Feletetik a szalmát is, csak hogy ne éhezzenek az állatok
Hírek - 2022.08.04
A brutális szárazság miatt több Békés megyei gazda elkezdte a kukorica silózását. A takarmány csökkenő mennyisége és gyenge minősége az állattenyésztési ágazatra is hatással lesz - hangzott el a Békés megyei aratási koordinációs bizottság ülésén a közelmúltban.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatósága által az MTI-nek elküldött adatsorban olvasható, hogy a csapadékhiány miatt minden nappal romlik az amúgy is rossz minőségű, csak silózásra alkalmas kukorica állapota. Több állattartó telep jelezte már, hogy állatállomány-létszámcsökkentést kell végrehajtania, az állatok ellátása komoly gondot fog okozni, az idén lesilózott kukoricák gyenge tápértékű tömegtakarmányok. Az esetleges állatlétszám-csökkenés a pályázati vállalásoknál is problémát okoz majd. Az ülésen résztvevők megállapították, hogy a kukoricánál "meg sem lehet saccolni, mekkora terméskiesés várható". A napraforgónál még nem annyira reménytelen a helyzet, annak ellenére, hogy feleannyi termés sem várható a szokásoshoz képest - tették hozzá.
A gazdák Békés megyében őszi árpát csaknem 31 ezer, őszi búzát 100 ezer hektárról takarítanak be. Az árpaterületeken végeztek a munkával, az átlagtermés 3,5 tonna hektáronként, a hektolitersúly gyenge. Az őszi búza vetésterületének 95 százalékos betakarítása után a termésátlag 3,2 tonna hektáronként. A tavalyi termésátlag ennek csaknem a kétszerese volt.
A szalmabetakarítás jelenleg 60 százalékos. Mivel az állattenyésztésben súlyos takarmányhiány mutatkozik, ezért egyes gazdálkodók a búzaszalmát is tömegtakarmányként fogják hasznosítani -közölte a kamara.
Forrás: MTI, Fotó: Pixabay
Címkék: kukorica, aszály, silózás, szalmaAszály a természetben, aszály az agráriumban
Jelentősen átalakulhat a hőmérséklet és a csapadék éven belüli ...
Megjelent az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Aflatoxin szennyeződés – a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat ...
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...
Jön a valódi áttörés a hazai ökológiai gazdálkodásban?
Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
A pálma téliesítése lépésről lépésre