Kedves Olvasók!
Hírek - 2016.08.15
Jelenleg a magyar mezőgazdaság nagyobbrészt a támogatások és pályázatok köldökzsinórján lógva mutat csak életjeleket, ennek elvágása tehát beláthatatlan következményekkel járhat.
Ha 2020 után elzárják az uniós pénzcsapokat – amire komoly esély van, még ha ezt a többség most valószínűtlen forgatókönyvnek is tartja –, akkor a kis- és közepes gazdaságok jelentős része (és sok nagy is) szinte megoldhatatlan problémával fog szembesülni. Hogyan lehet nyereségesen tejet termelni 95 forintos előállítási és 65 forintos felvásárlási ár mellett? Zöldséget, gyümölcsöt, sertéshúst értékesíteni az orosz embargó által is nyomott európai piacokon? Természetesen sehogy, ezért a legtöbb termelő számára valóban az életben maradás esélyét jelentik azok az összegek, amelyek az EU-tól érkeznek rendszeres és kiszámítható módon. Az új pénzügyi ciklusban ez évente 1,27 milliárd euró (közel 400 milliárd forint) közvetlen agrártámogatást jelent Magyarországnak, amit a kormányzat csupán a töredékével képes megtoldani.
Legfrissebb számunkból – már csak a fentiek miatt is – szíves figyelmükbe elsősorban az aktuális támogatásokról, pályázatokról szóló információkat ajánlanám, amelyek a nyomtatott lapban és weboldalunkon is folyamatosan a legolvasottabb cikkek közé tartoznak. És ahogy az már lenni szokott, jó és rossz hírekkel egyaránt szolgálhatunk. Alighanem sokaknak jelent örömet, hogy a borágazat támogatására eredetileg szánt 20 milliárd forintos keretet nemrég a Miniszterelnökség megduplázta a szakmai szervezetekkel történt konzultációt követően. Jelentős fejlesztéseket tesz lehetővé az a közel 50 milliárd forint is, amit a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére kívánnak fordítani, főként a termelésbiztonság növelését, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást és a fenntartható gazdálkodást szem előtt tartva. Ki tudja, mire lesz elég az a 350 millió eurós támogatási csomag, amelyet Brüsszel szavazott meg az európai tejtermelők megsegítésére, és amelyből a magyar gazdák 9,5 millió euró (közel 3 milliárd forint) gyorssegélyhez jutnak? Ezzel párhuzamosan viszont a Miniszterelnökség felfüggeszti a szarvasmarha-, sertés- és baromfitartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázatokat, mert egész egyszerűen kimerültek a rendelkezésre álló források, május óta háromszoros támogatási igény érkezett be az illetékes helyre. Jó hír viszont, hogy jövő márciusra már 24 milliárd forint gyűlik össze a kárenyhítési alapba, s ez elegendő lehet az idei jég-, fagy- és belvízkárok rendezésére.
Kétségkívül nehéz időket élünk, ám sopánkodással és önsajnálattal vajmi kevésre jutunk. Inkább azt kellene megtanulnunk végre, hogyan lehetünk képesek korszerű módszerekkel, okos tervezéssel (netán összefogással) hatékonyan és nyereségesen termelni s állva maradni a piaci versenyben támogatások és pályázatok nélkül is.
Nemes Gyöngyi
főszerkesztő

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

A 21. század gyermekei: kütyü kontra paripa – Lovas fejlesztés: a ...

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Első tavaszi repcekártevőink, a szárat károsító ormányosok – ...

Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség ...

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...