TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 79.298,66 Ft (tonna)
Napraforgómag: 208.069,94 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 79.339,44 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 69.170,10 Ft (tonna)
Repcemag: 203.617,69 Ft (tonna)
Full-fat szója: 208.017,19 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 584 Ft
Benzin ára: 588 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 401,51000
USD: 346,76000
CHF: 426,99000
GBP: 470,87000
Hirdetés
FAO – A nők nélkülözhetetlenek a globális, regionális és nemzeti élelmezésbiztonsághoz

FAO – A nők nélkülözhetetlenek a globális, regionális és nemzeti élelmezésbiztonsághoz

Hírek - 2024.03.08

A nemek közötti egyenlőségbe és a nők szerepvállalásába való befektetés nemcsak sürgősebb, mint valaha, hanem egy hihetetlenül intelligens befektetés is a gazdasági növekedés, az élelmezésbiztonság, a bevételi lehetőségek és a jobb élet megteremtése érdekében, különösen azokon a vidéki területeken, ahol a világ legszegényebbjei élnek. Ezt üzenik a Nemzetközi Nőnap alkalmából a római székhelyű ENSZ mezőgazdasági és élelmiszer-ügynökségek – Invest in Women: accelerate progress – vezetői.

A FAO (Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet, az ENSz szakosodott ügynöksége) 2023-as jelentése szerint a nemek közötti különbségek megszüntetése a mezőgazdasági üzemek termelékenysége és a bérek terén az agrár-élelmiszeripari rendszereken belül 1 százalékkal növelheti a globális hazai terméket, ami közel 1 billió USD-t jelent, és csökkentheti a globális élelmezésbizonytalansági szintet, ami 45 millió emberrel több élelmezésbiztonságot eredményezhet – olvasható a FAO honlapján március 7-én közzétett híradásban.

Így látják

„A nőkbe való befektetés a fenntartható fejlődésbe való befektetést jelenti. A befektetés megtérülése nem csak a szegénység és az egyenlőtlenség legyőzése, hanem az erősebb intézmények, gazdaságok és teljes közösségek felépítése" – mondta Gerardine Mukeshimana, a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap alelnöke. (IFAD).

„Tekintettel a nők kulcsfontosságú szerepére a vidéki gazdaságokban és az agrár-élelmiszeripari rendszerekben, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban, a nemek közötti finanszírozási szakadék kezelése elengedhetetlen a befogadóbb és igazságosabb vidékfejlesztéshez. Ennek a szakadéknak az áthidalása nemcsak a nők helyzetét erősíti, hanem jelentős előnyökkel is járhat háztartásaik és közösségeik számára” – mondta Maria Helena Semedo, az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) főigazgató-helyettese.

„Amikor nőkbe és lányokba fektetünk be, egész közösségeket ápolunk” – mondta Valerie Guarnieri, a Világélelmezési Program (WFP) programműveleti igazgató-helyettese. „Megnyerhetjük az éhezés és az alultápláltság elleni küzdelmet, ha felhatalmazzuk és támogatjuk a nőket, hogy átvegyék a vezetést.”

OECD-pillanatkép

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2022. évi, nemek közötti egyenlőség pillanatképe szerint ma a teljes kétoldalú segély mindössze négy százalékát fordítják a nemek közötti egyenlőség fő célját szolgáló programokra. Ezen túlmenően a nemek közötti egyenlőség eléréséhez a kulcsfontosságú területeken – ideértve az éhezés és a szegénység felszámolását célzó fenntartható fejlődési célok elérése, valamint a nők társadalomban való egyenlő részvételének támogatása 2030-ig – rendelkezésre álló finanszírozási hiány 48 fejlődő országban évente körülbelül 360 milliárd USD (FAO 2023).

Kiszolgáltatottak

Az agrár-élelmiszeripari rendszerek számos országban fontos bevételi forrást jelentenek a nők számára. A szubszaharai Afrikában például a nők foglalkoztatásának 66 százaléka az agrár-élelmiszeripari rendszerekben dolgozik, Dél-Ázsiában pedig akár 71 százaléka is. A nők nélkülözhetetlenek a globális, regionális és nemzeti élelmezésbiztonsághoz (FAO 2023). Mégis, a nők egyenlőtlen helyzete a társadalomban és az agrár-élelmiszeripari rendszerekben jelen lévő diszkriminatív társadalmi normák miatt kiszolgáltatottá teszi őket az éhezésnek és a szegénységnek. 2022-ben 388 millió nő és lány élt rendkívüli szegénységben, és a nők 27,8 százaléka mérsékelten vagy súlyosan élelmiszerhiányban szenvedett.

Földtermelékenységi szakadék

A nemek közötti egyenlőtlenség általános képe a vidéki területeken szembetűnő. Az eszközökhöz és a mezőgazdasági inputokhoz való korlátozott hozzáférés a nemek közötti földtermelékenységi szakadékot generál, és 24 százalékos különbség van a nők és a férfiak által vezetett, azonos méretű gazdaságok termelékenysége között. A nők átlagosan 18,4 százalékkal keresnek kevesebbet a mezőgazdaságban végzett bérmunkában: ha a férfiak egy dollárt keresnek, a nők körülbelül 82 centet keresnek. Ezenkívül a hőhullámok és az árvizek eltérő módon érintik a vidéki nőket és férfiakat, és növelik a jövedelmi különbségeket, amint azt az Igazságtalan éghajlati jelentés (FAO 2024) is kiemeli.

Egyenlő hozzáférést!

A római székhelyű ENSZ mezőgazdasági és élelmiszer-ügynökségek cselekvésre szólítanak fel a nemek közötti szakadék kezelésére – olvasható a FAO honlapján.A római székhelyű ügynökségek (RBA-k) határozott politikai elkötelezettséget, valamint a nemek közötti egyenlőségbe és a nők szerepvállalásába való fokozottabb és felgyorsított befektetéseket követelnek az élelmezésbiztonság és megélhetés, valamint mindenki gazdasági és társadalmi jólétének javítása érdekében.

A megoldás a nők és lányok képességeibe való befektetésben rejlik az oktatáson, a vezetői készségek fejlesztésén és a lehetőségeiket korlátozó, diszkriminatív társadalmi normák kezelésén keresztül. A nők földhöz való jogának megerősítése szintén alapvető fontosságú, csakúgy, mint annak biztosítása, hogy a nők egyenlő hozzáférést kapjanak az erőforrásokhoz, beleértve a pénzügyi és bővítési szolgáltatásokat, a termelékenységi különbségek áthidalása érdekében.

Globális kezdeményezés

Az IFAD-dal és a WFP-vel szorosan együttműködve a FAO azt tervezi, hogy a nők helyzetével foglalkozó bizottság 2024. március 11. és 22. között megrendezésre kerülő 68. ülésén jelentős globális kezdeményezést indít a nemek közötti egyenlőség és a nők szerepvállalásának előmozdítása érdekében. A Világ Élelmiszerbiztonsági Bizottsága (CFS) „ Önkéntes iránymutatások a nemek közötti egyenlőségről, valamint a nők és lányok szerepvállalásának növeléséről az élelmezésbiztonságban és táplálkozásban ” 2023-ban jóváhagyott, valamint a FAO 2023-as „ Nők helyzete a mezőgazdasági élelmiszeripari rendszerekben ” jelentése.




Forrás:  fao.org

Címkék: fao
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

A napraforgó tányérpusztító megbetegedései – Kórokozóktól a ...

Fontos növényünk a napraforgó, amely a száraz évjáratokban gyakran az egyetlen olyan szántóföldi kultúra, amely ...