TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.868,69 Ft (tonna)
Napraforgómag: 204.497,20 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.967,66 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 68.401,59 Ft (tonna)
Repcemag: 188.976,34 Ft (tonna)
Full-fat szója: 220.219,78 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 585 Ft
Benzin ára: 577 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 386,06000
USD: 333,82000
CHF: 415,56000
GBP: 438,31000
Hirdetés
Nyáron várható uniós döntés a tejtermelők megsegítéséről

Nyáron várható uniós döntés a tejtermelők megsegítéséről

Hírek - 2016.05.31

Nyáron várható uniós döntés a nehéz helyzetben lévő gazdák, tejtermelők megsegítéséről - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM).

Az EU mezőgazdasági minisztereinek hollandiai informális tanácsülésén Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter egyeztetett Phil Hogan mezőgazdasági biztossal, valamint több tagállam tárcavezetőjével.
A tárca közleménye szerint Fazekas Sándor felhívta a biztos figyelmét a magyar termelők, főleg a tejtermelésben tapasztalt nehéz helyzetére, és kérte, hogy a bizottság fogadjon el uniós forrásból finanszírozott rendkívüli intézkedéseket a gazdák megsegítésére.
Phil Hogan elmondta: a bizottság dolgozik a lehetséges megoldási javaslatokon, amelyeket várhatóan a júniusi vagy a júliusi mezőgazdasági és halászati tanácsülésen mutat majd be a szakminisztereknek.
A magyar tárcavezető felvetésére a biztos közölte: nincs akadálya, hogy idén is emelt összegben, 70 százalékos mértékben legyen lehetőség a területalapú támogatások előlegeinek kifizetésére, amely tavaly is jelentős segítséget jelentett a likviditási gondokkal küzdő gazdáknak. Hozzátette: intenzív egyeztetéseket folytat az Európai Bizottság költségvetésért felelős tagjával annak érdekében, hogy uniós forrásból nyújthassanak célzott támogatást a bajban lévő termelőknek. A biztos számít a tagállamok, így Magyarország javaslataira is a tekintetben, hogy milyen feltételek alapján kerüljön sor a források elosztására a gazdák között, amennyiben erre lehetőség nyílik - közölte az FM.
A közleményben a miniszter emlékeztetett arra, hogy az Oroszországgal szemben politikai alapon bevezetett szankciókra válaszul elrendelt mezőgazdasági exporttilalom nagymértékben hozzájárult a piaci válsághelyzet kialakulásához. Fazekas Sándor reményét fejezte ki, hogy sikerül európai szintű megoldást találni a kialakult helyzetre annak érdekében, hogy ne az európai gazdákkal fizettessék meg az uniós politikai döntések árát.
A magyar tárcavezető tárgyalásokat folytatott holland, osztrák, bolgár, szlovén, román, ciprusi és horvát kollégáival, valamint a 2016 második fél évében soros EU-elnökségi pozíciót betöltő Szlovákia agrárminiszterével. Mivel a tejszektor válsága minden tagállamot sújt, egyetértés mutatkozott abban, hogy egységes európai cselekvésre van szükség. Emellett az elsősorban a kelet-közép-európai országokban bekövetkezett, közelmúltbeli természeti csapások által sújtott termelők megsegítésére is szükség van - közölte a tárca.




Forrás: MTI

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A szűkülő vetésforgó veszélyei – Óvatosság, gondosság az ...

Közhely ma már, hogy hazánk éghajlata változóban van! Ez olyan mély változásokat generál szántóföldi ...