
Megfeleltek az előírásoknak vizsgált búzafinomlisztek
Hírek - 2018.03.01
Megfelelt az élelmiszerbiztonsági előírásoknak az a 24 búzaliszt-termék, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgált Szupermenta februári tesztjén.
A tájékoztatás szerint a mikotoxinok mennyisége minden esetben a kimutatási határ alatt volt. A növényvédőszer-maradék mérése során lisztenként mintegy 380 különböző hatóanyagot és azok bomlástermékét is vizsgálták a hivatal munkatársai. Egyik liszt sem tartalmazott kimutatható mennyiségben növényvédőszer-maradékot.
A tesztelt termékek között egy vitaminnal dúsított búzaliszt is volt, amely a jelölése alapján 100 grammonként 250 mikro-gramm hozzáadott folsavat (B9-vitamint) tartalmaz. Ennek ellenőrzése során azonban a vizsgált tétel folsav tartalma a kimutatási határértéket sem érte el. Ezért a Nébih az előállítóval szemben hatósági eljárást indított és élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabott ki, valamint kötelezte a jogsértés megszüntetésére.
A laborvizsgálatok 2 terméknél mutattak ki magasabb penészgombaszámot. Az előállítókat a Nébih tájékoztatta, és elrendelte a teljes előállítási folyamat felülvizsgálatát. A kimutatott penészgomba típusa és a szennyezettség mértéke az emberi egészségre ártalmatlan, mivel a terméket minden esetben hőkezelik a fogyasztást megelőzően.
A minőségi előírásoknak, vagyis az előírt nedvessikér-, a hamu- és a nedvességtartalomnak, valamint a sütőipari értéknek 21 termék minden szempontból megfelelt. Három búzafinomlisztnél azonban az előírtnál magasabb hamutartalmat mért a laboratórium. A minőségi hiba miatt az érintett gyártókkal szemben a Nébih hatósági eljárást indított és élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabott ki.
A hatóság 5 termék előállítójával szemben indított hatósági eljárást, összesen mintegy 800 ezer forint élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabott ki - olvasható a közleményben.
Forrás: MTI, Fotó: Oros-Malom Kft.
Címkék: Nébih, búzafinomliszt, Szupermenta
Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Bizonytalan időre halasztják a 32. Alföldi Állattenyésztési és ...

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

DélKerTÉSZ: Így veszik fel a harcot a klímaváltozással a magyar ...

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Társa a bajban és az aszályban is – Vízszivattyúk a STIHL ...