
„Aki gyorsan ad, kétszer ad” - Gyors reagálás minden helyzetben
Hírek - 2021.06.30
Végre nyár lett. A szokatlan hűvös után berobbant a kánikula 40 fokos június végi hőmérséklettel. Ez a szokatlanul durva váltás felgyorsította a növények fejlődését.
A szőlő májusban még 1 hónapos lemaradásban volt, rendkívül lassú volt a hajtásfejlődés. Később a magas hőmérséklet hatására intenzív növekedés indult, és gyorsvonat sebességgel levirágzott, majd kötődött. Szinte „észrevétlenül” a fürtmegnyúlásból a bogyónövekedésbe ugrott a fenológia. A magas hőmérséklet és a száraz idő miatt a permetezési fordulókat nyújtották, így csökkent a lombon kijuttatott tápanyag intenzitása, viszont a szőlő felvétel dinamikája sebesen növekedett. Az „éhséget” a magas hőmérséklet is fokozta, mely jelentősen befolyásolja a fotoszintézist és a légzést. Élettani szempontból vizsgálva, a magas hőmérséklet erősebb hatást fejt ki a légzésre, melynél lebontó folyamatok dominálnak, elenyésző az építő vagy asszimilációs folyamat, ami viszont a bogyónövekedéshez szükséges. Ennek a megnövekedett igénynek a pótlása a talajból is csak töredék volt, mivel a magas talajhőmérséklet okán a gyökérműködés is jelentősen korlátozott volt.
Itt kapcsolódok a címben írt bölcs mondáshoz, hogy aki gyorsan reagál, felismeri az adott helyzetet, és gyorsan beavatkozik, kétszer ad a szőlőnek. A bogyófejlődés elindult, és jelentős tápanyag mennyiségre van szükség ebben az időszakban, ami gyakorlatilag a zsendülés és az érési folyamatok végéig tart. A kísérletekben kimutatták, hogy a komplex tápelemekkel pozitívan befolyásoljuk a fotoszintézis intenzitását, amely kémiai folyamat során a bogyófejlődéshez szükséges asszimiláták képződnek.
A folyamat támogatásához, és a növekvő tápanyagigény fedezéséhez javasoljuk a YaraVita Frutrel-t 2-3 l/ha mennyiségben kijuttatni. Már két liter mennyiségnél 1500g (1,5kg!) összhatóanyagot adunk ki levélen keresztül, mely gyorsan felvehető foszfor, kalcium, magnézium, cink, bór és nitrogén tápelemeket tartalmaz. A magas hatóanyagtartalom mellett az is szembetűnő, hogy a 10 literes kanna nettó súlya 15,95kg. Mind a 6 tápelem, amit a Frutrelnél kijuttatunk, lényeges szerepet tölt be a bogyókötődés, és kezdeti növekedés időszakában. A benne lévő cink abban is segít, hogy védi a levelek bőrszövetét az erős napsugárzás ellen a forró nyári napokon. Növényen belül jól mozog, ezért az új hajtásrészekbe is eljut védve a fiatal leveleket. Emellett növeli szőlő természetes védelmi mechanizmusát, ami fokozza a növényvédelmi beavatkozások hatékonyságát.
A bogyónövekedés és fürtfejlődés további időszakában a Frutrel után sorrendben javasoljuk a YaraVita Universal Bio és YaraVita Safe K többszöri alkalmazását, mellyel a kondicionálás mellett a káliumot is hatékonyan pótoljuk. Ebben az időszakban a kalciumpótlásról se feledkezzünk meg, a YaraVita Stopit alkalmazásával a bogyórepedés és a napégés hatékonyan megelőzhető az ültetvényben.
A YaraVita lombtrágyákra jellemző a magas hatóanyagtartalom, a hatékonyság a jó felszívódás és hasznosulás okán. További fontos érv mellettük, hogy jól keverhetők növényvédőszerekkel (www.tankmix.com), biztonsággal alkalmazhatók ültetvényekben és a legérzékenyebb kertészeti kultúrákban is
A Yara technológiai javaslata 100 éves tapasztalatra épül, ami több évtizedes hazai gyakorlattal egészül ki az agrárium teljes vertikumában. Keresse szaktanácsadó csapatunkat, hogy segíteni tudjunk Önnek is.
Tóth Gábor
Yara szaktanácsadó
+36 30 689 8094
Ha tetszett a cikk regisztráljon az AgrárUnió hírlevélre: https://www.agrarunio.hu/regisztracio
Címkék: szőlő, Yara, YaraVita, YaraVita Frutrel, YaraVita Universal Bio, YaraVita Safe K, YaraVita Stopit
A cékla egyre népszerűbb a magyar fogyasztók körében

Az olcsó import áruk kiszorítják a boltok polcairól a magyar ...

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a ...

KMNP – Véget ért a legeltetési szezon, zajlik a behajtás, ...

Trágyaszórók a Fliegltől: megrakva minden földi jóval

Fontos kihívások várnak a növényorvosokra

A pálinkakészítés művészete: képzéssel marad versenyképes a ...

Befejezte a termelést, a Nitrogénművek bezár?

Hogyan reagált a mezőgazdaság az infláció kihívásaira?

Januártól jönnek a kötelező visszaváltási díjas termékek