint, hogy az egyes országokban a regisztráció mennyi időt vesz igénybe.
És mindezek után? „Szándékunkban áll egy problémaorientált, hatékony megoldást nyújtani, és folytatjuk termékeink innovációját és fejlesztését, hogy kiszolgáljuk a növekvő igényt a mikotoxinmenedzsment-megoldások terén – ígéri dr. Greimann. – Emellett figyelembe véve, hogy a mikotoxinoknak és endotoxinoknak szinergikus hatásuk van egymással, ezzel negatívan hatva az állat egészségére és biológiai teljesítményére, stratégiát dolgozunk ki az endotoxinok jelentette problémákra.”
Biochem Hungaria
Animal Health and Nutrition Kft.
1171 Budapest, Pesti út 474.
Telefon: +36 (1) 951-8885
E-mail: rendeles@biochem.net
www.biochem.net
Címkék: takarmány, mikotoxinok, Biocem, B.I.O.Tox® Farm, B.I.O.Tox® Activ8

Úttörő megoldás az Optigép Kft.-től

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...