TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 74.375,77 Ft (tonna)
Napraforgómag: 165.901,37 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 75.763,58 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 66.244,54 Ft (tonna)
Repcemag: 179.997,45 Ft (tonna)
Full-fat szója: 201.651,77 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 601 Ft
Benzin ára: 590 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 400,23000
USD: 366,08000
CHF: 425,43000
GBP: 478,61000
Hirdetés
Hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen?

Hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen?

Kiskert Kárkép - 2024.05.30

A szőlő betegségei közül a szőlőperonoszpóra az egyik legveszedelmesebb. Egyes évjáratokban hatalmas termésveszteséget tud okozni az ültetvényekben. Vegyük górcső alá ezt a betegséget és lássuk, hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen!A szőlő betegségei közül a szőlőperonoszpóra az egyik legveszedelmesebb. Egyes évjáratokban hatalmas termésveszteséget tud okozni az ültetvényekben. Vegyük górcső alá ezt a betegséget és lássuk, hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen!

A szőlő manapság egyre kevesebb házikertben fordul elő, annak ellenére, hogy még 20-30 évvel ezelőtt el se lehetett képzelni nélküle a háztáji növénytermesztést. Sok vesződéssel jár ugyan a szőlőt megvédeni a betegségekkel szemben, azonban millió lehetőségünk van felvenni velük a harcot.

A szőlőlisztharmat és a szürkepenész mellett a szőlőperonoszpóra a legnagyobb gazdasági kárt okozó és legjelentősebb betegsége a szőlőnek. Ezek ellen szoktunk rendszeresen védekezni, csapadékos évjáratokban elképzelhetetlen termést érlelni a szőlőn növényvédő szeres kezelés nélkül.

MIT KELL TUDNI A SZŐLŐPERONOSZPÓRÁRÓL?

A betegség az 1880-as években jelent meg hazánkban, majd vált teljesen általánossá az egész világon. A tudományos világ és a fejlesztő cégek nagy hangsúlyt fektetnek a peronoszpóra elleni védekezésre, ezért már több eszköz van a kezünkben vele szemben.

A fajták között vannak fogékonyságbeli különbségek. A csemegeszőlők általában nagyobb arányban fertőződnek meg, mint a hagyományos borszőlőfajták. A direkttermő szőlők, mint az Othello, Noah, vagy Izabella némi ellenállósággal rendelkeznek, de ez is megdőlhet nagyon csapadékos évjáratokban. A kertbe telepítés előtt érdemes elmélyülni a fajtajegyzékben és olyanokat választani, amelyek kevésbé érzékenyek a szőlőperonoszpórával szemben.

Hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen?

MILYEN TÜNETEKET OKOZ A SZŐLŐPERONOSZPÓRA?

A fiatal leveleken világos sárgászöld foltok jelennek meg, ezek a fény felé tartva olajfoltszerűnek tűnnek. A levél fonákán fehér színű gombatelep látható. Később a foltok barnulnak, majd elszáradnak.

A kocsány, fürt is megfertőződhet. Ezek felülete is kivilágosodik, rajtuk ugyanaz a fehéres gombagyep jelenik meg, mint a levelek fonákán.  A fertőzött fürtön a bogyók töppednek és teljesen kiszáradnak. Súlyos fertőzés esetén akár teljes termésveszteséget is elszenvedhet a szőlő.

Hogyan védekezzünk a szőlőperonoszpóra ellen?

HOGYAN VÉDEKEZZÜNK A SZŐLŐPERONOSZPÓRA ELLEN?

  • A peronoszpóra a lehullott lombban telel át és többek között innen fertőzi meg a szőlőt a következő évben. A leveleket távolítsuk el a szőlő környezetéből, vagy forgassuk a talajba, hogy a következő évi fertőzési forrást megszüntessük.
  • Ha több sorban szeretnénk szőlőt ültetni, akkor érdemes a telepítést az uralkodó szélirányra párhuzamosan tervezni, hogy a szelek könnyebben kiseperjék a fertőző spórákat a sorokból.
  • Lehetőleg tartsuk gyommentesen a sorokat, mert egy elburjánzott állományban nehezebb a betegségek elleni védekezés, jobb környezetet biztosít a fertőzés létrejöttének.
  • A kémiai védekezés nagy szerepet játszik a szőlőperonoszpóra elleni harcunkban. Járványveszélyes években májustól augusztusig szükséges több fordulóval, akár 10-12 alkalommal is permetezni.
  • A virágzás és a fürtzáródás idején kell a legnagyobb figyelmet fordítani a védekezésre.
  • A kontakt növényvédő szerek, mint a réz kiváló a betegség megelőzése szempontjából. A szőlőre kipermetezve, megvédik a növényt a peronoszpóra bejutásától, azonban a kialakult tünetek mellett már csak a további fertőzéseket tudjuk velük megakadályozni.
  • A kontakthatóanyagok mellett szisztémikus, vagyis felszívódó növényvédő szereket is szükséges használni. Keverésük nem elhanyagolható, a rezisztencia kialakulásának megakadályozása érdekében. A felszívódó készítmények, ahogy a nevük is utal rá, a növénybe beivódva fejtik ki hatásukat és veszik fel a harcot a szőlőperonoszpóra ellen.
  • A növényvédő szer kivonások súlyosan érintették a szőlőt is, ezért az egyik legnépszerűbb hatóanyag, a mankoceb is kivonásra került, de még mindig vannak értékes hatóanyagok, melyet gazdaboltokban el lehet érni.
  • A növényvédő szereket használjuk nagy körültekintéssel, csak a használati útmutató elolvasása után permetezzünk velük, ezzel csökkenthetjük a környezeti terhelést.
Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi ...

A John Deere nagy szántóföldi univerzális traktorsorozata, a 8R/RT/RX, tehát kerekes, 2-hevederes és 4-hevederes ...