Hogyan kezdjünk bele a palántanevelésbe?
Kiskert Kárkép - 2024.01.21
Neveljünk otthon palántát, hogy a kedvenc zöldségeinkből hamarabb szüretelhessük és a virágjaink korábban elkápráztassanak minket a kertünkben. Mutatjuk, hogyan kezdj bele és mire figyelj oda?
MIÉRT IS VAN SZÜKSÉG PALÁNTANEVELÉSRE?
Ezzel a módszerrel olyan kertészeti növények fejlődését segítjük elő, amelyek hosszú tenyészidejük miatt nem tudnának időben érett termést hozni helyrevetéssel.
A fejeskáposztát, karfiolt, kelkáposztát, paprikát, paradicsomot, dinnyét, padlizsánt stb. palántaneveléssel tudunk biztonságosan termelni, de a brokkolit, karalábét, uborkát lehet palántával és helyrevetéssel is ültetni.
MIRE VAN SZÜKSÉGÜNK A PALÁNTANEVELÉSHEZ?
- vetőmag
- megfelelő ültető edény
- ültető közeg, talaj
- fény
- meleg
- víz
- gondoskodás és odafigyelés
VETŐMAG KIVÁLASZTÁSA
Mindig ellenőrzött, biztonságos eredetű magokat válasszunk. A különböző növényeknek más és más környezeti igényük van, ezért mindig gondosan olvassuk el a csomagoláson leírtakat, a vetésidőt, a palántanevelés idejét és a kiültetés idejét, mert ezen múlhat a hosszú ideig tartó munkánk sikere.
ÜLTETŐ EDÉNY
A boltokban található palántanevelő tálcák tökéletesen megfelelnek a célra, de az otthon kiürült tejfölös pohár, vagy egy hasonló méretű és formájú műanyag edény is alkalmas lehet a magvetésre. A kiválasztott edény ne legyen 8-10 centiméternél nagyobb átmérőjű, hogy a növény gyökere megfelelően tudjon fejlődni. A poharakat és edényeket tisztán és kórokozó mentesen kell felhasználni. Ezt megoldhatjuk nem túl tömény ecettel, 10%-os hipoval, vagy forró szappanos vízzel. Otthoni edények alját lyukasszuk ki.
ÜLTETŐKÖZEG, TALAJ
Mivel a magoknak szükségük van a laza, jól szellőző közegre, ezért válasszunk palántaföldet, amely kimondottan a palántanevelésre alkalmas, de használhatunk tőzeget, vagy kókuszrostot is, amely nedvesség hatására megduzzad. A magcsírázásra negatív hatással lehet a savas, vagy lúgos irányba eltolódott közeg, ezért gondosan figyeljünk a kiválasztására. Tömör, levegőtlen talajban nem tud a növény gyökere megfelelően fejlődni és a betegségekre is hajlamosabb lesz.
A mag a saját magában raktározott tápanyagokat használja fel a csírázásra, ezért ekkor nem kell külön tápelemekkel gazdagítani a folyamatot.
MAGVETÉS
A magokat megnedvesített talajra kell szórni, majd azt takarjuk körülbelül annyi talajjal, mint a mag méretének háromszorosa. Bizonyos növényeknek a csírázásához is fény szükséges, úgy mint a zeller, a bazsalikom, a petúnia stb., ezért ezeket ne takarjuk földdel. Ezután takarjuk nylon zacskóval, vagy fóliával, amíg ki nem bújik a növény, hogy megfelelő páratartalmat és meleget biztosítsunk a keléshez, ezután vegyük le róla.
Mindig egy kicsivel több magot vessünk, mint amennyi növényre szükségünk lesz, a csírázáskor és a neveléskor bekövetkező veszteség miatt. Gyakorlott palántanevelők a sűrűn kelő növényeket ritkíthatják, külön ültethetik, amelyet tűzdelésnek, vagy pikírozásnak nevezünk.
KÖRNYEZETI IGÉNY
A kikelt növényeknek fényre van szüksége, rakjuk olyan helyre, ahol megkapja a fejlődéséhez elegendő fényt. A növények a szobahőmérsékleten (20-22°C) jól tudnak fejlődni. Lehetőleg helyezzük őket a fűtőtest környezetébe. Mindig alulról öntözzük a palántákat, de a túlöntözést kerüljük el, mert a gyökerek rothadásnak indulhatnak.
MIT KELL MÉG TENNÜNK?
Minden nap figyeljük a fejlődő növényeket, forgassuk őket, hogy egyenletes fejlődjenek.
Kiültetés előtt szoktassuk a kinti környezethez. Nappal néhány órára vigyük ki a palántákat, majd estére vigyük vissza. Kiültetést a fagyok elmúlása után szabad elkezdeni, de figyeljünk a fajok különböző igényeire.
Nem is tűnik nehéznek, bátran kezdjünk bele a palántanevelésbe! Sikeres palántanevelést kívánok a kertészeknek!
Címkék:Új AKG- és ÖKO-program, DIMOP-pályázatok
Talajvizsgálat a táblatérkép alapú talajművelésre ...
A Kverneland hivatalos márkakereskedője lett az AGROTEC ...
Kihívások és lehetőségek a növényvédelemben
A „diómérgezés” valójában egy tremorogen mikotoxikózis
Pusztított az aszály 2024-ben: a kukoricánál a legnagyobb a ...
Megjelent az ökológiai gazdálkodás támogatására irányuló ...
A leander teleltetése – minden, amit tudnod kell
Megszületett a döntés: elmarad a januári AgrárgépShow ...
A Corteva új üzleti megközelítése javítja a gazdák ...