Luna termékcsalád a szőlőben – Bayer-szőlő szimpózium Egerben
Február 24-én az egri Villa Völgy hotelben látta vendégül a Bayer Hungária Kft. a szőlőtermesztő szakembereket. A rendezvény tematikája nagyrészt a szőlő betegségein alapult, de a kórtani helyzet, illetve az aktuális problémák sokrétűségét jellemzi, hogy a téma száz szálon kapcsolódott egyéb növényvédelmi, illetve termesztéstechnológiai kérdésekhez. A szőlő betegségei kapcsán a Bayer szakemberei az új Luna termékcsalád első éveinek tapasztalatait is összegezték.
Szőlőtermesztés és szőlőbetegségek
A rendezvény nyitóelőadásában dr. Dula Bencéné növényvédelmi mikológus (Dula Szőlőbirtok és Borgazdaság) a szőlőtermesztés kórtani vonatkozásait, fő kérdéseit és problémáit foglalta össze. A téma komplexitására rámutatva az előadó a szőlőtermesztés gazdasági és társadalmi környezetének jelentőségét emelte ki elsőként. Ez meghatározó a birtokszerkezet, a művelésmód, a szakember és munkaerő-ellátottság, a gépi háttér vagy akár a termesztési cél tekintetében is, amelyek közvetve vagy közvetlenül a növényvédelemben is éreztetik a hatásukat. A jogi szabályozás, a szűkülő szerválaszték, a szaporítóanyag egészségi állapotának kérdése, a napjainkban felbukkanó újabb károsítók pedig már vitathatatlanul a közvetlen hatások közé tartoznak…
dr. Dula Bencéné növényvédelmi mikológus
Szigorúan a szakmai kérdéseknél ma--radva az előadó a fajtaválasztást, a művelési mód megválasztását, a telepítés megfelelő előkészítését, a talajtípus figyelembevételét mint legfontosabb tényezőket említette a későbbi kórtani alaphelyzet kialakulásában.
Persze ugyanilyen fontos a harmonikus tápanyagellátás, a termőegyensúly fenntartása, a gyommentesítés módja, a megfelelő mikroklíma, a lomb szellőzöttségének biztosítása.
A termésbiztonságot vagy akár a tőkék életét veszélyeztető kórtani tényezőket Dula Bencéné két csoportra osztotta:
• A járványos betegségek között a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkepenész mögé felsorakozott a fekete rothadás is. Ezek kórfolyamata jól követhető, specifikus tünetekkel jelentkeznek, és vannak fungicidek a kezelésükre.
• A krónikus betegségek, amelyeket vírusok, fitoplazmák és gombák is okozhatnak, látensen fertőznek, a fás részekben élnek, és atipikus tüneteket okoznak. Ellenük a védekezést a megelőzés jelenti. A mennyiségi és minőségi kár mellett a tőkék elhalását is okozhatják.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: AgrárUnió