Talajfertőtlenítés, mikor, miért és hogyan?
Kiskert Kárkép - 2023.03.29
A talajlakó kártevők sokszor megkeserítik a kertészek életét. Mivel rejtett életmódú élőlények, sokszor már későn észleljük a jelenlétüket. Vetés, ültetés előtt érdemes feltérképezni a számukat, és ha szükségesnek érezzük, akkor védekezzünk ellenük.
A legismertebb képviselőik a cserebogár pajorok, a drótférgek, és a fonálférgek. Átrágják a gyökereket, megsérthetik a növények talajszint alatti részeit, és legtöbbször már csak akkor vesszük észre a károsításukat, amikor a növény lankadni kezd, majd kiszárad a tápanyag és vízellátási problémák miatt. A talajfertőtlenítést abban az esetben végezzük el, ha megbizonyosodtunk a kártevők jelenlétéről.
Mit és hogyan használhatunk a talajfertőtlenítés során?
Vetéssel egymenetben kijuttathatunk teflutrin- és cipermetrin hatóanyag tartalmú talajfertőtlenítőt, amelyek kizárólag a talajban élő kártevők ellen lehetnek hatásosak. Ezek érintőmérgek, tehát ha találkozik a rovar vele, akkor pusztul el tőle. Kezelés után bizonyosodjunk meg róla, hogy a termék ne maradjon a talajfelszínén, vigyázzunk az arra tévedő madarakra és emlősökre!
A kémiai védekezés egyik képviselője a dazomet, amely gázosodó hatása miatt elpusztítja a talajban élő kórokozókat, kártevőket és a gyomok magvait. Kijuttatás után be kell dolgozni a talajba a terméket, majd letakarni fóliával, hogy a nedvesség bent maradjon a talajban és a gázok kifejtsék hatásukat. Vetés és ültetés előtt minden esetben érdemes csírázási próbát elvégezni a kijuttatás helyszínén. Mivel ez a növényvédőszer az emberi szervezetre is veszélyes, kijuttatás előtt gondosan olvassuk el a használati útmutatót és a biztonsági leírást.
Címkék: kert, kertészkedés, zöldség, gyümölcs, zöldséges, veteményes, növényvédelem, kártevőkIsterra tavaszi ajánlat – A szója végre elfoglalja megérdemelt ...
Változó növényvédelem a változó körülmények között – ...
Olajfák a szőlőhegyen? – Zöldség- és gyümölcstermesztő ...
Folytatódik a legkisebb termelők támogatási programja
Növényvédelem és ami mögötte van – A HORSCH fejlett talajművelő ...
Gondolkodjunk komplexen! – A legelő botanikájától a biohúsig
A vetéstechnológia és a vízellátás hatása a csemegekukorica ...
JÖN A 43. AGROmashEXPO
„Sok hűhó semmiért?” – Gondolatok a magyar vetőmagágazat ...
Íme, egy új, stressztűrő kukorica, kiugró termőképességgel