
Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és körömfájás betegség esetén
Hírek - 2025.03.13
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a helyi állategészségügyi hatóságok a legkisebb járványügyi kockázattal járó ártalmatlanítási megoldást alkalmazzák a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) betegség kezelése során. A terjedés lehetőségének minimalizálása érdekében az ártalmatlanítás elföldeléssel – és nem égetéssel – történik, az érintett telephez legközelebb eső megfelelő helyszínen – erről adott tájékoztatást a honlapján közzétett hírben a hivatal.
A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző betegség, amelynek megjelenésekor azonnali vészhelyzeti intézkedések lépnek életbe.
A biztonságos ártalmatlanítás érdekében
A betegség rendkívül ragályos, ezért a jelenlegi járványügyi helyzetben a hatóságok a biztonságos ártalmatlanítás érdekében nem az állati tetemek távolabb eső hullafeldolgozóba történő szállítását, hanem a betegség kitöréséhez lehető legközelebb lévő megfelelő területen történő elföldelést alkalmazzák. A távoli szállítás ugyanis számottevően nagyobb kockázatot jelentene a fertőzés terjedése szempontjából. Az ártalmatlanítás Bábolnán – az ártalmatlanítással megbízott ATEV Zrt. saját legközelebbi megfelelő területén – történik elföldeléssel, ami biztonságos és elfogadott módja a fertőzött állatok ártalmatlanításának.
Munkájukat izoláltan végzik
A kockázat minimalizálása érdekében az ATEV Zrt. részéről az RSzKF felszámolásában közreműködő munkavállalók, valamint gépjárművek és konténerek nem vesznek részt a Társaság normál, országos begyűjtést és ártalmatlanítást végző tevékenységében. Munkájukat izoláltan végzik, így az érintett telep felszámolásához nyújtott közreműködés semmiben sem érinti a normál begyűjtési és ártalmatlanítási tevékenységet.
A védekezést legjobban szolgáló, legkisebb kockázattal járó módszereket alkalmazzák
Az RSzKF betegség terjedésének megelőzése állategészségügyi jelentősége mellett nemzetgazdasági érdek, így a hatóságok továbbra is haladéktalanul és minden esetben a védekezést legjobban szolgáló, legkisebb kockázattal járó módszereket alkalmazzák.
Címkék: ragadós száj- és körömfájás, nébih

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Hogyan segíthetik a gazdálkodókat a szaktanácsadók?

Gabonapiaci trendek: fókuszban az árpa és a búza

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról