TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 87.511,60 Ft (tonna)
Napraforgómag: 229.381,12 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 78.275,57 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 74.000,00 Ft (tonna)
Repcemag: 218.000,40 Ft (tonna)
Full-fat szója: 212.396,41 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 597 Ft
Benzin ára: 589 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 404,2
USD: 355
CHF: 430,3
GBP: 476,09
Hirdetés
Online kell jelenteni a 100 ezer forint áfatartalmat elérő számlákat

Online kell jelenteni a 100 ezer forint áfatartalmat elérő számlákat

Hírek - 2018.08.28

Mint ismeretes, 2018. július 1-től a legalább 100 ezer forintnyi áfát tartalmazó számlákat jelenteni kell a NAV-nak olyan számlázóprogram használatával, amely erre alkalmas, vagy kézi számlázás esetén a NAV internetes felületén.

Ennek részeként – az adatszolgáltatási kötelezettség bevezetésekor – előtérbe került a járulékos adózói terhek csökkentése. Az elektronikus számlázóprogramok használatának ösztönzése érdekében a NAV ingyenesen használható számlázóprogramot bocsátott az érintett vállalkozások rendelkezésére, amely a kötelező adatszolgáltatást azonnal és automatikusan elvégzi.

Július 31-ig élt a haladék

Az online regisztrációt csak képviseleti joggal felruházott adózó végezheti el. Amennyiben a megadott adózóra nem található érvényes képviseleti jog, akkor az illető nem képviselheti a cégét a NAV előtt. Az EGYKE betűjelű NAV-os nyomtatványon kell bejelenteni a képviselőt, ám néhány munkanapba beletelik, mire az új adat átfut a rendszeren.

A belföldi áfaalanyok (magánszemélyek, gazdasági társaságok, vállalatok) által kibocsátott, 100 ezer forint, illetve annál nagyobb áthárítottáfa-tartalmú számlákat azonnal elektronikusan továbbítani kell az adóhivatalnak. Az adóhatóság július 31-ig haladékot adott azoknak, akiknek még nem sikerült megteremteniük a teljesítéshez szükséges feltételeket. A bírság alól július végéig mentesült, aki a NAV-nál működő online számlarendszerben regisztrált, ám a jelentési kötelezettség alá tartozó számlaadatoknak legkésőbb július végéig be kellett érkezniük a hatósághoz. A NAV honlapján megjelent egy felhasználói kézikönyv is, amely megkönnyíti az online számlázóprogram telepítését, felhasználását, alkalmazását.

A kötelezettség teljesítése bizonyos gazdálkodók esetében jelentősebb fejlesztést igényelt, így lehetséges, hogy az adóalanyok egy része a július 31-ig tartó türelmi időszak végéig sem készült el a probléma informatikai megoldásával. Nekik mérlegelniük kellett, hogy milyen más megoldások, lehetőségek állhatnak rendelkezésre a türelmi időszak végével.

Az első lépés az adott helyszínen alkalmazott számlázási folyamatok átgondolása lehet, vagyis annak meghatározása, hogy a feltételeket nem teljesítő számlázóprogram helyett tud-e az adóalany – akár csak átmenetileg is – valamilyen más megoldást használni. Amennyiben például több számlázószoftvert is alkalmaz egy társaság, és van köztük olyan, amelyet felkészítettek az adatszolgáltatásra, erről kiállítható a jelentési kötelezettség alá tartozó számla. Előfordulhat olyan helyzet, amikor egy cégcsoporton belül a számlakibocsátásra kötelezett társaság egy másik céget bíz meg a számlák tényleges kiállításával. Meghatalmazotti számlázást természetesen külső szolgáltató is tud teljesíteni, de akkor is gondoskodni kell az adatszolgáltatásról.

Amíg valamennyi, áfát számlázó adózó saját számlázórendszere tökéletes nem lesz, addig a szakemberek a NAV oldaláról letölthető számlázóprogramot ajánlják a probléma megoldására.

Vannak még zökkenők

Az Online Számla tudásbázis portál szerint bonyolult a bejelentkezés, hiszen a NAV számlázóprogramjának használatához két jelszó-felhasználónév páros szükséges az elsődleges felhasználóknak: az egyik a weboldalhoz, a másik az ügyfélkapuhoz. A szakemberek szerint a NAV online számlarendszerébe belejelentkezés után alig lehet megtalálni a számlázót – érthetetlen, miért nem kapott a program külön domainnevet. Felmerült, hogy a szöveg olvasása nehézkes, a felület halvány és apró betűs. Nem emelik ki a hibásan kitöltött vagy kötelező, de üresen hagyott mezőket, és nincs benne könnyen használható súgó, csupán a 83 oldalas, pdf formátumú felhasználói kézikönyvet lehet lapozgatni.

A számlán vannak olyan kötelezően feltüntetendő elemek, amelyeket a NAV-os számlázónál minden egyes számla kiállításakor külön fel kell vinni. Ilyen adat például az egyéni vállalkozó regisztrációs száma vagy a kisadózó felirat. Fontos továbbá, hogy a NAV-os számlázó használatát szintén 30 napon belül be kell jelenteni a SZAMLAZO nevű nyomtatványon.

Az adóhivatal illetékes adatbázisa megemlíti: a rendszer alkalmazása nem kötelező, az adózók a saját döntésük alapján továbbra is maradhatnak a saját számlázóprogramjuknál vagy a kézi (számlatömbös) számlázásnál. Ez utóbbinál egy, illetve öt napon belül kell az elektronikus adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni, amit az adóhivatal központi számlaadat-kezelő rendszerében kell az adózónak elvégeznie. Ehhez is szükséges az online felületen regisztrálnia magát. A felhasználó a regisztrációs folyamatot a lap tetején lévő regisztráció gombbal kezdheti meg.

Számlamódosítás

Módosító számla készíthető, amennyiben az eredeti számla nem érvénytelenített, nem rendszeren kívüli érvénytelenítő számla és nem rendszeren kívüli módosító számla. Az adóhivatal kézikönyve részletes leírást tartalmaz arra nézve, hogyan kell a számlát technikailag módosítani. Amennyiben az eredeti számla kiállítása nem a tényleges vevő részére történt, akkor az eredeti számlát érvényteleníteni kell és egy új számlát kell kiállítani a tényleges vevő részére.

Egyes elemzők rámutattak arra, hogy a hazai kis- és középvállalkozások zöme évente 50 számlánál nem állít ki többet. Ebben a számlázási folyamatban a kisméretű cégek kevésbé érintettek, azonban ha bejön egy több százezres – áfával hárított – megrendelés, akkor már nekik is igénybe kell venniük az online számlázórendszert. Akik aktívan dolgoznak és számláznak, figyeljenek oda az online számlázórendszer hibaüzeneteire is és ilyen esetben minél hamarabb vegyék fel a kapcsolatokat a NAV fejlesztőivel. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal online számlarendszeréhez egyébként eddig közel 200 ezren csatlakoztak.

Az adózók a saját döntésük alapján továbbra is maradhatnak a saját számlázóprogramjuknál vagy a kézi (számlatömbös) számlázásnál, ha az megfelel az előírt feltételeknek.

 




Szerző: AgrárUnió

Címkék: NAV, online, számlázás, számla, számlázóprogram
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Édesvízi, vagy tengeri? Halfogyasztási kultúra ...

Magyarország édesvízi akvakultúra ágazata az Európai Unión belül is jelentős, ennek ellenére hazákban az édesvízi ...