Ebből készül a virsli: nem túl gusztusos videó a mechanikusan lefejtett húsról
Hírek - 2023.03.19
Aki szereti a virslit, az ne nézze meg, hogyan készül – tartja a mondás. Az alapanyagául szolgáló MSM-et gyakran fehér nyálkának is nevezik, ez mindent elárul róla. Videón mutatjuk meg, hogyan készül.
A virslire decemberben szokott a legtöbb figyelem irányulni, hiszen a szilveszter miatt az év utolsó hónapjában 20–25 százalékkal többet fogyasztunk ebből a termékből, mint máskor. 2017 óta szigorúbb előírások vonatkoznak rá, ugyanis csak azt a legfeljebb 26 mm átmérőjű, természetes vagy műbélbe töltött húspépet nevezhetjük virslinek, amelyben a hústartalom legalább 51 százalék.
Fontos követelmény még, hogy a csontokról mechanikusan lefejtett hús (MSM) mennyisége ezen felül legfeljebb 10 százalék lehet benne. Úgy tartja a mondás, hogy aki szereti a virslit, az ne nézze meg, hogyan készül – nos, ez alighanem éppen az MSM előállításának körülményeire vonatkozhat.
De mi ez az MSM? A rövidítés az angol Mechanically Separated Meat (vagyis mechanikusan lefejtett hús) kifejezésből származik. Ezt a friss, húsos csontokról vagy a bontott baromfiról mechanikai eszközökkel nyerik ki, lényegében bedobják az alapanyagokat egy gépbe, és az préseli ki magából a nem túl gusztusos pépet. A késsel már nem eltávolítható húsrészeket ezáltal a húsipar hasznosítani tudja, ami növeli a gazdaságosságot – tudhatjuk meg a Szupermenta oldaláról.
A leírásuk szerint az MSM húsvizsgálaton átesett és fogyasztásra alkalmas állati testekből készül (csirkéből és pulykából származó far-hát, mellcsont, sertésből származó húsos csont). A csontról nyomással távolítják el a maradék részeket, így a pép a maradék izomszövet és zsírszövet mellett inakat, illetve ízületet és ízületi folyadékot, gerinc- és csontvelőt, csonthártyát, csontot tartalmazhat, és emiatt nem sorolják a hús kategóriába.
Jellemző, hogy az MSM-et gyakran az angol white slime (azaz fehér nyálka) megnevezéssel illetik. A pép könnyebben válhat fertőzötté, ezért nagyobb odafigyelést igényel a készítés során. A virsli esetében nincs meg ez a kockázat, mivel a hőkezelés elpusztítja a baktériumokat.
Videó az MSM készítéséről:
(Fotó: Nagy Csaba/Pixabay)
Címkék: virsli, készítés, msm, mechanikusan lefejtett hús, video, gusztustalanJÖN A 43. AGROmashEXPO
Visszatér régi jó „barátunk” – Véleménycikk az elektronikus ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Ragadós száj- és körömfájás jelent meg Németországban
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
Ahol hisznek az ésszel végzett forgatásos talajművelésben, ott ...
Isterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
A mezőgépek veteránjai – KÜHNE HUNGÁRIA DRILL vetőgép
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel