
Idejében szólunk!
Növénytermesztés - 2019.04.03
Kora tavaszi tápanyagpótlás a bizonyított terméstöbbletért Az év indítását, a tél végi, kora tavaszi tevékenységet a tápanyagellátás oldaláról három nagy csoportra oszthatjuk, úgymint az őszi vetésűek lombtrágyázása, fejtrágyázása, illetve a tavasziak alaptrágyázása. Ennek megfelelően részletezem ezeket a technológiai lépéseket.
Lombtrágyázás
Időben leghamarabb a repce lombtrágyázására kerül sor. Javaslatunk gerincét a növényspecifikus YaraVita Brassitrel adja, amelyet 3 l/ha dózisban érdemes kijuttatni, a lehető legkorábban. A kisparcellás kísérletekben (Sopronhorpács) több év átlagában 8% feletti terméstöbbletet realizáltak, egyértelműen bebizonyítva a YaraVita Brassitrel alkalmazásának hatékonyságát. Ezt mindenképpen érdemes még 1,5–2 l YaraVita Bortrackal kiegészíteni, még virágzás előtt. A teljes technológiánkban szerepel még egy kénes kezelés is, YaraVita Thiotrackal (minimum 5 l/ha), amelyet már virágzás után javaslunk alkalmazni.
A kalászosok lombtrágyázását szintén a több tápelemet is tartalmazó növényspecifikus termékkel érdemes kezde-ni, megalapozni. A YaraVita Gramitrelt alkalmazhatjuk csakis egyszer, ekkor 3 l/ha dózist juttassunk ki a bokrosodás kezdetén. Természetesen hatásosabb, ha 2x2 l/ha mennyiséget juttatunk ki úgy, hogy a két kezelés között legalább 6-8 hét eltelik. Őszi búza kisparcellás kísérletünkben (Szeged-Öthalom) két év átlagában 8% terméstöbbletet realizáltunk, ami teljes mértékben összhangban van a termelői tapasztalatokkal, eredményekkel. A minőség javítása, stabilizálása érdekében érdemes még egy kénes kezelést is beiktatni, a kalászvédelemmel egy menetben. Ehhez, csakúgy mint a repce esetében, a YaraVita Thiortacot javasoljuk, 5 l/ha dózisban kijuttatva.
A YaraVita lombtrágyákról érdemes még megjegyeznünk, hogy rendkívül magas hatóanyag-tartalommal rendelkeznek, esőállók, kiválóan tapadnak, valamint nagyon jól keverhetőek különböző növényvédő szerekkel. (A keverhetőséggel kapcsolatban mindig tájékozódjon a www.tankmix.com weboldalon vagy a TankmixIT mobilalkalmazás segítségével.)
Fejtrágyázás
Ez az a technológiai elem, amelynél a kijuttatás optimalizálása igen nehéz, erre univerzális javaslat nem igazán létezik, inkább a termékekről egy-két gondolat. A YaraBela Extran az a MAS termékünk, amely hatóanyag-tartalmában alapvetően megegyezik a többi piaci szereplő termékével, fizikai tulajdonságaiban viszont egyértelműen kiemelkedik a mezőnyből. Fejtrágyázásra javasoljuk még a ként és nitrogént tartalmazó YaraBela Sulfan használatát. A benne lévő kén és nitrogén aránya összhangban van a növények ilyen jellegű igényével, egy időben, egy termékkel tudjuk biztosítani a nitrogén mellé szükséges kén mennyiségét. Általában a 2. fejtrágyázásra javaslom a kénes nitrogén használatát, természetesen az az ideális, ha minden alkalommal ilyen termék kerül kijuttatásra.
Alaptrágyázás
Tavaszi vetésűek alá a YaraMila termékcsaládot ajánljuk, ahol a széles NPK-arány gyakorlatilag bármilyen igény kielégítésére alkalmas. A magas hatóanyag-tartalom rendkívül kedvező fizikai tulajdonságokkal, kiváló vízoldékonysággal, mezo- és mikroelem-kiegészítéssel párosul. Ezen tulajdonságai teszik lehetővé a vetéssel egy menetben történő kijuttatását, 150–200 kg/ha dózisban. Természetesen teljes felületre is ideális a termékkör, csak akkor 250–350 kg/ha mennyiségben. A termékek közül kiemelném a YaraMila 8-24-24 és a starterként is funkcionáló YaraMila 16-27-7 összetételt.
Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 3839 341

Akár 89,6 millió forint a fiatal gazdáknak!

A mezőgépek veteránjai – Fendt dízel-ló

Tavaszi aktualitások a növénytermesztésben

Ügyfélkapu+ élmények – Jó tanácsok átregisztrálás elé

Egyensúly a szakértelem és a megfizethetőség között

A Spectrum® stabil alap a napraforgó gyomirtásában

Mi várható kukorica és cirok fronton?

Változások a traktorok energiaellátásában (4. rész) – A New ...

Ezt gondolja az európai közvélemény a közös agrárpolitikáról

Szántóföldi növénytermesztésünk – Ennek eredményei a ...