TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 88.159,16 Ft (tonna)
Napraforgómag: 239.125,61 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 80.915,04 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 85.038,42 Ft (tonna)
Repcemag: 215.601,36 Ft (tonna)
Full-fat szója: 206.538,43 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 614 Ft
Benzin ára: 597 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 397,95000
USD: 363,42000
CHF: 413,17000
GBP: 472,52000
Hirdetés
Az EFSA megint elhalasztotta a neonikotinoidok méhekre gyakorolt hatásának értékelését

Az EFSA megint elhalasztotta a neonikotinoidok méhekre gyakorolt hatásának értékelését

Hírek - 2017.11.28

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) a neonikotinoid rovarirtó szerek méhekre gyakorolt esetleges veszélyességének frissített rizikóbecslését 2018. februárra tervezi elvégezni.

Ezzel megint késik a klotianidin, imidakloprid és tiametoxam hatásának november végére ígért értékelése. Az EFSA újfent arra hivatkozik, amire eddig, hogy az adatkérésükre nagyon nagy mennyiségű információ érkezett. További részletekhez jutottak EU-tagállami szakértőkkel konzultálva is, és ezek alapján kell módosítaniuk az értékelést, mielőtt közreadnák a következtetéseiket. Az év korábbi szakaszában kezdeményezett az Európai Bizottság a tagállamokkal tárgyalásokat arról, hogy mindhárom aktív hatóanyag szabadtéri használatát betiltaná.

Francia agrárszervezetek kevesebb rovarirtó szer használnának

A francia termesztők szövetsége, az FNSEA és további 30 nemzeti mezőgazdasági és kutatószervezet közösen készített elő egy megállapodást, amellyel céljuk, hogy mérsékeljék a növényvédő szerek használatát és ezzel az általuk okozott kockázatokat és hatásokat Franciaországban. Innovációkkal, fejlesztéssel, új eljárások megismertetésével, tanácsadással, tréningekkel, problémák megoldásával szeretnék kiváltani a növényvédő termékeket, figyelembe véve, hogy az eddigiekkel megegyező optimális feltételekre van szükség a termesztéshez. Ezzel eleget tennének a termelők és a fogyasztók elvárásainak is. A megállapodás részét képezné, hogy megoldási lehetőségeket, valamint tiltó intézkedéseket javasolnának a kormánynak. A növényvédelem ne a viták terepe legyen, fogalmaznak, hanem a közös jövő.

A szervezetek készek közös célok kitűzésére az ország Ecophyto II nevű tervében foglaltakkal, amely 25%-kal mérsékelné a növényvédő szerek használatát 2020-ra és 50%-kal 2025-re. Sürgős feladattá vált a lehetséges alternatívák keresése és széles skálán történő optimalizálása. A szervezetek felszólítják mindazokat, akik ebben a témában kutatnak, hogy az ügy érdekében tegyenek meg mindent, tehát a növényvédelmi célra olyan agronómiai, genetikai és biológiai megoldásokat találjanak, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy kevesebb növényvédő szert használjanak.

Az Egyesült Királyság újra betiltaná a neonikotinoidok szabadtéri használatát

Az Egyesült Királyság újra teljesen betiltaná a neonikotinoidok szabadtéri felhasználását, írta meg a Guardian nevű angol lap. Michael Gove környezetvédelmi miniszter azután állt ki a növényvédő szerek betiltása mellett, hogy megjelent egy kutatás eredménye a rovarirtók beporzó rovarokra gyakorolt hatásáról. Javasolta további korlátozások bevezetését is.

Néhány hónapja már az Európai Bizottság tárgyalásokat kezdeményezett az uniós tagállamokkal, és olyan intézkedéseket javasolt, amelyek megtiltanák a neonikotinoid rovarirtók – klotianidin imidkaloprid és tiametoxam – szabadtéri használatát. Ezekkel kizárólag üvegházban termesztett növényeket lehetne kezelni. Azóta pedig már értesítették a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kereskedelem technikai akadályai nevű bizottságát is arról, hogy 2017 negyedik negyedévében a tagállamok szavazataitól függően várhatóan elfogadják az indítványt. Az Egyesült Királyság 2013-ban elutasította az Európai Unió aktív hatóanyagok használatára vonatkozó határozatlan idejű felfüggesztését.

Noha vannak még a tudományos eredményekben bizonytalanságok, azok mégis mindinkább egy irányba mutatnak. Michael Gove a Guardianban úgy nyilatkozott: „ Nem lenne helyes negatív irányú folyamatot megkockáztatni, amelynek széles körű és tartós hatása lenne a méhpopulációra. Ezt a kockázatot nem tudom vállalni, éppen ezért az Egyesült Királyság támogatni fogja a neonikotinoidok használatának további korlátozását.” Hacsak nem áll be gyökeres változás a bizonyítékok alapján, a kormány a korlátozásokat nem oldja fel akkor sem, ha az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, mondta a miniszter.

Fotó: pixabay.com

Címkék: rovarirtó szer, EFSA, neonikotinoidok , méhek
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Új, drónos védekezési lehetőség a kukorica lepkekártevőivel ...

A szántóföldi növényvédelemben egyre népszerűbb a drónnal végzett permetezés, azonban erre kevés készítménynél ...