Helyi kincsek – portájukon fogadták a látogatókat a termelők
Hírek - 2025.10.22
Agroturisztikai nyílt napot szervezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Hajdú-Bihar Vármegyei Igazgatósága a Derecskei térségében. Hét porta és húsz kistermelő összefogásával jött létre a Helyi Kincsek Napja.
A kamara sajtóközleménye szerint október 19-én vasárnap a termelők, manufaktúrák egész nap, előzetes bejelentkezés nélkül díjmentesen fogadták a több mint 1500 látogatót, akik betekinthettek a gazdaságok mindennapi munkájába, élelmiszer-előállítási folyamataiba.
Tanyasi élet, sajtkészítés, méhészet, gyógynövények
Minden portán más téma várta a vendégeket: volt, ahol a hagyományos tanyasi élet, a sajtkészítés, vagy éppen a párlatkészítés, a torma, a méhészet, a kemencében sült kovászos kenyérkészítés, a gyógynövények világa, és volt, ahol az extrudált termékek gyártása volt a fókuszban. A vendégek élményprogramokon keresztül kapcsolódhattak a témákhoz, minden korosztály találhatott kincset érő élményeket.
Népszerűek voltak az állatsimogatók, a háziállatok etetése
A gyerekek körében népszerűek voltak az állatsimogatók, a háziállatok etetése, emellett viaszgyertyát készíthettek, gyógynövénnyel textilt festettek. A gyerekek fontos tudással is gazdagodhattak, tanulhattak a méhek titkos életéről, vagy épp’ a tönkölybúza jótékony hatásairól. Természetesen a gasztronómiai élmények is fontos szerepet kaptak, mindenféle földi jót lehetett kóstolni, vásárolni, és volt, aki a vasárnapi ebédet is ott fogyasztotta el.
A helyi termelők értékteremtő munkáját közelebb hozni a fogyasztókhoz
A NAK munkatársai a program összeállítása, népszerűsítése és a porták szakmai támogatása során végig szem előtt tartották a célt: a vidéki élet értékeit, a közösségek erejét, a helyi termelők értékteremtő munkáját közelebb hozni a fogyasztókhoz, erősíteni a kistermelői termékek iránti bizalmat, helyzetbe hozni a rövid ellátási láncokat.
A szervezők a kísérleti program tapasztalatait értékelik mind a látogatói mind a termelői oldaláról, és megvizsgálják a program kiterjesztésének lehetőségét, aminek eredményeként a vármegye turisztikai kínálatában megjelenhet az agroturizmus is. Az így kialakított élményporták hálózata, az agroturisztikai fejlesztések a kisgazdaságok megerősödésének mozgatórugói lehetnek a térségben.
Címkék: kistermelők
Biológiai alap + tápanyagmotor = élő talaj
„Minden egyes szemet lefényképez a rendszer” – ...
Precíz, megbízható, strapabíró a HORSCH Maestro
A kén szerepe a növénytermesztésben – új megoldások az IKR ...
Földimogyoró – A jövő szárazságtűrő növénye
Agrár Üzleti Klub: agrárinnovációs háló a Debreceni Egyetemen
Afrikai sertéspestist azonosítottak elhullott vaddisznóban a ...
Az unióban és hazánkban is emelkedett az étkezési tojás ára
ISMÉT BŐVÜL AZ RAGT PORTFÓLIÓJA – Megállapodás született a ...
Veszélyben a mezei nyulak