Mit kell tudni a növényeket megbetegítő vírusokról?
Kiskert Kárkép - 2023.01.31
A legutóbbi pandémia óta a vírus szót mindenki tisztes távolságból kerüli, de nyugalom! A növényeket megbetegítő vírusok ránk és az állatokra teljesen ártalmatlanok, azonban az elszenvedő növényeknek igencsak meg lesz pecsételve a sorsa a fertőződés után.
A vírusokról röviden:
- A vírusok nem tekinthetőek élőlénynek, mivel csak örökítőanyagból (DNS, vagy RNS) és a köpenyfehérjéből állnak.
- Szinte minden vírusra igaz, hogy csak egy, vagy nagyon kevés fajt tud megfertőzni.
- Azonban szinte minden fajnak vannak speciális vírusai.
- A vírusok a gazdaszervezet nélkül nem tudnak „szaporodni”.
- A megsokszorozódásukat kiadják alvállalkozónak. A gazdaszervezetbe bejutva, annak sejtjeit ráveszik, hogy állítsák elő az örökítőanyagukat és a fehérjeburkukat és kész is az új vírus egyed.
- A „felszaporodott” vírusok a sejthalál bekövetkeztekor kiszabadulnak a gazdaszervezet testébe és további sejteket támadnak meg. Ezt az elszenvedő fél, sínylődésre utaló tünetekkel és lassú elmúlással jelzi a külvilág felé.
- A növényi vírusok által okozott fertőzéseket és az általuk okozott tüneteket megszüntetni, gyógyítani nem lehet a tudomány mai állása szerint.
- A vírusok a terjedésüket mindig másra bízzák. Lehet már eleve fertőzött a mag, ill. a szaporítóanyag vagy eljuthatnak az érzékeny növénybe pollennel, rovarokkal (levéltetvek, tripszek, kabócák), atkákkal, fonálférgekkel, de mi is aktív szerepet játszhatunk a terjedésükben a különböző mechanikai munkáinkkal.
Na jó, akkor most már tudjuk, hogy a vírusok nem élőlények, aktív mozgásra képtelenek, de mindenféle közelükbe kerülő lényre és eszközre „felkapaszkodnak”, passzívan utaznak, majd bejutnak az érzékeny szervezetekbe, ott is passzívan megsokszoroztatják magukat a gazdaszervezettel, tönkretesznek mindent ami eléjük kerül és még gyógymód sincs ellenük??
Ez már maga a pokol... Van egyáltalán bármi esélyünk megvédeni a növényeket tőlük?
Szerencsére van, de kissé szűkös a tárház. A legfontosabb mindig a megelőzés!
- A fajtaválasztással már meg is kezdhetjük a védekezést. Kutassunk fel olyan vetőmagokat, szaporítóanyagokat, melyek rezisztensek a vírusok ellen.
- Mindig ellenőrzött, minősített szaporítóanyagot vásároljunk, amelyek biztosan vírusmentesek.
- A fertőzött növénytől szabaduljunk meg. Ez borzasztó fájdalmas tevékenység, én tudom, azonban a vírus továbbterjedésének megakadályozása a legfőbb feladatunk.
- A vírus átvitelének esélyét csökkentsük a minimum alá. A rovarok eltüntetését szükséges megoldanunk elsősorban, de legalább ilyen fontos a mechanikai munkák során használt eszközeink nátrium-hidroxidos fertőtlenítése.
Nyolc tonnás árpatermés? Nem lehetetlen!
Öröklési szabályok változásai
Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében!
Väderstad talajművelő gépek – Extrém viszonyokra extrém-jó gép ...
Régi ellenfelünk, a gabonafutrinka
Itt az új KAP menetrend, változások történtek!
„Az elveszett piacokat csak minőségi búzával lehet ...
Mit tudnak a legújabb nemesítésű kalászos fajták?
Megújul a gyakorlati képzés a Magyar Agrár- és Élettudományi ...
A kisállatklinikai munka jelentősége kis kedvenceink ...