Milyen lehetőségeink vannak a vízmegtartásra a kertben?
Kiskert Kárkép - 2023.01.06
A kétezerhuszonkettes év aszálya mély sebet hagyott bennünk. Ilyen szárazságnak kitett év emberemlékezet óta nem volt, ami a legjobb idegrendszerrel rendelkezőket is megviselte. A csapadékhiányt tartós, forró, mindent kiszárító szelek és hőhullámok kísértek. Ezek még azt a kevés kis párát is elfújták, ami egy kis lélegzetet jelentett volna a növényeinknek. Az aszály súlyos kárt okozott minden élőlénynek, akit érintett. Soha többé nem szeretnék még egy ilyet átélni.
Egy ilyen szélsőséges év felébreszti a gondolatot bennünk, hogy változtatni kell az eddigi technológiánkon, hogy könnyebben átvészeljük a, ha nem is ennyire súlyos, de hasonlóan aszályos éveket.
Hogyan reagálnak a növények a tartós aszályra?
Megfelelő vízellátás mellett a növények minden sejtje telítve van vízzel, maga a megtestesült Kánaán, azonban ha nincs a talajban elegendő víz, a szüntelenül sütő Nap és a szél szárító hatása miatt a növény több vizet párologtat el, mint amennyit fel tud venni. Ennek következményeként a növény növekedése leáll, a termésmennyiség csökken, szélsőséges esetben el is pusztul. Víz nélkül a gyökerek nem tudják felvenni a szükséges tápanyagokat, emiatt tovább romlik a növény kondíciója, amely következményeként a szenvedő növény még jobban ki van téve a betolakodó betegségeknek és kártevőknek. Sőt ilyenkor az energiájukat mélyebb gyökerezésre fordítják a növények, hátha ott találnak vizet, s eközben a fejlődésük lelassul.
A legtöbb, amit tehetünk az öntözésen túl, hogy megőrizzük a talaj víztartalékait.
Milyen módon tehetjük meg ezt?
- A jó talajszerkezet kialakítása kulcsfontosságú. Természetesen a különböző talajféleségeken különböző módon szükséges eljárni, de alapvető a szervesanyagokkal történő feltöltés. Ez történhet komposzttal, szerves trágyákkal és zöldtrágyázással. Ezzel a módszerrel megteremtjük az élő talajt, amely felvehetővé teszi a tápelemeket a növények számára, megtartja a vizet, jó szerkezetet biztosít a növény gyökereinek a kialakulásához.
- Ültessünk szélfogó fákat, melyek segítik megvédeni a növényeinket és a talajt a szárító, forró szelektől.
- A növénytársítással is növelhetjük a növények szárazságtűrését. Ültessünk vízigényes növényt, szárazságot jobban tűrővel, vagy másképpen fogalmazva, sekélyebben gyökerezőt, mélyen gyökerezővel.
Vízigényes zöldségek: vöröshagyma, sárgarépa, fejeskáposzta, uborka
Kevésbé vízigényesek: bab, paradicsom, csemegekukorica, burgonya, cékla
- Ültessünk takarónövényeket, melyek télen kifagynak, de közben védik a talajt a kiszáradástól, később pedig szerves anyagot szolgáltatnak a talajnak.
Természetesen a 2022-es év aszálya felülírt minden írott és íratlan szabályt, de amíg nem szembesülünk ilyen szélsőségekkel, addig elringatjuk magunkat a szokásaink ölében. A változásra való hajlandóságot mindig a kiugró esetek idézik elő.
Címkék: kert, kertészkedés, aszály, szárazság, vízmegtartás, talajvédelem, talaj, takarónövények, aszálytűrésA kalászos gabonák őszi gyomosodásáról – Gyomfajok ...
Az őszi vetésű területek felén megtörtént a talaj- előkészítés
Traktorfülkék versenye a kutya szemszögéből
Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a ...
Csaknem 30 százalékkal csökkent a műtrágyák ára
KRONE-SHOW 2024 – Ismét látványos gépbemutatókkal és színes ...
Árvakelés az őszi vetésekben
A szőke szépség (1. rész) – Haflingi ló tenyésztésben, ...
Elmarad a januári AgrárgépShow, de az AGROmashEXPO meg lesz ...
Vadkár jogi esetek – Amikor az igazságszolgáltatást felváltja a ...