TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 90.220,68 Ft (tonna)
Napraforgómag: 211.990,54 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 83.714,60 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.148,95 Ft (tonna)
Repcemag: 217.271,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 207.804,24 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 619 Ft
Benzin ára: 600 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 399,99
USD: 368,55
CHF: 416,63
GBP: 476,46
Hirdetés
A nukleáris robbantások az élelmiszereinket is szennyezik

A nukleáris robbantások az élelmiszereinket is szennyezik

Hírek - 2018.08.19

Négy évtizeddel ezelőtt feltehetőleg kísérleti atomrobbantást hajtottak végre a déli félteke egy elhagyatott zugában. A mai vizsgálatok visszamenőleg is igazolják a gyanút, mégpedig az akkoriban levágott birkákban talált radioaktív izotópok révén. Vajon Csernobil után a mi asztalunkra is szennyezett hús került?

Még 1979-ben történt, hogy egy amerikai műhold jellegzetes kettős villanást észlelt valahol Dél-Amerika és az Antarktisz között. Már akkor nukleáris robbanásra gyanakodtak, ám most, közel négy évtized elteltével alá is tudják támasztani mindezt.

A korabeli spekulációk szerint a titkos atomprogramot folytató Izrael próbálhatta ki az egyik nukleáris töltetét, de erre akkor nem találtak elegendő bizonyítékot. Az esetet egy ausztrál katonai akadémia munkatársának és svéd kollégájának közelmúltbeli tanulmánya elevenítette fel, mégpedig abból kiindulva, hogy a legelésző állatok pajzsmirigyében felgyűlik a nukleáris tesztek során keletkező jód-131 izotóp.

Ezzel kapcsolatban megvizsgálták a világ minden tájáról begyűjtött adatokat, állategészségügyi jelentéseket, és kiderült, hogy röviddel az eset után meg is találták a radioaktív izotópot a nyugat- és dél-ausztráliai levágott birkák testében. Az időjárás elemzése révén kiderítették, hogy a nukleáris szennyeződés az esőzések révén jutott el Ausztráliába, mégpedig négy nappal a különös villanás után.

A feltételezett robbantásról egyébként rögtön értesítették Jimmy Carter akkori amerikai elnököt, ám az 1980-ban kiadott hivatalos fehér házi jelentés csak a nukleáris teszt gyanúját fogalmazta meg. Akkoriban csupán Izrael rendelkezett a szükséges technológiával és politikai motivációval egy ilyen robbantás elvégzéséhez a szóba jöhető államok közül – állítják a mostani tanulmány szerzői, megerősítve a négy évtizeddel ezelőtti pletykákat.

Az írás alapján azt a következtetést is levonhatjuk, hogy minden nukleáris tevékenység – így a csernobili robbanás is – komoly nyomot hagy a növény- és állatvilágban, s a táplálkozás által káros anyagok kerülhetnek az emberi szervezetbe. Pár éve egy vizsgálat során kiderült, hogy Szászországban háromból egy vaddisznó húsa még ma is annyira radioaktív Csernobil következtében, hogy nem engedélyezik a fogyasztásukat. A vadon élő állatok ugyanis szívesen csemegéznek különböző gombákat, amelyek hajlamosak hosszan megőrizni a radioaktív szennyeződéseket. Magyarországon 1986 azon időszakában szárazabb idő uralkodott, így kevesebb radioaktív por hullott ki hazánk fölött.






Szerző: AgrárUnió

Címkék: élelmiszer, állattenyésztés, juh, szennyeződés, nukleáris teszt
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Mi várható kukorica és cirok fronton?

A kukorica és a cirok termesztése egyre inkább a gazdálkodók figyelmének középpontjába kerül. Milyen kihívásokkal ...