TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 84.764,69 Ft (tonna)
Napraforgómag: 240.982,71 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 79.267,09 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 81.329,25 Ft (tonna)
Repcemag: 211.991,73 Ft (tonna)
Full-fat szója: 204.015,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 595 Ft
Benzin ára: 585 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 407,65
USD: 358,25
CHF: 438,66
GBP: 474,32
Hirdetés
Pályázatok–támogatások

Pályázatok–támogatások

Agrárgazdaság - 2016.03.23

Márciusra több pályázati kiírást is vártak a gazdálkodással foglalkozók, mezőgazdaságigép-gyártók, kereskedők, többek között terményszárítókra, terménytárolókra, állattartó telepek fejlesztésére és erdészetre. A kiírt pályázatokról megjelenésük után weboldalunkon találnak naprakész információkat a www.agrarunio.hu/index.php/tamogatasok link alatt.


Folynak a kifizetések
mvhgycsIdén 400 milliárd forintnyi uniós támogatási keret áll a pályázók rendelkezésére, eddig 270 milliárdot ki is fizettek – mondta Gyuricza Csaba, az MVH elnöke. 
A 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakban kedvezőbb ütemezés szerint juthatnak a gazdák a pénzükhöz – hangsúlyozta az elnök, megjegyezve, a kifizetések ütemezésében európai összehasonlításban Magyarország az élen jár.
Mezei Dávid, az agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős miniszterelnökségi helyettes államtitkár arról számolt be, hogy a gazdák döntő többsége tervez fejlesztéseket, elsősorban az öntözésben és a megújuló energiák területén. Idéntől konzorciumban is lehet pályázni: ha legalább öt gazda összeáll egy fejlesztésre, az átlagnál akár kétszer nagyobb pályázati forrást is elnyerhetnek.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint az évi több százmilliárdos veszteséget előidéző feketegazdaság visszaszorítására az ellenőrzési rendszer korszerűsítésére van szükség, és az őstermelői igazolványok kiadása körüli anomáliákat is meg kell szüntetni. Hozzátette: a sertéshús áfacsökkentésének számszerű eredménye az első negyedév végén várható, most az a kérdés, hogy melyik ágazatra célszerű még kiterjeszteni e megoldást.
Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a biológiai sokféleség megőrzését szolgáló zöldítésről elmondta, hogy a megvalósítás feltételei túl bonyolultak. Ezért az unióban már dolgoznak az egyszerűsítésen.

54 milliárd öntözésfejlesztésre
A Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program brüsszeli tárgyalásain elérte, hogy a korábbi összeg többszöröse, mintegy 54 milliárd forint álljon rendelkezésre öntözésfejlesztésre. Az öntözésfejlesztés elengedhetetlen a magyar mezőgazdaság versenyképességének növeléséhez, a támogatása azonban rendkívül szigorú feltételekhez kötött. Áprilisban 49 milliárd forintos pályázati felhívás jelenik meg a vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére, az öntözött területek növelésére. A kertészeti ágazat esetében 4,5 milliárd forintra az érintettek az ültetvénytelepítést támogató felhívás keretében már pályázhatnak.
Az Európai Bizottság eredetileg kizárólag víztakarékos, az öntözésre felhasznált vízmennyiség csökkentését célzó beruházásokat kívánt támogatni, a Miniszterelnökség azonban elérte, hogy Magyarországon az öntözött területek növelését célzó fejlesztéseket is lehessen támogatni uniós forrásokból. Ennek feltételeit az érintett víztest mennyiségi állapota szabja meg. A beruházás kizárólag akkor támogatható, ha az érintett víztest mennyiségi szempontból legalább jó minősítést kapott. A víztestek állapotát a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT) tartalmazza – áll a Miniszterelnökség közleményében.

Vidékfejlesztési Program
Mintegy 610 milliárd forint értékben tizenkilenc pályázati felhívást jelentetett meg a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében a Miniszterelnökség február 9-ig. 
A megyei önkormányzat ülésén Lipők Sándor miniszteri biztos emlékeztetett, ez az összeg a 2014 és 2020 között rendelkezésre álló 1300 milliárd forintos forrás közel fele. A Miniszterelnökség idén mintegy 800 milliárd forint keretösszegben hirdet meg vidékfejlesztési pályázatokat. 2015-ben hét felhívást ismerhettek meg a gazdálkodók több mint 385 milliárd forint értékben, ebben az évben pedig további tizenkettőt csaknem 225 milliárd forint összértékben.
A VP keretének 80 százalékát kertészeti, állattenyésztési beruházásokra és a gabonatárolók korszerűsítésére fordítják. 200 milliárd forint jut az élelmiszer-feldolgozó ipar technológiai, erőforrás-hatékonyságot javító és hozzáadott értéket növelő fejlesztéseire. A biztos hozzátette, az állattenyésztés fejlesztési támogatása mintegy 75 milliárd forint, a kertészeti ágazat pedig mintegy 92 milliárd forintnyi összegben részesül.

 




Szerző: AgrárUnió

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy ...

A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdaságnak méretéhez és ...