Nincs számottevő változás az élelmiszertermelő állatok antibiotikumos kezelésében
Állattenyésztés - 2024.08.24
Javult a jelentési hajlandóság, de továbbra is sok a pontatlanul rögzített adat az élelmiszertermelő állatoknál végzett antibiotikumos kezelésekkel kapcsolatban. A készítmények felhasználásban összességében nincs változás: 2023-ban is az „óvatosan” alkalmazható, D kategóriás szereket adták leggyakrabban az állatorvosok, de nagy mennyiségben használnak B kategóriás, valamint csoportos kezelésre szolgáló készítményeket is – adta hírül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Az idei évtől uniós szinten kötelező az adatszolgáltatás (2019/6 EU rendelet) az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felé. Az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről június 30-ig kellett, míg azok haszonállatoknál – szarvasmarha, sertés, házityúk és pulyka – történt felhasználásáról szeptember végéig szükséges adatot szolgáltatni az ASU (Antimicrobial Sales and Use) rendszerben.
Szigorodtak a vényírás szabályai
Hazánkban már 2022 januárja óta él az előírás (128/2009. (X.6.) FVM rendelet az állatgyógyászati termékekről), hogy minden élelmiszertermelő állat antibiotikumos gyógykezeléséről jelentenie kell az ellátó állatorvosnak, idén év elejétől pedig szigorodtak a vényírás szabályai: „Antimikrobiális szerek helyes használata élelmiszertermelő állatokban” szakmai továbbképzés sikeres teljesítése. A Nébih tapasztalatai szerint az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése folyamatosan javul: a korábbi évhez képest 16,5%-kal több tenyészetkódról érkezett tájékoztatás idén, és szintén növekedett a jelentést benyújtó állatorvosok száma. Ugyanakkor továbbra is magas a pontatlanul rögzített adatok aránya.
Nincs számottevő változás
A készítmények besorolása az EMA antimikrobiális tanácsadó szakértői csoport által meghatározott AMEG kategóriák szerint történik: A – kerülendő, B – korlátozott, C – körültekintően, D – óvatosan.
A forgalmazói jelentésekből látható, hogy több mint felére csökkent a C típusú készítmények értékesítése. Az eladási és felhasználási adatok azonban továbbra sem fedik egymást, a forgalmazott szerek mennyisége 2023-ban is jóval meghaladta a felhasználásra jelentett készítmények volumenét.
Az összképet tekintve nincs számottevő változás az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati szerek felhasználásban: 2022-höz hasonlóan 2023-ban ismét a D kategóriába tartozó készítmények alkalmazása volt túlsúlyban, és még mindig nagy mennyiségben vannak jelen a B kategóriás, valamint a csoportos kezelésre használt készítmények.
Továbbra is kiemelt állategészségügyi cél a humángyógyászat szempontjából kritikusan fontos hatóanyagot tartalmazó, ún. B kategóriás szerek használatának visszaszorítása, valamint a csoportos kezelések túlsúlyának eltolása az egyedi, célzott terápia felé.
Címkék: nébih, antibiotikumMegújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
Kukoricazsizsik irtása házilag
Gyümölcsöző innovációk
Spórolva nyerni UPL csávázószerekkel!
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Öröklési szabályok változásai
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási ...
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
Mire figyeljünk a karbamid műtrágya használatában AÖP ...