Korszerű fejési rendszerek – Második rész
Állattenyésztés - 2024.05.15
A mai technológia lehetővé teszi a tejtermelő gazdaságok számára, hogy robotok segítségével automatizálják az összetett és ismétlődő feladatok nagy részét. Kedvező esetben az automatizált megoldások nemcsak az embert, az „élőmunkát” váltják ki, hanem javíthatják a tejtermelő tehenészetek működésének hatékonyságát is.
Előző számunkban röviden bemutattunk már négy olyan konkrét megoldást, amelyek a szakterület meghatározó gyártóinak eredményeit ismertették a fejési rendszereik fejlesztésében. Ezúttal további három technológiával ismertetjük meg az olvasókat.
5. Fullwood M²ERLIN
A fejőberendezéseket gyártó Fullwood Ltd. forgalomba hozta az M²erlin automatizált fejőrobotjának továbbfejlesztett változatát.
Az új M²erlin rendszer egy újratervezett fejőbox „Texas-stílusú” beléptetőkapukat (kép), valamint egy sor opcionális tehénkezelő berendezést tartalmaz, az Egyesült Királyságban működő vállalat szerint. Az új, kényelmes és szellős fejőbox lehetővé teszi, hogy minden fajtájú és méretű fejőstehén stresszmentesen elférjen benne. Ezzel együtt az új modell 18,5 cm-rel rövidebb az elődjénél, ami könnyebb telepítést tesz lehetővé a hagyományos mezőgazdasági épületekben, illetve az újabb istállókban is.
Az M²erlin fejőrobot. Viszonylag egyszerű, de jó
(M2erlin_2017_front_quarter_view-@300-e1598975230135.jpg (3307×1802) (agriland.ie)
A robot oldalnézeten. Újdonság a Texas-kapu
(Video: Fullwood upgrades milking robot, with 'Texas-style' gate (agriland.ie))
Az M²erlin alapmodellje oldalsó bejárati kapuval, egyetlen kijárati kapuval (oldalsó vagy egyenes kijárattal), egyetlen takarmányadagolóval és füljelzővel vagy nyakörv alapú tehénazonosító rendszerrel készül.
Alapból a robot fel van szerelve a Fullwood állománykezelő felületével (HMI – Human Machine Interface), amely lehetővé teszi a gazdálkodóknak és az telepvezetőknek, hogy hozzáférjenek a tehenekre és a tejtermelésre vonatkozó legfontosabb információkhoz, a robotházra szerelt színes, érintőképernyős kijelzőről. Ezzel az olyan adatok, mint például a tej áramlási sebessége, a tejhozam, a fejések száma és napi időtartama, továbbá az utolsó fejés időpontja könnyen hozzáférhetők anélkül, hogy külön számítógép-képernyőt kellene nézniük a használóknak. Az információk birtokában a használók világos áttekintést kapnak a gép aktuális állapotáról, a fejés minden szakaszában. A HMI-ből a felhasználó beírhat egy tehénazonosítót, extra koncentrátumot adhat, és még azt is megengedheti, hogy elhagyja a boxot, vagy egy külön elkülönített területre menjen.
A robot érintőképernyője. Minden olvasható, ami fontos
(Video: Fullwood upgrades milking robot, with 'Texas-style' gate (agriland.ie))
Az M²erlin robotkar nem sűrített levegővel, hanem árammal működik, így a fejés közben a tehenek nyugodtabbak, a „suttogó” működés miatt.
A gyártó prioritásként kezeli az energiahatékonyságot minden működési fázisban. Részben ennek, részben pedig a robosztus, hosszú élettartamú konstrukciónak köszönhető a fejlesztés kedvező megtérülése.
A robot részeként a Fullwood JOZ FullCount megbízhatóan meg tudja határozni a tej szomatikus sejtszámát, a FullQuest és a CrystaLab mellett a tehenek teljes egészségi állapotának monitorozása érdekében.
Az etetővályú fejés közben kinyílik, és a fejés befejezése után bezárul, mielőtt a kijárati ajtó kinyílik, hogy elengedje a tehenet, ami növeli a kilépési sebességet, és több napi fejésszámot eredményez.
A gyártó szerint a M²erlin fejőrobot sikere három fontos tényezőn alapul. Ezek a következők:
1. TERMELÉKENYSÉG
- Pontos, megbízható és gyors rögzítés
- A tehenek kényelmes be- és kijárása a széles kijáratú texasi kapukon
- Az egyedi etetővályú csak fejés közben nyílik ki
- Minimálisra csökkenti a boxban eltöltött időt azon teheneknek, amelyeket nem kell fejni
2. TEJ MINŐSÉGE
- A legjobb fejési technika = több, kiváló minőségű tej
- Fókuszban a takarítás és a tehenek egészsége
3. HATÉKONYSÁG
- Az elektromos hajtás energiát takarít meg
- Felhasználóbarát szekrényajtók a könnyű hozzáférés és a szerviz érdekében
- Csökkentett karbantartási idő és költség
A fejállás. A tehén stresszmentes
(Video: Fullwood upgrades milking robot, with 'Texas-style' gate (agriland.ie))
6. AktivPuls® Robot 2020
Az AktivPuls® Robot 2020 egy viszonylag új fejőrobot, amely a jól bevált és megbízható ipari robottechnológiával garantál nagy működési megbízhatóságot. A tényleges fejési folyamatban a tehén alatt nincs semmilyen technikai berendezés. Ez kevesebb stresszt jelent, de kisebb a tehén által okozott károk kockázata, valamint kevesebb a hardver meghibásodása, ami egyedülállóvá teszi a TIM AktivPuls® Robot technológiáját. Emellett a robot speciális új generációs lézere és a fejlett szkennelése biztosítja a tőgybimbók gyors és megbízható azonosítását, és a fejőkelyhek csatlakoztatását.
AktivPuls® Robot 2020. A szokványostól eltérő konstrukció
(Automatisches Melken - AktivPuls Robot 2020 | System Happel - einfach besser melken (system-happel.de))
A „Plug and Milk” lehetővé teszi a fejés gyors megkezdését egy központi technológiai dobozzal. A robot nagy teljesítményt kínál, csekély energiafogyasztással. A rendszer egyik leglényegesebb tulajdonsága, hogy masszív, karbantartást nem igénylő, ipari szabványnak megfelelő robotkarral van felszerelve, nagyon gazdaságos éves szervizköltséggel. A rozsdamentes acél fejőboxok erősek és rendkívül állatbarátok. A fejlesztők ajánlása szerint a kezdő felhasználók kb. 65 tehénnel induljanak, majd a későbbiekben a bővíthető fejési kapacitással akár 125 tehénig is felmehetnek. Ehhez azonban szükség van a rendszer két fejőállásos bővítésére.
A technológiai szekrény. A rendszer „lelke”
(Automatisches Melken - AktivPuls Robot 2020 | System Happel - einfach besser melken (system-happel.de))
A fejés automatizálását a Robotex részegység biztosítja, amely a rögzítés után minden folyamatot automatizál, így garantálja a legkényelmesebb fejési rutint, „jó szokásokat" teremtve a tehénnek.
A Robotex®. Az automatizált fejés kulcsa
(Melkstände | System Happel - einfach besser melken (system-happel.de))
Vakfejés vagy túlfejés nem lehetséges, mivel egy speciális fejésprogram indul, amint a tej áramlási sebessége 800 ml/min alá csökken (az egység leválasztásának határértéke állítható).
Normál esetben a fejési időtartamot a tejáramlás mennyisége határozza meg. Ha a tej mennyisége 250 ml/min alá csökken, a kelyhet automatikusan eltávolítja.
A Robotexszel a fejési folyamat nyugodt és könnyen nyomon követhető, ennek jóvoltából a fejési folyamatot gyakorlatilag bármilyen, a fejésben rutintalan személy is levezényelheti.
A két fejőállásos megoldás. Nagyobb kapacitás, több tehén fejhető
(Cows milking robot - AktivPuls® Robot 2020 - System Happel GmbH - monostalle (agriexpo.online))
Több éves fejlesztési munka után az AktivPuls fejőegység sikeresen integrálja a vákuummentesítő rendszert az elasztikus fejőkelyhekbe. A napi fejésben különösen fontos figyelembe venni az élettani szempontokat. A tőgybimbók jó egészségének és a magas tejhozamnak biztosításához elengedhetetlen tényezők a gyors, állatbarát fejés és az egészséges tőgybimbók. A masszírozási fázisban a vákuummentesítés jelentősen javítja a tőgybimbók állapotát. A szövetet érő stressz csökkentése pozitívan befolyásolja a tejtermelést és a tőgy egészségét. A Jetliner® nevű újítás tökéletes tejáramlása a szellőzőcsatornának köszönhető, a rugalmas fejőelem tengelyén és a fejfúvókán.
Az X8 aktív transzponder egy „2 az 1-ben” transzponder, amely alkalmas tehénazonosításra, valamint különböző élettani adatok szolgáltatására, mellyel lehetővé teszi az egyes tehenek aktuális paramétereinek rögzítését. Különösen alkalmas az ivarzás kimutatására a tehén 24 órás mozgásainak száma alapján. Fontos az összehasonlítás az előző napi adatokkal, információkat tár fel, például a termékenyítés időpontjáról vagy az esetleges betegségekről. Az állománygazdálkodásban minden egyes tehénről rögzíti a pontos tejmennyiséget, az igény szerinti automatikus etetés adatait és a tehéntevékenység monitorozásának adatait.
A rendszer nemcsak egyedi, hanem csoportos fejésre is alkalmassá tehető. Ehhez a tehenek különböző elrendezése jöhet szóba. A legelterjedtebb formák: a halszálkás, karusszeles és a téglalap-menti fejőállások.
Karusszeles elrendezés. A csoportos fejés egy megoldása
(Melkstände | System Happel - einfach besser melken (system-happel.de))
A folyamatos és zökkenőmentes hozzáférés a fejőházhoz a legfontosabb előfeltétele a nagy fejési teljesítménynek. A ComfortEntry rendszer nagyon hívogatóvá teszi a tehén belépését a fejőházba. A pozícionálókonzol messzire kinyílik a belépési területen, így biztosítva a feszültségmentes hozzáférést a fejőálláshoz.
7. ASTREA 20.20
Az Astrea 20.20 automata fejőrendszert (kép) a korábbi Galaxy fejőrobot utódjaként fejlesztették ki.
A kétállásos Astrea 20.20. Két tehén egyidejű fejése nem probléma
(Robot udojowy GALAXY ASTREA 20.20 – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Księżopolski (pwksiezopolski.pl))
Az ASTREA 20.20 új generációs 20.20 lézerrel, robotkarokkal és letapogatási technológiával garantálja a gyors és megbízható fejési folyamatot, alacsonyabb stressz-szinttel, és csökkenti a tehén sérülésének kockázatát. A lézer és a kamera új kombinációját használják a fejőkelyhek gyors és biztonságos rögzítéséhez.
A fejlesztők szerint a robot egyik legfőbb előnye a természetessége, ami a stresszmentes fejés záloga.
A fejési folyamat négy fázisra osztható:
1) A tőgy előstimulálása és tisztítása. A tőgy előkészítésére a fejéshez, a robot egy speciális elő-fejőkelyhet használ a tőgybimbók egyedi mosására, szárítására és az első tejsugarak leszívására. A fejés előtti kehely speciális kialakítása alaposan masszírozza az egyes tőgybimbókat, ezáltal oxitocin szabadul fel az állat szervezetében. Ez a hormon megkönnyíti a tehénnek a tejtermelést. Fontos, hogy az elő-fejőkelyhet minden fejés után ki kell mosni, megakadályozva, hogy az esetleges fertőzés a következő tehenekre átterjedjen. Minden fejési alkalom után azonnal az Astrea gőztisztító rendszere, mosószerek nélkül, forró gőzzel tisztítja és fertőtleníti a fejőkelyheket. Ezzel optimális a biztonság a tőgy egészsége, az élelmiszerbiztonság és kisebb a környezetterhelés.
2) A fejési fázis, egyedi, állatspecifikus fejési beállítások lehetőségével. A tényleges fejéskor az állat alatt nincs technológiai elem vagy tartozék. Ez, hasonlóan más fejőrobotokhoz, elősegítheti a tehén, illetve a rendszer sérülésének megakadályozását.
3) Az eltávolítási fázis. Ezt minden tőgybimbó esetében egyedileg, a tejáramlás elemzése alapján kell elvégezni.
4) A tejszivattyúzási fázis, amelyben a tejet minőségétől függően szétválasztják és/vagy a központi tejhűtő tartályba továbbítják. A Smart Collect© és a SENSE©ASTREA 20.20 számos lehetőséget kínál a vér vagy nem szabványos összetételű tej kimutatására és szétválasztására.
Előtérben a Smart Collect© rendszer. Nevében a lényeg
(Robot udojowy GALAXY ASTREA 20.20 – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Księżopolski (pwksiezopolski.pl))
A kifejt tej minőségét színe alapján ellenőrzi. A vérrel vagy baktériumokkal szennyezett tej kimutatására ellenőrzi a tej vezetőképességét és színét tőgynegyedenként, és szükség esetén automatikusan elválasztja őket. A kifejt tej mennyiségét szabványos tejmérővel mérik és rögzítik. A két mérés eredményei az új Saturnus Menedzsment Rendszerhez kapcsolódnak. Ennek egyik programja minden olyan tejet, amely nem felel meg az előírt minőségnek, a három tejtartály egyikébe gyűjti.
A tejtermelők természetesen egyénileg is szétválaszthatják a tejet. A Smart Collect rendszer a fejőrobottól függetlenül telepíthető.
A tágas tehénetető egység puha gumipadlójával a tehenek maximális kényelmét garantálja. A tágas fejőállás hozzásegít a stresszmentes fejéshez. A gyorsan és egyszerűen telepíthető adagolóállomás háromféle koncentrátum keverésére képes.
Gumiborítás a fejőállásban. Egy kis kényelmi faktor
(Robot udojowy GALAXY ASTREA 20.20 – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Księżopolski (pwksiezopolski.pl))
A standard szenzorok, a tehénbarát vezérlőkapuk és a tehénetető- és fejőegység nyitott szerkezete kényelmes és praktikus elrendezést biztosítanak mind a tehenek, mind a tejtermelő gazdáknak. Ezzel függ össze. hogy a rendszer karbantartása egyszerű és viszonylag olcsó. Fontos, hogy a központi egység működés közben is lehetővé teszi a karbantartást.
A fejlesztők szerint a rendszer víz- és energiafogyasztása kiemelten kedvező. A csekély vízfogyasztás annak köszönhető, hogy az új központi tejegység közvetlenül és hatékonyan járul hozzá a belső tisztításhoz. Az Astrea 20.20 központi pneumatikus energiaellátású. A robotkar a legújabb villanymotorjaival körülbelül 35 százalékos az energiamegtakarítás. Az egyedülálló Astrea 20.20 koncepciónak köszönhetően ez a kar két tehénetető és fejőegység vezérlésére képes egyidejűleg.
A vezérlőegység. Két tehén (itt is) egyidejűleg fejhető
(Astrea 20.20 Automatic Milikng (mjcprecisiondairysolutions.com))
Az Astrea 20.20 „plug-and-playt" gépként szállítják, ami azt jelenti, hogy egy napon belül a rozsdamentes acélból gyártott gép a gyártó tervei szerint üzemkész állapotba hozható.
A robusztus felépítés, a tartós anyagok, például könnyen tisztítható rozsdamentes acél felhasználása, tartóssági és higiéniai szempontból is előnyös.
A telepített fejőrendszer. A helyszíni összeszerelés nem lehet gond
(Robot udojowy GALAXY ASTREA 20.20 – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Księżopolski (pwksiezopolski.pl))
Szerző: AgrárUnió
Címkék: szarvasmarha, fejőrobot, tehenészet, tejtermelés„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
A szőke szépség (2. rész) – Haflingi ló felvezetésben, ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Ragadós száj- és körömfájás jelent meg Németországban
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
A köles, mint alternatív növény jelentősége a korszerű ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Ahol hisznek az ésszel végzett forgatásos talajművelésben, ott ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Terméshozam és ellenállóképesség – Jönnek a szezon legjobb ...