Iratkozzon fel hírleveleinkre, hogy naprakész, gazdálkodásához létfontosságú tartalmakhoz juthasson!
Agrárgazdaság - 2019.11.26
Százmilliárdokat hozhatna a precíziós technológiák alapos ismerete A precíziós gazdálkodás még mindig csak a szavak szintjén terjed a magyar mezőgazdaságban. Sokat beszélünk róla, ám kevés termelő használja ki előnyeit, s miközben az ágazatban nap mint nap jelentős adatvesztés történik, a multinacionális gépgyártók, piaci szolgáltatók és integrátorok sokkal többet tudnak a magyar mezőgazdaságról a hazai agrárirányításnál. Ezen az áldatlan helyzeten változtatna a Digitális Agrár Stratégia.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
A precíziós termesztéstechnológia a 2000-es évek elején a magyar mezőgazdaságban is megjelent, dinamikus felfutása azonban – az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) erről szóló tanulmánya szerint – nagyjából 2012-től indult meg. Az azóta eltelt időben a gazdák jórészt az egyedi belátásuk, anyagi lehetőségeik alapján folytak bele kisebb-nagyobb mértékben a helyspecifikus gazdálkodásba. Mára a hazai termőterületek alig egy százalékán (körülbelül 45 ezer hektáron) végeznek teljes körű precíziós gazdálkodást, illetve 150-200 ezer hektáron egy vagy néhány műveletre kiterjedően, miközben Csehországban például a termelők háromnegyedére igaz ugyanez. Belátható tehát, hogy szükség van ezen a téren erős állami ösztönzésre, támogatásra, és pontosan a mezőgazdaság hatékonyságának növelése, digitalizációjának előmozdítása a Digitális Agrár Stratégia (DAS) célja, aminek elfogadásáról 2019. augusztus 1-jén jelent meg kormányhatározat.
Szerző: AgrárUnió
LEGOLVASOTTABB HÍREK
Külön hozzájárulás szükséges a viselkedésalapú cookie-k használatához. A hozzájárulást aktív magatartással kell megadni (pl. üres checkbox bepipálása, OK gomb). Ha nem járul hozzá, legyen egy NEM, NEM JÁRULOK HOZZÁ lehetőség. Az érintettnek lehetőséget kell biztosítani, hogy a hozzájárulását később visszavonja (pl. a profil oldalon, vagy felugró ablakban).
A weboldal működését biztosító alapvető cookie-k (pl. nyelv, kosár, session, felhasználói környezet stb.) esetén nem szükséges hozzájárulást kérni!