
Dél-Palócia-mintaprogram – Új kezdeményezés a termelői közösségek elterjesztéséért
Agrárgazdaság - 2016.01.13
Tejtermelők, sajtkészítők, sertés-, szürkemarha-, nyúl- és baromfitenyésztők, méhészetek, valamint gyógy- és fűszernövény-termesztők összefogásával, uniós forrásokra támaszkodva alakult termelői közösség Dél-Nógrádban. Az agrárkamara támogatását is élvező kezdeményezés amellett, hogy új szemléletet szeretne elterjeszteni a vidéki gazdálkodásban, a kistermelőket kívánja helyzetbe hozni.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Belépés
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
A helyi termékek fogyasztását ösztönző és népszerűsítő civil termelői és vásárlóközösségek már jó néhány éve működnek Magyarországon, azonban a Nógrád megyében 2015 októberében megalakult szerveződés az első olyan termelői közösség az országban, amely mögött határozott kormányzati és agrárszakmai támogatás áll. Ez az irány tökéletesen illeszkedik az uniós pályázati struktúrába is, mivel a 2014–2020 közötti költségvetési időszak vidékfejlesztési forrásai lehetőséget adnak a különböző együttműködési formák szervezésének és megvalósulásának támogatására. Ilyen például a Rövid Ellátási Lánc program, amely a kistermelőket segíti az együttműködéseken keresztül a piacra jutásban és a piaci lehetőségek bővítésében.
A termelői közösség megalakulását kezdeményező és koordináló Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) elnöke, Csizmadia László az alakuló ülésen arról beszélt, hogy a következő két-három évben több száz kistelepülésen jöhetnek létre ilyen közösségek, amelyek szándékaik szerint segítenék a családok és települések boldogulását, a közmunka kiváltását. A mezőgazdasági termelés és élelmiszer-feldolgozás helyi erőforrásaira támaszkodva olyan vidékfejlesztési programot kívánnak létrehozni, amely önkéntes alapon, regionális szinten szervezi gazdasági-társadalmi egységgé a kistérségeket. A CÖF–CÖKA jogi, közgazdasági, szakmai tanácsadással, a felvásárlás koordinálásával, szerződéses rendszerek kidolgozásával, információkkal, pályázatírással, regionális kapcsolatok szervezésével segíti a termelői közösségeket..
A Földművelésügyi Minisztérium szerint is fontos dolog indult el a kezdeményezéssel, ezért stratégiai együttműködést alakítottak ki a szervezőkkel.
Szerző: Tóth Krisztina
Címkék:
Bizonytalan időre halasztják a 32. Alföldi Állattenyésztési és ...

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Nézzük, hogy miért/mivel vakcináznak itthon a száj- és ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?