TERMÉNYFELVÁSÁRLÁSI ÁRAK:
Étkezési búza: 73.543,98 Ft (tonna)
Napraforgómag: 166.454,88 Ft (tonna)
Takarmánykukorica: 76.392,27 Ft (tonna)
Takarmányárpa: 59.634,63 Ft (tonna)
Repcemag: 178.759,85 Ft (tonna)
Full-fat szója: 215.355,88 Ft (tonna)
ÜZEMANYAGÁRAK:
Gázolaj ára: 600 Ft
Benzin ára: 596 Ft
DEVIZA KÖZÉPÁRFOLYAM:
EUR: 394,02
USD: 354,4
CHF: 421,4
GBP: 466,67
Hirdetés
Útmutató a biokert megtervezéséhez

Útmutató a biokert megtervezéséhez

Kiskert Kárkép - 2024.03.15

Sosem volt még ekkora hangsúly fektetve az egészséges, növényvédőszer-mentes élelmiszerek fogyasztására. A bio zöldségek, gyümölcsök megtermelése egyáltalán nem egyszerű feladat, sőt komoly ismeretekre van szükségünk hozzá, hogy sikeresek legyünk. A biokertek megtervezéséhez néhány fontos alapelvet kell elsajátítanunk. Lássuk, mik ezek!

A hagyományos kertészkedés lassan kikopik a vidékről, annak ellenére, hogy növényvédő szerekkel sokkal könnyebb megnyernünk a károsítók elleni harcot. Ami a biokertészkedést illeti, komplexebb ismeretekkel kell rendelkeznünk, ismerni kell a kertünk mini ökoszisztémáját és összhangban kell vele együttműködnünk.

NÉHÁNY TIPP A KÖRNYEZETBARÁT KERT KIALAKÍTÁSÁHOZ

  1. Talaj állapotának javítása

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy milyen fontos a talaj állapotának egészségesen tartása. A benne élő milliónyi mikroszervezet minden nap azon fáradozik, hogy termékeny, jó szerkezetű és vízmegtartó legyen a talajunk. Mindehhez azonban szükség van ránk is, mivel hatással vagyunk erre az ökoszisztémára. Gazdagítsuk szerves anyagokkal, mulcsozással akadályozzuk meg a kiszáradását és ne műveljük túl.

Egészséges talajban tudunk egészséges, ellenálló, jó kondíciójú növényeket nevelni.

  1. Használjunk fel minden szerves anyagot

A komposztálás remek lehetőség arra, hogy a szemétnek tűnő kerti és konyhai hulladék új életet teremtsen. A gazdag szervesanyag-tartalmú növényi maradvány hasznos életet jár be a komposztálás után. Belőle humuszban gazdag, a talaj termékenységét és szerkezetét javító anyag kerekedik ki, amelyet kár lenne elpazarolni.

  1. A növényválasztás jelentősége

Mindig biztonságos helyről származó, egészséges magokat, szaporítóanyagokat vásároljunk. Az ismeretlen eredetű alapanyagok mindig azt a veszélyt rejtik magukban, hogy károsítókat, kórokozókat viszünk be a kertünkbe. Előzzük meg ezt a gondos választással.

  1. Alkalmazzunk vetésváltást

Sosem lehet elég hangsúlyt fektetni a vetésváltás jelentőségére. A fajok egymás után ugyanarra a területre kerülése növényvédelmi szempontból is aggályos, sőt talajuntságot is okozhat, ha mindig ugyanolyan mélységből és ugyanazokat a tápanyagokat veszi ki a talajból a növény. Ügyeljünk a különböző növénycsaládok váltakozására is!

  1. A növénytársítás jelentősége

Bizonyos növények segítik egymás fejlődését, de vannak olyanok is, amik korlátozzák a másik növekedését. A megfelelő növénytársítás kialakítása épp ezért, nem elmulasztható.

Az alábbi linken bővebb információhoz lehet jutni a növénytársítás szabályairól.

https://www.agrarunio.hu/kiskert-karkep/11513-a-sikeres-novenytarsitas-receptje

  1. Használjunk mulcsot!

A gyomirtás, ha kapával történik, akkor igen fárasztó munka, ha növényvédő szerrel, akkor meg szennyezi a környezetünket. A mulccsal ezt a problémát kiküszöbölhetjük. Azonban nem csak ebben segíti a növényvédelmet a mulcs. Mulccsal a növény nem fog érintkezni a talajjal, sokkal jobb mikroklímát alakít ki, amelyben a betegségek kevésbé tudnak megtelepedni.

  1. Használjunk bio készítményeket!

Manapság már elérhető közelségbe került a kiskertészek számára is a bio készítmények használata. Ezek között igazán remek hatóanyagokat is találunk, melyek célzottan támadják a károsítókat, de a hasznos élő szervezeteket békén hagyják.

  1. Hagyjunk teret a természetes ellenségeknek!

Ha a kártevők természetes ellenségeire gondolunk, mindenkinek a katicabogarak jutnak eszükbe, ahogy békésen lakmározzák a levéltetveket, nagyon hálásak is vagyunk nekik. Természetesen nem csak ők dolgoznak nekünk a kertben kártevőkre vadászva. A rovarokat, akik a legnagyobb gazdasági jelentőségű kártevők csoportját teszik ki, szívesen pusztítják bizonyos rovarok, pókok, atkák és a gerincesek is. Az ellenségünk ellensége pedig a barátunk, így ezekre a szorgos élőlényekre vigyáznunk kell a kertünkben. Ne feledjük, a rovarölő szerek többsége a kártevőink természetes ellenségeit sem kímélik.

Címkék:
Friss hírek
Kiemelt hírek

Ezt olvasta már?

Az évszázados fák segítenek – magyar kutatók számításai is ...

Európa erdői akár évi 309 megatonna szén-dioxidot is meg tudnának kötni, ha hagynánk azokat visszavadulni – ...