
A hamuszürke szárkorhadás az új növénygyilkos
Növényvédelem - 2025.03.31
Az éghajlatváltozás, felmelegedés kedvez a trópusi-szubtrópusi gombakórokozók megjelenésének és elterjedésének. Ezek a kórokozók a talajban élnek és onnan fertőzik a növényeinket. Eddig nem jelentettek gondot, mivel a fertőzésük elenyésző volt, de most már erőteljes gazdasági károkat okoznak, egész táblákat pusztítanak ki. A legveszélyesebb közülük a hamuszürke szárkorhadás.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) a napraforgót, a szóját, a kukoricát, a cirkot és a cukorrépát károsítja. A fertőzés főleg azzal vált ismerté, hogy 2023-ban, az alföldi cukorrépaterületekről több, mint 500 hektár répát pusztított ki, de károsította a napraforgót és a szóját is. 2024-ben nagy területű ciroktáblákat nem lehetett betakarítani a fertőzés miatt. A fertőzés a talajban vagy fertőzött növényi maradványokon áttelelő gombaképletekből indul ki, amelyek először a gyökereket támadják. A gomba közvetlenül hatol be a növénybe, a fertőzés szikleveles kórtól kezdve bármelyik növekedési fázisban bekövetkezhet. A tünetek viszonylag későn észlelhetőek a fertőzést követően: a növény hirtelen lankadni kezd, majd hervadás lép fel és a levelek pusztulni kezdenek. A szár epidermisze felreped, lehámlik és jellegzetes hamuszürke színű lesz. A tünet a szár szétvágásával könnyen azonosítható, mivel a bélrész a nagyszámú mikroszklerócium mennyiségtől úgy néz ki, mintha mákkal szórták volna tele, és erőteljesen zsugorodik.
Hamuszürke szárrothadás napraforgón, Fotó: Dr. Dávid István
Ezen fertőzések ellen védekezni kémia szerrel nem lehetséges. A talajban, biológiai készítményekkel az áttelelő képletek gyérítésével lehet a fertőzés mértékét csökkenteni. A Hechta Kft. termékei közül van bacilus és van gomba eredetű készítmény, amivel a talajban a kórokozó jelenléte csökkenthető. Ezen termékek használata az AÖP-ben 2 pontot jelent.
Hirdetés
A Hechta Talajőr Bacillus subtilis baktériumspórákat tartalmaz. A gömbölyű, vastag sejtfallal rendelkező baktériumspórák nagyon ellenállók, így a termék eltarthatósága hűtés nélkül is 2 év. A vastag sejtfal megvédi a baktériumokat a külső hatásoktól, így ez a baktérium termék keverhető folyékony műtrágyával és növényvédő szerekkel is. Sorkezeléssel, az Amalgerol® Starter Protect alkalmazásával a növényeinket védjük meg a fertőzéstől. A készítmény az Amalgerol starter mikrogranulátum starter trágyára felvitt Talajőr.
A Tigra® hatóanyaga a Trichoderma asperellum gomba. A kristálycukorra felvitt Trichoderma telepek közvetlenül és gyorsan kapják meg azt a kezdeti szénhidráttápanyag-mennyiséget, amely a talajban történő gyors felszaporodásukhoz vezet. A készítmény mikrogranulált formája az Amalgerol® MG Tricho, ahol a Trichoderma gombák felszaporodását a készítményben lévő Amalgerol® Essence segíti. Ezt a készítményt a vetéssel egy menetben, mikrogranulátum szóróval juttatjuk ki.
Az Amalgerol® MG Tricho és RootGuard Eco bérkeverék használatával egy kezeléssel védekezhetünk a talajlakó kártevők ellen, elősegítjük a növények gyökérképződését és csökkentjük a talajban áttelelő gombabetegségek előfordulását. A RootGuard® Eco egy teflutrin hatóanyagú talajfertőtlenítő szer, mellyel a drótférgek károkozását előzhetjük meg.
A keverék tartalma: Amalgerol® MG Tricho 5 kg + RootGuard® Eco 15 kg = RootGuard® Eco+ Amalgerol® MG Tricho keverék 20 kg
A keverék dózisa: 20 kg/ha, mely során kijuttatásra kerül 15 kg/ha RootGuard® Eco és 5 kg/ha Amalgerol® MG Tricho
1 db 20 kg-os zsák keverék 1 hektár kezelésére elegendő

Barkók a kapásokban – Előfordulásuk, fajtáik, kárképeik, ...

Honnan tudják a madarak, merre kell repülniük?

Optimális gombaölőszer-választás a kalászosnövények kora ...

Pulsar® Plus-os gyomirtás mesterfogásai

Baktériumos talajoltás lépésről lépésre: Mit érdemes tudni?

Akár 1 milliárd forint támogatás! – Megjelent a ...

Tovább csökkent a mezőgazdaságigép-forgalom

Húsipari innovációk: új kutatás-fejlesztési projekt indul a ...

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! – Kreatív kézműves ötletek ...