Fakó rétihéják tűntek fel a Cserebökényi puszták felett
Hírek - 2024.10.01
Hazánkban négy rétihéja fajjal találkozhatunk. A gyakoribb barna rétihéják mellett kis számban hamvas rétihéják is költenek nálunk. A kékes rétihéják nagyobb példányszámban telelni jönnek hozzánk, a fakó rétihéják pedig elsősorban az Alföld keleti részén vonulnak át. A Körös-Maros Nemzeti Park szakemberei a KMNP Cserebökény részterületén szeptemberben két alkalommal figyeltek meg vonuló fakó rétihéjákat – adta hírül honlapján a KMNPI.
Őszi vonulásukon a legtöbb megfigyelésük augusztus és október között van. Ekkor a költőterületről, az eurázsiai pusztákról az afrikai trópusi telelőterületre tartanak.
A rétihéják meghatározása nem minden esetben egyszerű feladat. Vadászat közben közvetlenül a föld felett siklanak, vagy imbolyogva repülve keresgélnek. A keskenyszárnyú hím fakó rétihéja szárnycsapásai gyorsak, a vörös vércsééhez hasonlóak. Az öreg hím fakó rétihéja felül gyöngyházszürke, alul világos fehér színű. Négyujjas, kihegyesedő szárnycsúcsán szűk, ék alakú fekete folt van.
Cserebökényben szeptember 8-án egy másodéves hím fakó rétihéját vadászat közben figyeltek meg, míg a szeptember 18-án látott öreg hím épp’ egy zsákmányra csapott le. Valószínűleg ugyanezt a példányt látták másnap Fábiánsebestyén-Rekettyésen.
A fakó rétihéja főleg rágcsálókat, madárfiókákat, hüllőket vagy sáskákat ejt el. Minden bizonnyal a megfigyeltnél több fakó rétihéja vonul át a szóban forgó területen, hiszen nem minden példányt tudnak a szakemberek megpillantani, felmérni.
Forrás: kmnp.hu, Fotó: Őze Péter
Címkék:
Új szakmai kézikönyv segíti a szőlő aranyszínű sárgaságának ...
Költségkímélő napi rutin – Energiahatékonyság az állattartó ...
Az unióban és itthon is emelkedett a bárány ára
Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg ...
Vadföldgazdálkodás és a fenntartható vadgazdálkodás ...
Károsítók a szántóföldön – Március vége-április eleje
Ősszel elvetni, tavasszal (nem) elrontani – Néhány gondolat a ...
A korai gyommentes kukorica kulcsa – a pre-poszt technológiában ...
Kertészkedés szintet lépve – Miért az emelt ágyás a bőséges ...
Rangos kitüntetést kapott Fórián Zoltán, az AgrárUnió állandó ...