A növényi tápanyagforrás, amelyet szó szerint lehúzunk a vécén
Mint azzal korábbi cikksorozatunkban foglalkoztunk, a talaj termőképességének megőrzésére, javítására számtalan lehetőség létezik. A szakemberek mindegyike egyetért abban, hogy a lehető legjobb megoldás a szerves trágya lenne, a rendelkezésre álló mennyiség azonban közel sem elégséges, ezért újabb és újabb fejlesztésekkel próbálják azt pótolni vagy kiegészíteni.
Elgondolkoztató, hogy hazánkban évente mintegy 200 000 tonna szerves anyag marad kihasználatlanul, amely a jogszabályi feltételek és sokak ellenérzései miatt nem kerül ki a szántóföldekre. Padra Istvánnal, a Bácsvíz Zrt. Csatornaszolgáltatási Ágazata komposztálási üzemvezetőjével a szennyvíziszapról, illetve annak felhasználási lehetőségeiről beszélgettünk.
Értékes szerves anyag
– Mi az a szennyvíziszap?
– Hétköznapi értelemben a szennyvíziszap a kommunális szennyvíztisztító telepen képződő, a lakosságtól érkező szennyvíz megtisztítása során keletkező iszap. A szennyvíziszap nagy része a szennyvíztisztítást elvégző mikroorganizmusokból áll, összekapcsolódott baktériumpelyhek hozzák létre a biológiai fölösiszapot, amelyhez könnyen ülepedő szerves anyag társul.
Tisztelt Látogatónk!
A cikk megtekintése előfizetéshez kötött!
Amennyiben rendelkezik online előfizetéssel, jelentkezzen be az előfizetéshez tartozó felhasználói fiókba.
Ha még nem előfizetőnk, ismerje meg előfizetési ajánlatainkat, hogy hozzáférhessen lapunk korábbi cikkeihez is!
Szerző: Sz. B. / AgrárUnió
Tags: trágya, komposzt, tápanyagforrás, szennyvíziszap