TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 72.552,94 Ft (tonna)
Napraforgómag: 161.553,82 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 71.058,71 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.155,25 Ft (tonna)
Repcemag: 176.300,71 Ft (tonna)
Full-fat szója: 216.756,42 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 598 Ft
Benzin ára: 588 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 397,16
USD: 359,78
CHF: 424,17
GBP: 470,81
Hirdetés
A FAO frissített irányelvei a szélsőséges erdőtüzek leküzdésére

A FAO frissített irányelvei a szélsőséges erdőtüzek leküzdésére

Hírek - 2024.08.23

Az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) július végén irányelveket adott ki az országok számára, felvázolva, hogyan kezeljék a pusztító erdőtüzek kockázatait, amelyek veszélyeztethetik az embereket és a környezetet. 

Az „Integrált tűzkezelési önkéntes iránymutatások: Az alapelvek és stratégiai intézkedések” frissítik a FAO előző, két évtizeddel ezelőtt közzétett önkéntes tűzkezelési iránymutatásait, és új tartalmat nyújtanak a jelenlegi éghajlati válságból eredő kihívások kezelésére. 

A Föld felszínének mintegy 340-370 millió hektárját égeti el a futótűz évente 

Az előrejelzések szerint az extrém erdőtüzek a század végére körülbelül 50 százalékkal gyakoribbá válnak, és az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó környezeti változások, mint például a megnövekedett szárazság, magas levegő hőmérséklet és erős szél, valószínűleg melegebb, szárazabb és hosszabb tűzszezonokat hozhatnak. 
Jelenleg a Föld felszínének mintegy 340-370 millió hektárját égeti el a futótűz évente. Amikor ezek az erdőtüzek szélsőségessé válnak, hátrányosan befolyásolhatják a fenntartható fejlődést, veszélyeztethetik a közösségek megélhetését, és nagy mennyiségű üvegházhatású gázt bocsáthatnak ki.

„Döntő fontosságú, hogy miként reagálunk az erdőtűz kihívásaira” – mondta Zhimin Wu, a FAO Erdészeti Osztályának igazgatója, aki a 9. Rómában megrendezett erdészeti világhét egyik mellékeseményén indította útjára az irányelvek új kiadását. „A reaktív válaszokról a proaktív stratégiákra kell helyeznünk a hangsúlyt, és előtérbe kell helyeznünk a megelőzést és a felkészültséget.” 

A tudomány és a hagyományos ismeretek integrálása

Az irányelvek hangsúlyozzák az integrált tűzkezelési megközelítést, amely magában foglalja a cselekvést jóval a tűz előtt, alatt, és jóval azután. Stratégiai intézkedéseket is javasol az őslakosok és a helyi tudás más birtokosai bevonásának támogatására, akik értékes, hely-specifikus gyakorlatokkal és betekintésekkel járulnak hozzá, javítják a tűzkezelési döntéseket. A kiadvány szerint aktív szerepvállalásuk kulcsfontosságú az erdőtüzek megelőzésében, a tűzkitörések azonnali kezelésében és a súlyos égés következtében elpusztított területek helyreállításában.

Ezen túlmenően az iránymutatások támogatják a nemek bevonását az integrált tűzkezelésbe, a sokrétű tűzvédelmi ismeretek, az innovatív kezelési lehetőségek előmozdítását és a legjobb gyakorlatok kiterjesztését.

A csaknem 20 évvel ezelőtti első közzététel óta a világ számos országa alkalmazta a FAO-irányelveket közpolitikák és képzési programok kidolgozására. A második kiadás megjelenésével várhatóan még több ország hivatkozik és használja az erőforrást. 


Fire Hub: a cél egyesíteni a globális tűzvédelmi közösséget

A frissített irányelvek kiadása a Global Fire Management Hub debütáló tevékenysége, amelyet 2023-ban indított el a FAO és az UNEP. A Kanada, Franciaország, Németország, Portugália, a Koreai Köztársaság és az Amerikai Egyesült Államok kormánya által támogatott Fire Hub célja, hogy egyesítse a globális tűzvédelmi közösséget, és fokozza a nemzeti kapacitásokat az integrált tűzvédelmi stratégiák megvalósítására.

A Fire Hub most bejelentette, hogy indulása óta közel 5 millió dolláros finanszírozásban részesült, ami döntően támogatja küldetését, hogy csökkentse az erdőtüzek társadalomra, a tájakra és a globális éghajlatra gyakorolt ​​káros hatásait.

A finanszírozás kulcsfontosságú partnerektől származik – akik jelentős szerepet játszottak a Fire Hub fejlesztésében –, köztük a Kanadai Erdészeti Szolgálattól, a Német Szövetségi Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Minisztériumtól, a Koreai Erdészeti Szolgálattól az Integrált Kockázatkezelési Mechanizmussal (AFFIRM) Az erdők jövőjének biztosítása révén, a Portugál Integrált Vidéki Tűzkezelési Ügynökség, valamint az US Forest Service és a USAID.

Forrás: fao.org
Foto: ©FAO/Roberto Faidutti

Címkék: fao, erdőtűz
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Nemzetközi agráripari háttér a magyar gazdák sikeréért!

Ismerkedjen meg az AGROFERT Hungáriával a 37. Bábolnai Gazdanapokon!