Debreceni agrárkutató sikere a FIBOK-on
Hírek - 2022.07.25
A Debreceni Egyetem agrárkarának kutatója nyerte az idei előadói díjat a Fiatal Biotechnológusok Országos Konferenciája Növénybiotechnológia szekciójában. Hidvégi Norbert, a MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ munkatársa a burgonya ultrahangos kezelésének hatásáról szóló kutatási eredményeit mutatta be.
A Fiatal Biotechnológusok Országos Konferenciája (FIBOK) évente biztosít lehetőséget hazai kutatóknak, PhD-, valamint MSc-hallgatóknak eredményeik ismertetésére, tudományos, illetve szakmai kapcsolataik építésére. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) idei szakmai rendezvényén hat szekcióban - állati-, növényi-, mikrobiális-, élelmiszer- és orvosbiotechnológia, valamint bioinformatika területén tevékenykedő szakemberek -számoltak be kutatásaikról.
Hidvégi Norbert, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ (AGBK) kutatója azt vizsgálja, hogy az in vitro mikroszaporított növény fejlődése során, illetve a burgonya génátírásában milyen változásokat okoznak a különböző típusú ultrahangkezelések.
- A növények szövettenyésztéses szaporításakor fellépő növekedési és fejlődési folyamatok megismeréséhez elengedhetetlen a laboratóriumi körülmények között termesztett növények fejlődése mögött álló molekuláris változások megismerése – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Hidvégi Norbert.
Az AGBK tudományos segédmunkatársa a konferencián a növekedési, fejlődési állapotok génátírási mintázatát mutatta be.
- A különböző ultrahangos kezelésekkel befolyásolni tudjuk a növények növekedését és fejlődését. Kutatásainkban arra kerestük a választ, milyen molekuláris mechanizmusok állnak egyebek mellett a fiziológiai változások mögött, illetve ezeket hogyan tudjuk felhasználni a növényi fejlődés serkentésére – tette hozzá kutató.
Dobránszki Judit, az Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ vezetője kiemelte: a módszer nem csak laboratóriumban, de szántóföldi körülmények között is alkalmazható.
- A konferencián bemutatott molekuláris folyamatok felkutatása és megértése lehetővé teszi, hogy a különböző fizikai kezelések, mint az ultrahang növekedést serkentő hatását kiaknázzuk, illetve azt célzottan, tudatosan tudjuk alkalmazni. Ezeket az alapkutatási eredményeket be tudjuk építeni különböző növényszaporítási és -nevelési technológiákba, hatékonyabbá téve azokat – fejtette ki Dobránszki Judit.
A központvezető hangsúlyozta: a módszer már a közeljövőben lehetővé teszi új környezetkímélő technológiák kifejlesztését és alkalmazását.
Címkék: burgonya, Debreceni Egyetem, ultrahangos kezelés, FIBOKVáltozó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Amikor a kevesebb tényleg több – Példák a PIPELIFE korszerű ...
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
A 2025. évi AGROmashEXPO Hazai és Nemzetközi Termékfejlesztési ...
A forgatásos talajművelés előnyös a kultúrnövény fejlődése ...
A legfontosabb gyakorlati tippek a nyertes Öntözésfejlesztési ...
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A FAO új iránymutatást tesz közzé a szarvasmarhák influenza ...