
Döbbenetes halat találtak a Hévízi-tóban, akár fél méteresre is képes megnőni
Állattenyésztés - 2023.04.18
Akár fél méteresre is megnövő, Dél-Amerikában honos halra bukkantak a Hévízi-tóban. Nem önszántából került oda, hanem a gazdája unhatta meg. Szerencsére békés természetű.
Szokatlan, és semmiképp sem oda való élőlényt azonosítottak nemrég a turisták által is kedvelt Hévízi-tóban. Egy óriás algaevő halról van szó, amely akár fél méteresre is megnő, 15–20 évig él, és a 24–28 fokos vizet kedveli. Mindenevő, de szerencsére békés természetű, nem kell tartani tőle.
A 24.hu Sokszínű Vidék oldala szerint a megjelenése természetvédelmi szempontból mindenképpen szomorú. A Magyar Haltani Társaság egyik olvasója bukkant rá a furcsaságra, mégpedig a Hévízi-tó forrásbarlangjában készített videóban.
Óriás algaevő halként (Ptergyoplichthys pardalis) azonosították, amelynek hétköznapi beceneve a plekó. Lényegében minden állatkereskedésben beszerezhető, bár mérete miatt csak a legnagyobb szobai akváriumokban szabadna tartani. Legalább 450 liter a helyigénye, ezzel szemben nagyon gyakran 50–100 literes medencékbe is megvásárolják. Így tehát még jobban is járt, hogy a Hévízi-tóban kötött ki.
A faj Dél-Amerika északi részén, Peruban és Bolíviában őshonos, ezért a fehérvizes esőerdei körülmények a legmegfelelőbbek a számára. Magyar gazdája alighanem megszánhatta a „nyomorát”, így juttatta ki a természetes vízbe.
2015 óta egyébként olyan édesvízi trópusi halak kerültek már ki a Hévízi-tóból, mint a pompás malawisügér, citromsügér, jaguársügér, ötfoltos tarkasügér, tűzfejű tarkasügér és jukatáni fogasponty.
A Hévízi-tó kifolyójától egy-két kilométeren át meleg a víz, és felelőtlen akvaristák telerakják olyan halakkal, amelyeket akváriumi céllal tartanak. Elengedik, tenyésztgetik, ha úgy döntenek, kiszedik azokat.
Címkék: magyarország, hal, dél-amerika, hévíz, tó, akvárium, alga
Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai ...

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

Hogyan indítsuk a tavaszi növényeket aszályban

Kalászos gabonáink levélbetegségei – Milyen betegségekre ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Semmit sem teszünk az aflatoxin ellen?

Újabb rovarölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon ...

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási ...

Tájékoztatás az állatok ártalmatlanításáról ragadós száj- és ...

Egy kockázattal kevesebb – Megújult a közkedvelt starter ...