TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.552,94 Ft (tonna)
Napraforgómag: 161.553,82 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.058,71 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.155,25 Ft (tonna)
Repcemag: 176.300,71 Ft (tonna)
Full-fat szója: 216.756,42 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 598 Ft
Benzin ára: 588 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 397,16
USD: 359,78
CHF: 424,17
GBP: 470,81
Hirdetés
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!

Itt az új KAP menetrend, változások történtek!

Agrárgazdaság - 2024.08.21

A kertészetek idén rengeteg támogatást igényelhetnek! Vajon kinek mire érdemes pályázni?

Az új KAP menetrend kapcsán főleg az ütemezésben történtek változások, kisebb csúszás várható a pályázatok kiírását illetően. A menetrendről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjét kérdeztük, aki több mint 10 év tapasztalattal rendelkezik az agrár támogatások terén. Továbbá a kertészetek idén több pályázatból is válogathatnak, azonban laikusként könnyű elveszni a támogatások részleteiben. Pétert a kertészeti támogatásokról is megkérdeztük, interjúnkban részletesen kifejti, hogy bizonyos fejlesztésekre melyik kertészeti támogatást érdemes választani.

AgrárUnió: Milyen főbb változásokra számíthatnak a gazdák az új KAP menetrend szerint?

Miklovicz Péter: Fontos már így, az elején leszögezni a jó hírt: a keretösszeget nem érintik a változások, továbbra is 2900 milliárd forint forrást különítenek el a KAP keretein belül megjelenő pályázatokra! Ez azt jelenti, hogy a gazdálkodók az elkövetkező években garantáltan az eddigi legnagyobb támogatásokhoz juthatnak hozzá. A változások főleg a pályázatok ütemezésére terjednek ki. A csúszás nem feltétlenül rossz hír, ugyanis jelenlegi tapasztalataink alapján, az új szigorított pályázati felhívásokhoz képest kevés gazdaság áll készen már most a támogatási kérelmek benyújtására. A mezőgazdasági pályázatok esetében pedig kifejezetten bonyolult folyamat egy kérelem benyújtása, rengeteg dokumentumra van szükség az igényléskor, és az egész fenntartási időszakban is – hibás megvalósítás esetén pedig akár a teljes támogatási összeg visszafizetésére kötelezhetik a pályázót. Éppen ezért fontos az alapos pályázati előkészítés és a felkészülés, amire így most több időnk maradt − éppen ezért úgy gondoljuk, hogy így sokkal több gazdaság jut majd támogatáshoz! Az új menetrend számos pályázatnál már a végleges beadási határidőket is tartalmazza, és a pályázatok nagy része hamarosan beadható. Érdemes tehát megragadni ezt a lehetőséget az esetleges STÉ üzemméret növelésére, az előkészületekre és a megfelelő pályázati stratégia kialakítására.

„2900 milliárd forint forrást különítenek el a KAP keretein belül megjelenő pályázatokra! Ez azt jelenti, hogy a gazdálkodók az elkövetkező években garantáltan az eddigi legnagyobb támogatásokhoz juthatnak hozzá.”

A.U.: Milyen főbb pályázati változásokra számíthatnak a gazdák az új KAP menetrend szerint?

M. P.: Az Élelmiszeripari üzemek fejlesztésének támogatása HYPERLINK "https://palyaz.hu/elelmiszeripari-uzemek-fejlesztese/" keretében is két felhívás nyílt, a Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása a nagyobb vállalkozásoknak, amelyben szeptember 17-től lehet szakaszokban akár 5 milliárd forint támogatást igényelni. A kisebb cégeknek pedig megjelent a Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása pályázat, ahol augusztus 13-tól lehet 200 millió forintra pályázni.

Szeptember 17-től igényelhető az Állattartó telepek megújításának támogatása pályázat is. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege akár 200 millió forint. A támogatási intenzitás: 50−80 százalék, és akár 800−1000 állattartó telep is részesülhet a támogatásban. 2024. október 15-től megnyílik a nagyobb állattartók számára kiírt pályázat, az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása pályázat keretösszege 150 milliárd forint. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 200 millió – 5 milliárd forint. A támogatási intenzitás: 50−80 százalék, és akár 250−300 állattartó telep is részesülhet a támogatásban. Így összesen akár 1300 állattartó telep is támogatásban részesülhet az állattartók részére kiírt pályázatokból. A pályázatban építési tevékenységekre és az állattartáshoz szükséges eszközök, gépek, technológiák bevezetésére, energiahatékonysági fejlesztésekre és járványos állatbetegségek kockázatának csökkentésére lehet akár 5 milliárd forint támogatást igényelni.

A kertészetek több támogatásból választhatnak: a Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázat szeptember 24-től már beadható! A Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés pályázat pedig a gyümölcstermő, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő- és komlóültetvények telepítését, korszerűsítését, az ehhez szükséges eszközök és gépek beszerzését és az öntözési infrastruktúra kialakítását támogatja. Erre akár 500 millió forint igényelhető szeptember 10-étől. Bizonyos pályázatok esetében még várunk a részletes felhívás megjelenésére, ide tartoznak a vidékfejlesztési LEADER pályázatok is, amelyeknek a keretében az önkormányzatok és civil szervezetek mellett helyi kisvállalkozások pályázhatnak eszközbeszerzésre, telephely kialakítására és bővítésére, illetve további fejlesztésekre.

2024 végén megnyílik a nagy sikerű Fiatal Gazda Pályázat, amelyben a tervek szerint 40.000 euró szabadon felhasználható, előfinanszírozott támogatást igényelhetnek a fiatal gazdálkodók. Szintén az év végén pedig akár 36,5 millió forint támogatást igényelhetnek a díszkertészetek, illetve a vízgazdálkodás fejlesztésére nyílnak meg még pályázatok.

A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztésének támogatása pályázat jövő év elejére tolódik: 2025 januárjában lesz igényelhető a várhatóan 60.000 euró vissza nem térítendő, szabad felhasználású támogatás. Ekkor érkezik továbbá a Gazdaságátadási pályázat is, amelyben az átadó és az átvevő is támogatásban részesülhet. Továbbá ekkor várható Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása HYPERLINK "https://palyaz.hu/precizios-gazdalkodas-vp2-4-1-8-21/" és kertészeti gépbeszerzési pályázatok megjelenése is.

„Az új menetrend számos pályázatnál már a végleges beadási határidőket is tartalmazza, és a pályázatok nagy része hamarosan beadható. Érdemes tehát megragadni ezt a lehetőséget az esetleges STÉ üzemméret növelésére, az előkészületekre és a megfelelő pályázati stratégia kialakítására.”

A.U.: Említetted a Kertészetek korszerűsítése, üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és postharvest fejlesztések támogatása pályázatot. Mire fordítható ennek a támogatásnak az összege?

M. P.: Jelenleg, mondhatni ez a legnagyobb támogatás a kertészetek részére. A pályázat kiemelt célja: a növényházi termesztő kapacitás növelése, ehhez kapcsolódóan a termesztő felület növelése, a meglévő üveg- és fóliaházak korszerűsítése új, innovatív és környezetbarát termesztési és termelési technológiák elterjesztése. Tehát a pályázatban támogatható: az új építésű üveg- vagy fóliaborítású növényház létesítése, vagy a már meglévő növényház bővítése, korszerűsítése; az új hűtőkamrák, hűtőkonténerek, hűtőházak, hűtőtárolók beszerzése és korszerűsítése; az új építésű zöldség- és burgonyatárolók létesítése és meglévő tárolók korszerűsítése; a válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás gépei vagy gépsorai, illetve a kapcsolódó technológiai berendezések és szükséges szoftverek beszerzése. Energetikai korszerűsítések is támogathatók, ide tartozik a hőtechnikai adottságok javítása, a hőveszteség csökkentése, fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszerek korszerűsítése; világítási rendszerek korszerűsítése, új energiatakarékos technológiák kiépítése, hűtőházak, hűtőtárolók korszerűsítése a szabályozott légterű tárolóként való hasznosításhoz. Továbbá új termelő kútrendszer kiépítése, felújítása, a használt termálvíz kezelését szolgáló technológiák beszerzése és a vízfogyasztást mérő eszközök telepítése is. Továbbá a megújuló energiaforrások is támogatottak, mint a geotermikus energia hasznosítása, napelemek, napkollektorok alkalmazása használati melegvíz vagy fűtés céljából, földhő kinyerésére hőszivattyú alkalmazása, biomassza − ezen belül mezőgazdasági fő és melléktermék, kertészeti és állattenyésztési melléktermék, energianövény, erdészeti fő és melléktermék, faipari és egyéb ipari hulladék és egyéb melléktermék felhasználása, és a biogáz hasznosítása.

A fentiekkel együtt megvalósítható, de önállóan nem támogatható tevékenységek közé tartozik a növényházi művelő eszközök beszerzése, az új építésű szociális és kiszolgáló helyiségek létesítése; áruszállításra használható szállító járművek beszerzése, üzemen belüli anyagmozgatás gépei, egyedi azonosítóval ellátott, legalább 1 200 x 800 x 760 milliméter méretű konténerek beszerzése, telepi közlekedő utak, térbeton/térburkolat, kerítés; csapadékelvezető rendszer, közműcsatlakozások kiépítése, hídmérleg kialakítása; munkásszállás céljára beszerzett lakókonténer és a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek a beszerzése.

A.U.: Vissza nem térítendő támogatásról van szó, azonban mégis mekkora összegre pályázhatnak az érintettek?

M. P.: A pályázat keretösszege 50 milliárd forint, az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minden esetben legfeljebb 5 milliárd forint, a támogatási intenzitás pedig 50−70 százalék. A pályázat utófinanszírozott, azonban előleg igényelhető a meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25 százalékáig, vagy 500 millió forintig, azonban fontos, hogy a pályázónak legalább az igényelt előleg mértékével megegyező összegű önerővel kell rendelkeznie!

A.U.: Kinek lehet, és kinek érdemes beadni a pályázatot?

M. P.: Azok a mezőgazdasági termelők, gyógynövénytermesztők igényelhetnek támogatást, akik rendelkeznek legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel, és az árbevételük legalább 40 százaléka mezőgazdasági tevékenységből származott. Továbbá kizárólag a gyógynövénytermesztők esetében kritérium, hogy a tevékenységüket legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével kell megvalósítaniuk és az árbevétel legalább 40 százalékának gyógynövénytermék előállítási tevékenységéből kell származnia.

A pályázatban a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan a pályázó nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző teljes lezárt üzleti évet vizsgálják, így erre érdemes megvizsgálni a fenti kritériumokat.

Lehetőség van kollektív beruházás keretében is pályázni (termelői csoportként /szervezetként/integrációs szervezetként, valamint szociális- vagy mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetként), de konzorciumi formában nem lehet pályázni.

A.U.: Mire vonatkozik a post-harvest, és miért fontos ennek a támogatása a termesztés mellett?

M.P.: A pos- harvest a betakarítás utáni műveletek összességét jelenti, ide tartozik a válogatás, az előhűtés, a tisztítás, az osztályozás, a csomagolás, a szállítás és a tárolás is. Tehát ekkor történik a termésből a piaci igényeknek megfelelő áru előállítása. Ez hatalmas részét képezi a gazdasági tevékenységnek, lényegében ezen múlik az, hogy a terményt el tudja-e adni a gazdálkodó, ezért ennek a támogatása kiemelt fontosságú.

A.U.: Magyarország ezen a téren hogy áll: milyen a post-harvest kultúra hazánkban? A minőség javítása a pályázat célja, vagy inkább az, hogy egyáltalán a betakarítás utáni műveletekkel foglalkozó gazdák, vállalkozók talpon maradjanak?

M.P.: Magyarországon a post-harvest, vagyis a betakarítás utáni műveletek kultúrája az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül, azonban még mindig vannak kihívások és lehetőségek a további javulásra, főleg a minőség javítása és a modern technológiák alkalmazása révén. Ezáltal növekszik a termékek piaci értéke és javul a gazdák versenyképessége is. Az ilyen programok egyaránt hozzájárulnak a minőség javulásához és a magyar mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez, a vidéki közösségek megerősítéséhez.

A.U.: Mikor lehet beadni a pályázatokat, és mire kell mindenképp figyelni?

M.P.: A támogatási kérelmeket 2024. szeptember 24-től forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. május 19-ig lehet benyújtani. A kérelmek szakaszosan kerülnek elbírálásra, ezért ennél a pályázatnál kifejezetten fontos, hogy lehetőleg az első szakaszban kerüljenek benyújtásra a pályázatok. Újra felhívnám a figyelmet a felkészülés fontosságára! A kertészeti pályázat is azon mezőgazdasági pályázatok közé tartozik, ahol bonyolult és időigényes folyamat a kiváló támogatási kérelem összeállítása! Tanácsoljuk, hogy a pályázni vágyók mindenképp konzultáljanak szakértő pályázatíróval, aki fel tudja mérni az egyéni helyzetet és segít az igazán jó, nyertes pályázat kialakításában. Olyan pályázati szakértőt érdemes keresni, aki kellő tapasztalattal rendelkezik agrár pályázatokban, ugyanis megnyerni a támogatást nem elég, a jó nyertes pályázatnak a gyakorlatban is megvalósíthatónak kell lennie, teljesíthető kötelező vállalásokkal, ez pedig gyakran tud kihívásokat okozni. 

„Tanácsoljuk, hogy a pályázni vágyók mindenképp konzultáljanak szakértő pályázatíróval, aki fel tudja mérni az egyéni helyzetet és segít az igazán jó, nyertes pályázat kialakításában.”




Szerző: AgrárUnió

Címkék: kap, támogatás, pályázat
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Nyári szezonális ellenőrzés: mindössze két vármegyében volt ...

  A kereskedőknél kapható és a termelőknél található növényvédő szereket is vizsgálták a növényvédelmi ...